Image
Bývalý kanadský státní tajemník David Kilgour hovoří na semináři v Poslanecké sněmovněČR. (Jan Lokos/Velká Epocha)

Praha - "Vezmou vám obě ledviny, srdce a kůži, rohovky a játra, a pak vaše tělo hodí do pece," to jsou slova Davida Kilgoura, právníka a bývalého člena kanadského parlamentu, který se svým kolegou Davidem Matasem sepsal vyšetřující zprávu (česká verze je k dispozici na www.organharvestinvestigation.net), týkající se nezákonného odebírání orgánů čínským vězňům svědomí, konkrétně pak vězňům z duchovního hnutí Falun Gong.

Příznivci meditační praxe Falun Gong jsou podle rezoluce Evropského pralamentu v Číně brutálně pronásledováni. Čínský režim nejprve cvičení Falun Gong propagoval pro jeho zdravotní účinky, jež ulevovaly státním výdajům na zdravotní pojištění, avšak od roku 1999 se stalo trnem v oku komunistické vládě, protože podle oficiálních statistik jeho přívrženců bylo o několik milionů více než členů strany.

Otřesná praxe, která se prý odehrává v záchytných střediscích, pracovních táborech, ale i nemocnicích po celé Číně za tichého souhlasu čínské vlády, představuje podle Kilgoura pro lidstvo "novou a dosud nevídanou formu zla". 

Ve čtvrtek 16. 11. navštívil David Kilgour s výsledky svého bádání český parlament, kde se konal seminář o rozsáhlém a násilném odebírání orgánů vězňům svědomí v Číně. Záštitu nad celou akcí převzala poslankyně Kateřina Jacques. Na semináři promluvil předseda Olympic Watch Jan Ruml a tisková mluvčí Amnesty International Eva Dobrovolná. Ruml ve svém projevu odebírání orgánů jednoznačně odsoudil, Amnesty se začíná problémem blíže zabývat a dosud nezastává žádné stanovisko. V publiku seděli zástupci médií a nezávislých iniciativ, dostavil se i předseda Strany zelených Martin Bursík, který o celý případ projevil velký zájem."Zkoumali jsme 18 různých důkazů," řekl Kilgour na semináři. K těmto 18 stávajícím důkazům, které se svým kolegou Matasem sesbíral, od června tohoto roku přibylo dalších deset. Ty budou blíže rozepsány v doplněné verzi vyšetřující zprávy, kterou se oba právníci chystají vydat koncem roku.

Mezi stávající důkazy, které jsou uvedené ve zprávě, patří například výpověď jedné ze stoupenkyň Falun Gongu, která byla v čínském pracovním táboře nucena podstoupit rozsáhlé krevní testy, načež byla kvůli svému špatnému zdravotnímu stavu shledána jako "nevyhovující". Právě tyto krevní testy a rozsáhlé lékařské prohlídky, které jsou každé tři měsíce nuceni podstupovat pouze vězňové z Falun Gongu, jsou podle Kilgoura krajně podezřelé. K takovým rozsáhlým prohlídkám totiž není žádný důvod, a jak Kilgour uvedl, je rovněž nemyslitelné, že by se tímto režim začal starat o zdraví svých vězňů, kteří jsou v pracovních táborech často krutě mučeni. Jako další důkaz jsou uvedeny přepisy telefonátů s lékaři v čínských nemocnicích, kteří se k praxi odebírání orgánů pro transplantační účely přímo přiznávají.  

Téhož dne večer v pořadu Události, komentáře Kilgour zmínil také olympijské hry v Pekingu, jejichž konání je podle něj za stávající situace naprosto nepřijatelné. České občany ke konci pořadu vyzval k tomu, aby vyvíjeli nátlak na svou vládu, například prostřednictvím e-mailů, a aktivně tak pomohli ukončení odebírání orgánů v co nejkratším čase.