Image

John Lennon a jeho manželka Yoko Ono zvedají pěsti při protestu asi 500 lidí před centrálou Britských zahraničních aerolinií 5. října 1972. Požadovali odchod britských jednotek ze Severního Irska. (AP Photo/Ron Frehm, archiv)

LOS ANGELES - Dokument Spojené státy versus John Lennon zachycuje veřejný a soukromý život Johna Lennona, hudebníka, umělce a protiválečného aktivisty.

Po stručném nástinu Lennonova dětství následuje popis období mezi lety 1966-1976, kdy v Americe dominovalo téma vietnamské války a kdy John Lennon vedl svoji celosvětovou kampaň za mír a jednotu lidí.

Scénaristé, producenti a režiséři David Leaf a John Scheinfeld, oba z poválečné generace tzv. babyboomerů, vyrůstali na hudbě Beatles. "Protože John Lennon byl jedním z našich hrdinů, chtěli jsme  natočit film o této fascinující stránce Lennonova života a kariéry, o které vědělo jen málo lidí, a také jsme cítili, že je to právě tento příběh, který lidé potřebují slyšet," říká David.

Co upoutalo Davida Leafa nejvíce, byla "odvaha, s jakou Lennon beze strachu říkal pravdu státní moci".   John Sheinfeld říká: "Z toho, co bylo napsáno a natočeno, jsou mnohé informace jen mýty a já myslím, že jsme snad trochu přispěli k tomu pravdivějšímu úhlu pohledu."

Yoko Ono prohlásila: "Ze všech těch dokumentů, které byly o Johnovi natočeny, si myslím, že by se mu tenhle moc líbil," právě z oněch důvodu, který uvádí Leaf, a tedy, "že tento dokument říká pravdu".

 

Image

Yoko Ono a producenti filmu "Spojené státy versus John Lennon", David Leaf (vlevo) a John Scheinfeld, na tiskové konferenci 6. září v hotelu Regency v New Yorku (AP Photo/Paul Hawthorne)

Pro Leafa bylo jedním z Lennonových poselství také to, "že je na každém jednotlivci, aby změnil běh světa, a zatímco on [Lennon] byl ochoten a měl odvahu použít svou osobnost, aby změnil svět, opravdu věřil, že nastal čas, aby už lidé dále nevzhlíželi k hrdinům a nenechali všechnu tu práci na nich. Když John a Yoko řekli: ‚Válka skončila, pokud chcete,' mínili to doslova. Když řekl ‚Imagine' (Představ si), když napsal tu píseň, určitě tomu věřil. Byl to velký snílek a také velký umělec." 
"Ten dokument je odlišný od všeho, co jsme doteď natočili," říká Sheinfeld. "Má politický, kulturní a společenský obsah, který přesahuje dobu, ve které se ty události staly."

Interview v tomto dokumentu jsou pořizována "pouze s lidmi, kteří tam byli, kteří mohli opravdu promluvit o tom, jaká byla společenská, kulturní a politická situace té doby", uvádí Sheinfeld. "Máme tam každého od  Waltera Cronkita, George McGoverna, Angela Davise, Bobby Seala až ke Carol Bernsteinové. Všichni tito lidé mohou s velkou kompetencí promluvit o tom, co se v naší zemi v té době dělo, a jsou to skuteční odborníci v oblastech, které jsme zkoumali."

"Kromě těch úžasných interview je to, co je na tomto dokumentu tak cenné, přístup do archivu Lennona a Yoko Ono, což umožnilo našemu štábu odkrýt dříve nespatřené záběry, včetně krátkých šotů z místních zpráv, které od svého uvedení nebyly vysílány více než třicet let," říká Sheinfeld.

Leaf dále dodává: "Dokument je plný záběrů snímajících Johna Lennona. Doprovází svůj vlastní příběh komentářem a také zde zazní více než tři desítky písní (37 ze 40 uvedených je z Lennonovy sólové kariéry)". Písně byly použity, jak uvádí,  "aby zintenzívnily příběh, dokreslily scény, které ve filmu vidíme, a osvětlily to, co on (John Lennon) v daném čase cítí a co si myslí".

"Chtěli jsme ten film natočit tak, aby si to každý, ať už to byl nebo nebyl Lennonův fanoušek, mohl vyposlechnout a říct si: ´Skvělé! Úžasný příběh! Tohle jsem nevěděl!´, a aby byl tím příběhem osloven a pohnut, a taky vyzván.

"Dokonce i když si myslíte, že ten příběh znáte, tak to tak není. I když si myslíte, že víte hodně o Johnovi a Yoko, takhle jste je nikdy neviděli," říká Scheinfeld. "Tenhle film vás skutečně zavede na místo, do časů a světa, který vás bude fascinovat."

"Uvidíte také Yoko, jak jste ji dříve neviděli. Seděla s námi po tři velmi intenzivní interview a odhalila nám své emoce, humor a nápaditost, a já si myslím, že lidé ji možná začnou vnímat trochu jinak než dosud."

"Ten film ohromně pohnul každým, kdo ho viděl," říká Scheinfeld. "Lidé cítili, že je to inspirativní a silné. Doufáme, že budete cítit to samé a vaši čtenáři také," uzavírá David Leaf.