Image

Americký skladatel Steve Reich (Foto: www.stevereich.com)

Ve středu 29. března se v amsterdamské Concert Gebouw uskutečnila pod taktovkou dirigenta Brada Lubmana holandská premiéra skladby Variations for Vibes, Pianos and Strings jednoho z nejvýznamnějších skladatelů druhé poloviny 20. století a čelního představitele tzv. amerického minimalismu, skladatele Steva Reicha.

Jako první zazněly skladby Sextet a Different Trains (pro smyčcový kvartet a předtočený pás), k níž byl Reich inspirován svými zážitky z dětství, kdy se v období druhé světové války vydával vlakem napříč Amerikou, aby navštívil své prarodiče.

Vyvrcholením programu, při němž publikum aplaudovalo ve stoje, byly již zmíněné Variations for Vibes, Pianos and Strings. Hudební produkce zde byla doprovázena velmi zdařilou choreografií indického tanečníka a choreografa Akrama Khana a „orámována“ vtipným vstupem jedním z jeho kolegů, který se před započetím produkce snažil seznámit publikum s vlastním záměrem tanečníků.

Nutno také zmínit  preciznost a nastudování skladeb dirigentem Lubmanem, který se v jisté chvíli sám ocitl na místě tanečníků a svými dirigentskými gesty tak v jednu chvíli výrazně přispěl k pohybovému aspektu produkce.

Při závěrečném klanění se na podiu objevil rovněž sám skladatel, kterého už téměř pravidelně můžeme při provádění svých skladeb zahlédnout za mixážním pultem.