Svět

Dokument Devět komentářů se rychle šíří po Číně, počet vystupujících z ČKS dosáhl rekordního maxima

Image

Přes 2 000 lidí pochodovalo 26. února skrz Čínské město v Los Angeles, aby podpořili 8 milionů lidí, kteří vystoupili z čínské komunistické strany. (Epoch Times)

Jen v únoru 2006 vystoupilo z čínské komunistické strany (ČKS), komunistického svazu mládeže (KSM) a komunistického pionýru (KP) 881 874 Číňanů, tedy průměrně 31 495 lidí denně. Ke zveřejnění své rezignace použili internetovou stránku Tuidang (Vystupte ze Strany). Denní rekord padl 12. února, kdy vystoupilo přes 46 000 členů. Celkový počet je v současnosti více než 8,5 milionu. Od května 2005 se na stránkách Tuidang objevovalo kolem 20 000 prohlášení denně. Tento fenomén masového vystupování z ČKS je přičítán rychlému šíření "Devíti komentářů" po Číně. Od minulého roku se kopie "Devíti komentářů" společně s informačními materiály o vystupování z ČKS a různými slogany často objevovaly na veřejných prostranstvích ve všech městech a provinciích v Číně. Některé slogany jsou typu: "ČKS zabila 80 milionů Číňanů", "ČKS není Čína", "ČKS je odsouzena k zániku" a "Vystupte z ČKS kvůli své vlastní bezpečnosti".

Nejrychleji obdrží zprávy vždycky obyvatelé Pekingu. Tamní lidé byli svědky mnoha krvavých zločinů ČKS, včetně masakru 4. června 1989 na náměstí Tchien-an-men. Také se chopili vedení ve vlně vystupujících ze Strany. Od chvíle, kdy se v únoru 2005 objevily služby na prolomení internetové blokády, jako jsou DynaWeb a UltraReach, se Peking držel na první příčce deset měsíců (od února do října 2005 a v lednu 2006) a zbylé tři měsíce byl na místě druhém.

Image

Přehled počtů vystupujících za jednotlivé měsíce na webové stránce The Epoch Times Tuidang od prosince 2004. (Epoch Times)

Od druhé poloviny minulého roku bylo více než desetkrát přerušeno vysílání CCTV (Čínské centrální televize) a mnoha oblastních televizních kanálů informacemi o "Devíti komentářích" vystupování z ČKS. Díky prolomení informační blokády čínského komunistického režimu se tento trend rozšířil mezi čínskými masami.

K nejrozsáhlejšímu přerušení došlo v noci 3. července 2005. Signál 13 kanálů CCTV a 12 kanálů lokálních televizních stanic v devíti provinciích tehdy po dobu 15 minut nesl informace o "Devíti komentářích" a vystupování z ČKS. Diváci v Šang-chaji, Šen-čenu, Kuang-tungu, Chu-nanu, Jün-nanu, Vnitřním Mongolsku, Ning-sia a Čen-ťiangu byli v šoku, když zjistili, jak zásadní zprávy ČKS blokovala.

Image

Přehled nárůstu prohlášení o vystoupení ze Strany zveřejněných na webové stránce The Epoch Times Tuidang od prosince 2004. (Epoch Times)

Podle Globálního centra pro vystoupení z ČKS se každý den hlásilo mnoho dobrovolníků, kteří ze zahraničí dostávali do Číny informace o "Devíti komentářích" a vystupování z ČKS skrze chaty, e-maily, BBS, telefony a faxy.

Tváří v tvář takovým událostem začala ČKS v Číně zatýkat a obtěžovat lidi, kteří ze Strany vystoupili. Mnoho ochránců lidských práv a demokratických aktivistů vystoupilo ze Strany pod vlastním jménem. Například pekingský právník Kao Č'-šeng, Chu Ťia a Čao Sin se všichni střetli s odplatou a pronásledováním od ČKS. ČKS také využívá svou moc a nutí lidi, specielně studenty, aby do ČKS vstoupili. To už se stalo běžným úkazem. Někteří představitelé dokonce podplácejí členy ČKS, aby se zúčastňovali stranických aktivit.

Navíc, ČKS na Epoch Times stále podniká násilné útoky. 8. února byl ředitel informačních technologií Epoch Times Dr. Li Jüan zbit a ohrožován střelnou zbraní a nožem ve svém bytě jistou bandou gangsterů najatou ČKS.

A dále, 28. února se několik mužů s kladivy vloupalo do nové Hong Kongské tiskárny Epoch Times a zničily nákladné zařízení. Kanceláře Epoch Times v Austrálii a Evropě se také setkaly s různou mírou obtěžování.

Šéfredaktorka Epoch Times paní Kuo Jun řekla: "Za posledních několik let svých bojů ČKS ví, že se Epoch Times nepoddají násilí. Přesto ČKS v současnosti ventilovala svůj hněv řadou násilných útoků, což ukazuje, že je zcela mimo kontrolu. Také to ukazuje skutečný dopad Devíti komentářů a vlnu vystupování v Číně. Rozpad ČKS se blíží."