Image

(foto: Velká Epocha)

Image

(foto: Velká Epocha)

Ve středu dne 17.10.2006 se v Besedním domě na Husově ulici konal v rámci  Mezinárodního festivalu komorní hudby koncert slečny Jing Zhao, mladé čínské sólistky, hrající na violoncello. Tentokrát vystupovala v doprovodu Stamicova kvarteta.

Hrát na nástroj v ranném věku se vyplácí

Hvězda z Číny, Jing Zhao pochází z Pekingu, narodila se v roce 1978 a již ve věku pěti let se začala učit hrát na cello. Svoji kariéru začala ve 20 letech, kdy pod taktovkou Seiji Ozawy debutovala v Tokiu, poté hrála spolu s šéfem německých Filharmoniků, Claudiem Abbadem. A v roce 2000 vystoupila poprvé v Evropě s orchestrem Filarmonica della Scala v čele s dirigentem Richardem Muttim. Roku 2002 úspěšně ukončila studium na College of Music v Tokiu a Krajanově akademii v Berlíně. Jejími profesory byli Georg Causy, Ryosuke Hori a Mario Brunello; nyní pokračuje ve studiu hudby na berlínské Akademii Hanse Eislera u Davida Geringase.

Slavné festivaly a slavná jména

Jing Zhao hravá na různých místech světa, vystupuje pod vedením uznávaných dirigentů, jako například Seijiho Ozawy, Jean Fourneta, Myung-whung Chunga či Richarda Mutiho. Vystupuje sólově i v komorních sestavách. Také se každý rok účastní prestižních festivalů jako je Salon de Provence, festival v Nantes, Tokiu a Lisabonu. Premiérou na poli orchestrální hudby pro ni bylo vystoupení na francouzském festivalu Salon de Provence s flétnistou Emmanuelem Pahuem, klarinetistou Paulem Meyerem a pianistou Ericem Le Sagem.

Minulého roku v září, získala 1. cenu mezinárodní soutěže v Mnichově spolu s oceněním za nejlepší interpretaci soudobé skladby.

V Japonsku vydala již tři CD se širokým výběrem komorní i orchestrální hudby. Její muzikálnost a virtuozita slibuje krásnou kariéru.

Jing Zhao okouzlila nejen hrou na nástroj, ale i zlatožlutými šaty

Čínská umělkyně v doprovodu Stamicova Kvarteta (Josef Kekula-housle, Jan Pěruška-viola, Vladimír Leixner-violoncello a Jindřich Pazdera-housle) okouzlila publikum svým umem i krásou vkusně zvolených šatů.

Na programu slavnostního večera byl:
Violoncellový kvintet C dur – P. Vranický
Nine Run pro violoncello solo – X.Gang Ye (česká premiéra v  podání Jing Zhao)
Smyčcový kvintet pro dvě violoncella f moll – A.Borodin

Mladá Číňanka sklidila u brněnského publika velký obdiv, a tak na rozloučení s diváky zahrála další skladbu navíc.

„V Česku se mi líbí.“

Ještě před odchodem mladé umělkyně z budovy jsem ji požádala o krátký rozhovor a Jing Zhao mě mile a s úsměvem přijala.

Jak se Vám dnes hrálo?

„Bylo to výborné. Poprvé jsem mohla spolupracovat s profesionály a tak jsem si dnešní večer velmi užila.“

Vystupovala jste i v Praze?

„Ano. Praha je nádherná, je to vskutku okouzlující město. Vystupování tady v Česku je pro mě velmi příjemné.“

Vidíte nějaký rozdíl mezi publikem v Číně a tady v Evropě?

„Rozdíl je velký. Lidé v Číně příliš nerozumí vážné hudbě, moc je nezajímá. Navíc představení bývají velmi drahá a málokdo si je může dovolit. Ale je tam také mnoho studentů, kteří se opravdově zajímají o klasickou hudbu, mají ji rádi a studují ji. Podobná situace je i v Japonsku.“

Jako cellistka jste procestovala mnoho zemí světa. Ve které zemi se Vám líbilo nejvíce a máte z ní nejkrásnější zážitky?

„Nejvíce na mě zapůsobila Itálie. Mám ráda tamější prostředí, kulturu a lidi. Ráda se tam vracím. Ale i v Česku je mi opravdu dobře.“

Přeji Vám hodně štěstí a mnoho úspěchů v cestě před Vámi. Děkuji za rozhovor.