Způsob psaní čínského jazyka je z těch nejkomplikovanějších na světě. A přece je v Číně nemluvně, kterému to jde jako po másle. Podle listu Pekingské zprávy z vědy a techniky se maličký génius Čuang-čuang naučil už 2000 znaků a to si ještě neumí zavázat boty - je mu teprve 10 měsíců.

Čuang-čuang začal rozeznávat znaky, když mu byly čtyři měsíce a v šesti měsících uměl přečíst 1000 znaků. Za další čtyři měsíce zdvojnásobil své vědomosti. Pro průměrné jednoleté dítě je nemožné rozpoznat složení čínských znaků, ale Čuang-čuang dělá mnohem víc. Je to skutečně unikátní příběh a není divu, že vědce zaskočil.

Příběh Čuang-čuanga začal krátce po jeho narození 19. června 2005. Když se na něj jeho otec podíval, něco mu připadalo podivné. Cítil, že se na něj dítě dívá velmi zvláštně – způsobem, jaký nedokáže jasně popsat nebo vyjádřit.  Čuang-čuangovi rodiče si brzy uvědomili, že jejich novorozený chlapec je vskutku jiný než ostatní. Od začátku to vypadalo, jako by všemu rozuměl. Jednu noc byli jeho rodiče probuzeni pláčem. Paní Čao, jeho matka, věděla, že má hlad a tak mu řekla: „Neplač, maminka ti jde udělat sunar.“ Jakmile to řekla, stalo se něco neuvěřitelného: Čuang-čuang přestal plakat.

Podle rodičů bylo dítě už po třech měsících velmi citlivé na barvy a různé vzory. Když mu byly asi čtyři měsíce, pokusili se mu ukazovat kartičky s různými tvary a slovy. Matka si všimla, že když mu vysvětlí co na kartičce je, vždycky dokáže vybrat tu správnou. Navíc, Čuang-čuang začal rozpoznávat čínské znaky. Ve čtyřech měsících znal 50 znaků.

Poté, co objevili vzácný dar svého dítěte, rozhodli se rodiče Čuang-čuangův talent vést a rozvíjet. Když dítě dosáhlo šesti měsíců, už bylo schopno přečíst přes 1000 čínských slov, ale také rozeznávalo anglická slova a čísla. Navíc dovedlo provádět jednoduché početní operace, jako sčítání, odčítání, násobení a dělení. Za dva měsíce se Čuang-čuang naučil řešit slovní hádanky. Teď je prý Čuang-čuangovi deset měsíců a prošel testy, které ukázaly jeho znalost 2000 znaků.

V současnosti je o malém Čuang-čuangovi známo jen málo, ale i to stačí na položení zásadní otázky ohledně současných teorií a moderního kognitivního výzkumu.