Image

34. výstava cyklu "Brno – hlavní město grafického designu" představuje 450 zobrazení pojmu IDENTITY od 240 autorů, pocházejících z celkem 33 zemí.

Tato neobvyklá výstava FAX-MAIL-ART-DESIGNU zdobí zdi Galerie Kabinet a HaDivadla v centru brněnské metropole a koná se u příležitosti nadcházejícího 22. mezinárodního bienále grafického designu v Brně. Zvláštností této výstavy je, že umělci posílali do Brna obrazy mailem či faxem.

Po vstupu do první výstavní síně Galerie Kabinet vám jdou oči kolem, při pohledu na spoustu černobílých obrázků, které vás nejprve asi překvapí svou četností. Až se probudíte z toho okouzlení a začnete si pozorně prohlížet vystavené obrázky jeden po druhém, pochopíte, o čem výstava je.

Postupně pak přijdete na to, proč autoři zvolili černobílý výraz svých myšlenek. Trvá to chvilku, než si uvědomíte, jaká forma identity se skrývá v obrázku. Autor od autora se svými pocity liší, a protože díla nemají popisky, je na samotném obdivovateli, jak si domyslí pointu umělce.

Mnozí autoři dávají přednost symbolům, které zná dnešní svět a pod kterými se skrývá právě slůvko identita – shlédnete všemožné otisky prstů a čárové kódy v různých originálních podobách; jiní umělci naopak nechávají volný průběh své fantazii a vyjadřují identitu po svém, inspiraci hledají ve světové situaci, náboženství, národnosti, sportu a podobně, jako například autor Nelu Wolfenson z Kanady, který si hraje s myšlenkami a slůvky.

Mladí i zkušení umělci světového formátu, jako jsou  Joao Machado (Portugalsko), Rico Lins (Brazílie) nebo Kari Piippo (Finsko), se pokoušejí vyjádřit sami sebe různými neotřelými způsoby; a pokud se vám na mysl někdy dere neodbytná otázka: „Je v dnešním světě vůbec možné mluvit o identitě?“, možná vám na ni odpoví grafický výtvor Barrera Eduarda Arambarriho se stejnojmenným názvem.


Výstavu můžete shlédnout v :

Galerii Kabinet, Radnická 4, 26. 7. – 22. 9. 2006

Galerii HaDivadlo Brno, 6. 6. 2006 – 4. 10. 2006.