Image

Zpěvák kapely Guns n' Roses Axl W. Rose  (Newgnr.com)

Legendární rocková skupina Guns N’ Roses, která již několik let ohlašuje vydání nového alba, zažívá v těchto dnech comeback na světová pódia. Oním dlouho avizovaným, a také dle webových stránek skupiny „nejdražším albem, které kdy spatřilo světlo světa“, je album, poněkud ironicky - nebo snad s výhledem na blízkou budoucnost? - nazvané Chinese Democracy (Čínská demokracie). Sestava skupiny, tak jak ji známe z jejích nejslavnějších dob (tedy Axl Rose, Slash, Duff McKagan, Matt Sorum a Dizzy Reed) doznala mnoho personálních změn: kromě lídra, zpěváka Axla Rosea, a klávesisty Dizzyho Reeda tvoří skupinu kytarista Robin Finck a Richard Fortus, baskytarista Tommy Stinson a bubeník Brain.

Jaká bude nová hudba a image kapely?

Podle internetových stránek se „noví Guns N' Roses“ snaží přizpůsobit novějším a poněkud hardcorovějším trendům; svým hudebním zaměřením nicméně zůstávají, stejně jako v devadesátých letech, velice kvalitním rockovým mainstreamem. Asi nejvýraznější změnu však skupina doznala v textech svých písní. Jejich autor Axl Rose jako by se v nich uchyloval k čím dál niternějším reflexím a komentářům současného měnícího se světa. Příkladem je samotný název alba, Čínská demokracie. Axl Rose se tímto zařadil po bok Bona Voxe z U2 a dalších celebrit, které se otevřeně angažují v boji za lidská práva ve světě.

Otázkou zatím zůstává, podaří-li se nové sestavě znovu se  prosadit do pozice rockových gigantů, jak tomu bylo díky megaúspěšnému dvojalbu Use Your Illusion v  devadesátých letech, kdy na „Guns“ chodily statisíce fanoušků. Podle ohlašovaných koncertů se ale už nyní Guns N' Roses stávají headlinery mnoha rockových festivalů v Evropě.

Axl a band v Praze?

Součástí evropského turné skupiny, které bude zahrnovat mimo jiné koncerty v Itálii, Německu, Irsku či v Anglii, bude také koncert v Praze, který je plánován na 13. června. Protože strahovským koncertem z počátku devadesátých let si u nás skupina vytvořila (a snad i udržela) širokou posluchačskou základnu, nejspíše se můžeme těšit na významnou hudební událost letošního roku.