Image
Archeologická naleziště v Baalbeku, Lybanon (SXC/Diane Jabi)

Dějiny zanechaly lidstvu množství záhad, které dodnes zůstávají nerozluštěny. Jednou z takových záhad dneška jsou starověké stavby, postavené z ohromných kamenů o hmotnosti stovek tun. Pro to, jak byly tyto objekty postaveny, existuje mnoho hypotéz. Někteří se domnívají, že lidé starověku používali vyspělou techniku nebo že jim při stavbě těchto ohromných kolosů pomáhali návštěvníci z jiných planet. Objevuje se také domněnka, že v minulosti existovali lidé-obři.

Jedním z měst s takovýmito starověkými stavbami je město Baalbek v Libanonu, na jehož území nyní probíhají vojenské operace. Ze všech archeologických pokladů Baalbeku vynikají především obrovské terasy, které by z našeho hlediska nebylo možné postavit bez použití vyspělé techniky, bez zvedacích a jiných stavebních strojů, které tehdy jen stěží existovaly. Informace o tom, kdo a kdy postavil v Baalbeku tyto stavby z otesaných monolitů, zatím nemáme. Terasy nacházející se v Baalbeku svými rozměry zastiňují dokonce i tak velkolepé stavby, jako jsou egyptské pyramidy. Při pohledu na ohromné kameny, ze kterých jsou tyto terasy postaveny, nás bezděčně napadají myšlenky na lidi-obry, kteří by byli schopni zvedat tak obrovské hmotnosti.

Starověká historie tohoto města je prakticky neznámá. Poprvé se o něm mluví v tell-el-amarnské korespondenci ze 14. stol. př. n. l. (pozn. překl.- amarnský archiv je korespondence babylonských, mitanských, asyrských a chetitských králů a syrských knížat s egyptskými panovníky Amenhotepem III. a IV. a Tutanchamonem). Egyptské nápisy z 18.stol. př. n. l. nalezené nedaleko Baalbeku posouvají vznik města do ještě vzdálenější doby.

Image

Po 15. roce n. l., kdy byl Baalbek přeměněn na římskou kolonii, byly jeho terasy využity Římany jako kvalitní základy pro postavení chrámů. Tyto polorozbořené antické chrámy se zachovaly až do dnešních dnů. Od 7. stol. n. l. se Baalbek stal arabskou državou. Ve starověkých arabských rukopisech, které byly v Baalbeku nalezeny, se hovoří, že vládce Nimrod poslal obry, aby po potopě světa postavili město Baalbek.

Terasy byly postaveny dávno před tím, než do Baalbeku přišli Římané. Tyto obrovské základy byly zhotoveny z ohromných kamenných bloků. Například jihovýchodní stěna terasy, na které byl postaven Jupiterův chrám, je sestavena z devíti řad kamenných bloků, z nichž každý váží více než 300 tun. Do stěny na severozápadní straně byly zabudovány tři největší opracované monolity na světě, nazývané Triliton nebo také Div tří kamenů. Tyto kameny mají délku 29 m, výšku 4 m a tloušťku 3,6 m. Váha každého z těchto tří kamenů je od 800 do 1000 tun, přičemž kameny Trilitonu jsou tak přesně sestaveny a tak přesně spojeny jeden s druhým, že mezi nimi není možné prostrčit ani jehlu.