Hlavní vchod do koncentračního tábora Su-ťia-tchun a mapa regionu. (Velká Epocha)
Hlavní vchod do koncentračního tábora Su-ťia-tchun a mapa regionu. (Velká Epocha)

Reportéři Velké Epochy provedli nové interview se svědkyní, která před několika dny odhalila detaily týkající se koncentračního tábora Su-ťia-tchun v severovýchodní Číně. V rozhovoru uvedla, že její bývalý manžel byl v tomto koncentračním táboře jedním z hlavních chirurgů. Jeho specializace byla operace mozků a v táboře pracoval především na odebírání rohovek. Kvůli otřesným zážitkům z odebírání živých orgánů a spalování mrtvol zažila tato žena a její rodina zničující zkušenost. Pokaždé, když na tyto události vzpomíná, trpí nepopsatelnými bolestmi.

Tato svědkyně nám sdělila, že její ex-manžel vlastnil jeden mobilní telefon navíc, pouze pro tyto obchody. Nezáleželo na tom co dělá a kde je, když telefon zazvonil, odebral se ihned k operaci. Během dvou let, kdy pracoval v táboře Su-ťia-tchun, odoperovával několik rohovek denně.

Její manžel jí pověděl, že všichni zadržení v koncentračním táboře Su-ťia-tchun, jsou následovníci Falun Gongu. U ostatních, dokonce u vězňů, kteří byli odsouzeni k smrti, nemohly být orgány odebrány bez patřičného papírování a procedur. Ale u Falun Gongu, díky politice ústředí komunistické strany, která stanovila, že zabití člověka, který se této meditační praxi věnuje, se považuje za „sebevraždu“, může nemocnice odebrat jejich orgány dle libosti a bez jakýchkoliv úředních procedur. Každý chirurg si byl vědom, že jsou to lidé, praktikující Falun Gong. Bylo jim řečeno, že to co na nich páchají, není zločin. Ale naopak, pomáhali v „čištění“  Komunistické straně Číny. Ti, kdo se dostali na operační stůl, byli buď už mentálně zničeni nebo v bezvědomí. Většina těch, kterým byla rohovka odebrána byli starší lidé a děti.

Jeden náš čtenář z pevninské Číny zavolal v sobotu do New Yorkské kanceláře Velké Epochy a řekl nám, že „jedna celebrita v Číně měla provedenou transplantaci jater“. Játra patřila následovníku Falun Gongu. Tento čtenář také odhalil, že hlavní vojenská nemocnice a policejní síly v Pekingu stále uchovávají orgány od následovníků Falun Gongu pro vysoké státní představitele a významné osobnosti. Tyto informace, jak tvrdí, získal od příbuzného této osobnosti.

Podle nedávných zpráv webové stránky Minghui by nemusel koncentrační tábor Su-ťia-tchun být jediným takovým táborem v Číně. V roce 2000 řekla policie ve městě San-che v provincii Che-pej následovníkům Falun Gongu, „Pokud nám neřeknete svá jména, pošleme vás do velmi vzdálených táborů a nikdo se nedozví, že tam jste.“ Takové koncentrační tábory jsou na severovýchodu Číny a v Sin-ťiangu.


Následuje překlad rozhovoru reportéra Velké Epochy se svědkyní:

Velká Epocha: Čím to,  že tábor Su-ťia-tchun zůstal tak utajen?

Odpověď: Pouze několik lidí z toho má zisk a tito o svém konání neřeknou ostatním. Do téhle místnosti, ve které jsme, by se vešlo nejméně 100 lidí. Víte, když jsou následovníci Falun Gongu zadrženi, nemají pro sebe žádné soukromí ani místo. Všichni jsou zavřeni dohromady. Když se chce jeden sebrat a odejít třeba na záchod, je možné, že když se vrátí, už tam pro něj žádné místo nebude. Mnoho jich bylo zavřeno v jednopatrové budově, která patřila nemocnici. Tato budova byla v roce 2003 odstraněna, takže předpokládáme, že má ještě podzemní prostory, o kterých jsme nevěděli. Do obývacího pokoje průměrného amerického domu se vejde okolo 100 lidí. Naše nemocnice je obrovská. Nikdy nepřiznají, že tam byl tento jednopatrový dům, nebo budou možná tvrdit, že byl postaven pro rolníky nebo bezdomovce.

VE: Myslíte, že Čchi Ming-ju, šéf Su-ťia-tchunské nemocnice, o tomto věděl?

Odpověď: Myslím, že by měl.

VE: Je tento koncentrační tábor na nějakém veřejném místě?

Odpověď: Tak napůl. Každý o této nemocnici slyšel. Je poměrně známá. Ale lidi, kteří nemají srdeční nebo cévní problémy, tam obvykle nechodí. Takže to není úplně veřejné místo.

Su-ťia-tchun je předměstská část Šen-jangu. Vypadá to tam jako na venkově. Nevím, jestli další nemocnice v Su-ťia-tchunské oblasti dělají to samé. Nemocniční personál se ve veřejném zdravotnickém systému volně přemisťuje.

VE: Jak jste se dozvěděla o tomto odebírání orgánů?

Odpověď: Během oslav Nového čínského roku se lidé navštěvují. V roce 2003 se během oslav hrály hry jako jsou Čínské šachy nebo Mahjong. A když si lidé povídali, načali trochu i tohle téma. Věděla jsem, že moje rodina někde snadno získává peníze, neznala jsem však jejich zdroj. Až později mi o tom řekl můj manžel.

Můj bývalý manžel je poměrně nadaným chirurgem. Ředitelé mnohých nemocnic chtěli, aby pracoval právě u nich. Byl chytrý a věděl jak vydělat peníze.

Můj manžel nastoupil do Su-ťia-tchunské nemocnice jako internista. Ale zanedlouho poté, byl povýšen, a mohl pracovat jako chirurg. Od začátku roku 2003 jsem si začala všímat, že je místy duchem úplně nepřítomný. Například, když jsme se dívali na televizi a já ji vypnula, on se bez pohnutí stále upřeně díval dál.

Na začátku mi prostě řekl, že se pokusí najít si jinou práci. Byla jsem překvapena a nevěděla proč. Žili jsme si v Su-ťia-tchunu dobře. Ale po nějakém čase začal mít noční můry a budil se zpocený ze spaní. Když vstal z postele prostěradlo po něm zůstalo úplně propocené ve tvaru lidského těla. Ptala jsem se ho, jestli je jeho zaměstnání nějak stresující. Někdy vedl dlouhé rozhovory s mým otcem v naší čítárně. Jen mi řekl, že chce změnit zaměstnání, a že požádal mého otce, aby mu v tom pomohl. Avšak z nějakého důvodu mu nikdo z celé naší rodiny změnit práci nepomohl.

Nakonec už jsem to nemohla snášet a tak jsem se ho zeptala co se děje. On mi odpověděl tohle. Můj přítel viděl v Su-ťia-tchunu zadržené následovníky Falun Gongu. Každý věděl, že mnoho následovníků  Falun Gongu bylo posláno z věznic Ma-san-ťia a Ta-pei.  Nijak nám to nevadilo. Většina těch, kdo pracují v Su-ťia-tchunu jsou členové rodin vysokých kádrů. A my jsme od mala naučeni tomuto zvyku: „Neptát se na nic, co se nás přímo netýká“.

Bratr jednoho z mých spolužáků utekl do zahraničí v roce 2002. Bylo to krátce poté, co se zapletl do těchto obchodů. Po několika operacích, které odvedl, utekl.

VE:Jaký druh operací váš muž prováděl?

Odpověď: Hlavně odebrání rohovek. Na začátku nevěděl, jestli tito lidé vůbec dali souhlas k operaci. Všichni, kdo se dostali na operační stůl, byli v bezvědomí. Byli živí.  Zjistil o co jde po několika zákrocích. Kde by se vzalo tolik lidí ochotných darovat rohovku? Řekl mi, že člověk, který mu dal za úkol tohle dělat, mu řekl: „Už jsi na této lodi. Zabít jednoho je vražda. A zabít jich několik je také vražda.“ Řekl, že později také on zjistil, že tito lidé jsou živí, ale co se stane s orgány a tělem po operaci, to se nezeptal.

V roce 2003 už o tom věděla spousta lidí nejen ve zdravotnickém úřadu a rodinní příslušníci, ale také lidé zvenčí.
Můj muž mi řekl, že pacienti, kteří potřebovali ledviny, čekali v jiných nemocnicích. Operace se prováděly v Su-ťia-tchunu, ale co se dělo dále s těly, to nevěděl. Možná byla těla poslána do krematoria nebo spalovací pece v Su-ťia-tchunu.
Při operaci se neodebírala pouze rohovka. Každému, kdo byl operován byly odebrány velmi pravděpodobně také další orgány. Nijak se to neliší od vraždy. Když se chirurg jen trochu odchýlí, jeho skalpel zabije.

Tohle je důvod proč jsem se rozvedla. Pokud bychom nebyli svoji a já se o tom dozvěděla, možná, že bych to i tolerovala. To, že mi to řekl značí, že mu zůstalo ještě trochu svědomí. Přiznám se, že kdyby mi to neřekl on, kdybych to neslyšela z jeho vlastních úst, nevěřila bych tomu. Myslím, že nikdo by nevěřil, že by on něco takového dělal.

VE: Podíleli se na tom i další chirurgové?

Odpověď: Určitě ano. Zaměření mého bývalého muže jsou operace mozku. Není možné, aby odoperovával ledviny.

VE: Jak víte, že všichni zadržení jsou následovníci Falun Gongu?

Odpověď: Jsou to všechno lidé, co se Falun Gongu věnují. Každý máme rodinu a příbuzní se chodí ptát do věznic, když hledají členy své rodiny. Pokud jsou následovníci Falun Gongu posláni sem, jejich rodiny se o tom nedozví. Věznice Ma-san-ťia a Ta-pei zadržovaly hodně následovníků Falun Gongu, ale teď už jich tam moc není. Ostatní lidé jsou propouštěni. Tak kam byli tito praktikující posláni?

Následovníci Falun Gongu, kteří jsou uvězněni v Su-ťia-tchunu, jsou vesměs ti, kteří odmítli podepsat prohlášení, že se meditační praxi Falun Gong přestanou věnovat.  Mnoho jich zahájilo protestní hladovku a velmi zeslábli.

Každý dostal kus papíru: „Kdo nepraktikuje Falun Gong, udělejte na papír otisk vašeho prstu a budete okamžitě propuštěni.“  Jakmile někdo opustil prostor, kde byli následovníci Falun Gongu zavřeni, nikdo nevěděl co se s tímto člověkem stalo. Lidé uvnitř si mysleli, že ti tito lidé byli propuštěni nebo jim bylo řečeno, že byli vzati na léčení do jiných nemocnic. Ti kdo byli na odchodu, byli obvykle nejdříve surově zbiti, až ztratili vědomí. Potom bylo použito anestetikum.

VE: Podle oficiálních stránek právního systému města Šen-jang zorganizovala v roce 2000 Su-ťia-tchunská nemocnice setkání, na kterém kádry čínské komunistické strany řešili otázku pronásledování Falun Gongu.

Odpověď: O tomto nic nevím. Můj ex-manžel sice občas v nemocnici zůstával přes noc, ale takovéto věci mi obvykle nesděloval. Prostě jen zavolal, že má moc práce a tedy že nepřijde.

Manžel věděl, že jsou to následovníci Falun Gongu. Každý chirurg to věděl. Řekli jim, že pronásledování Falun Gongu není zločin, ale že je to pomoc komunistické straně v „čištění“. Ti na operačním stole byli buď mentálně odrovnaní nebo v bezvědomí. Největší odběr rohovek se prováděl na dětech a starších lidech.

Můj manžel měl také velké obavy, že by mohl být jednoho dne zabit, aby zničili veškeré důkazy a tak raději odešel do zahraničí. Ostatní věděli, že by si netroufl o tom nikdy promluvit.

VE: Za celá ta léta sem nikdo nepřišel nehledat svoji rodinu?

Odpověď: V roce 2001 a 2003 přišel jeden rolník. Chtěl vědět, zda je v Su-ťia-tchunu uvězněna jeho rodina. Ale všechno bylo tajné. Nikdo nic nevěděl a neřekl. Když zde byli lidé uvězněni, nikdo to neevidoval. A když byl někdo propuštěn, nikdo stejně tak nedělal žádné papírování.

Pronásledování je pronásledování. Je to proti lidskosti. Jsem Číňanka a tak se cítím velmi sklíčená touto situací. Číňané zabíjí Číňany. To není jako masakr v Nan-ťingu, když  Japonci okupovali Čínu. Tohle je zabíjení našich vlastních spoluobčanů. Nezáleží na tom, jestli cvičí Falun Gong nebo ne. Jsme stále jeden národ. Tohle je velmi brutální.

VE: Mají ti, kteří se podíleli na operacích pocit, že udělali něco zlého?

Odpověď: Někteří lidé, když si mají vybrat mezi životem a penězi, vyberou si peníze. Když jsem se tohle dozvěděla, řekl jsem svému muži: „Celý tvůj život je v troskách. Za chvíli nebudeš ani schopen udržet skalpel. Když budeš operovat další lidi, budeš si pamatovat, cos udělal v minulosti.“ Nejsem chirurg, ale kdykoliv o tomto mluvím, třesu se strachem.

Později, když se muži podařilo dokončit veškeré procedury, aby mohl odejít do zahraničí, musel mi vysvětlit proč odjíždí.

Nevěnuji se Falun Gongu ani nejsem nijak urozená. Nepřijela jsem do Spojených států z takové dálky, abych tohle odhalila světu. Můj přítel mě poradil ať do Států přijedu, aby mě povzbudil. Řekl mi, že Amerika je země, která klade důraz na dodržování lidských práv. Je to svobodná země. Řekl mi, že tohle je místo, kde budu moci sdělit své zkušenosti. Lidé si myslí, že jsem se rozvedla, protože můj  muž chtěl odejít do zahraničí a já ne. Ostatním se moje rozhodnutí moc nelíbilo. Ptali se mě, proč se rozvádím s tak výborným člověkem.

Nyní odhalujeme tohle světu. Aspoň část lidí bude moci přežít. Je mi jedno jestli to přiznají nebo ne. Tohle odhalení zabrání takovýmto zlým činům.

Myslím, že ti, kteří si přečtou tyto zprávy, pokud jim chybějí příbuzní, měli by se spojit a vyžadovat od patřičných vládních úřadů vysvětlení.  Když lidé zmizí, jsou buď mrtví nebo zešíleli. Jinak by určitě našli způsob, jak poslat zprávu domů.

Šen-janské Ranní Zprávy 11. března informovali o zpopelnění těla jednoho farmáře. Stalo se tak však bez souhlasu rodiny. Tento člověk je už zpopelněn. Kdo a jak zjistí jestli jeho orgány nebyly vyjmuty?

Četla jsem článek o přiznání zvláštního agenta.  Teď přijde na řadu přiznání doktora. Nemusí prozrazovat své jméno, ale může odhalit tyto informace. Každý kdo udělal takovéto věci, cítí břemeno viny.