Taneční drama Balady, které bylo premiérově uvedeno v produkci divadla Reduta, pochází z dílny autorské dvojice Zuzany Lapčíkové a Hany Litterové, které do tradičního baladického příběhu z moravského venkova vdechly nový náboj. Děj, zasazený do 50.a 60. let 20. století promítá všechny možné lidské pocity od lásky, touhy, nenávisti, alkoholismu, nevěry a dokonce i vraždy a rozehrává klubko osudů a vztahů hlavní postavy Juliány a dalších osob, které do děje postupně vstupují. A protože se jedná o baladu, není divu, že vyprávění končí tragicky. Představením se prolínají časové roviny hlavní hrdinky Juliány jako dívky zneužité svým vlastním bratrem a později Juliány v roli matky, vdávající dceru, kterou čeká podobný osud. A právě toto samotné spojení dodává celému příběhu na originalitě.

Hudební doprovod tvoří živý mini orchestr pod vedením všestranné hudebnice Zuzany Lapčíkové. Tato naše vysoce uznávaná folklorní zpěvačka a cimbalistka se chopila cimbálových paliček, a protože se nevyhýbá spolupráci s umělci různých žánrů, přizvala si na podium kontrabasistu Josefa Feču a Kamila Slezáka na bicí. Toto trio doplňuje na saxofon Petr Kovařík a vytváří tak nezvyklou kompozici lidových moravských písní zasazených do folklorně jazzového hudebního pásma, které se táhne nevtíravě celým příběhem. Samotný zpěv Zuzany Lapčíkové velice citlivě dokresluje erbenovskou baladickou náladu a odkrývá příběhy jednotlivých postav.

Choreografie Hany Litterové nabízí velice pikantní smršť moderního baletu propojeného s folklorními tanečními prvky a projevy výrazového tance. Tanečníci tak svým projevem podtrhují prudký spád událostí a zároveň pomocí tance poměrně přesvědčivě vykreslují melancholické ladění příběhu. Osudy a charaktery postav se odhalují až do „morku kostí“. Přestože celé představení naplňuje do posledního dechu svůj název, divák nemá pocit smutku, spíše celé dějství vybízí k filosofickému přemýšlení o roli osudu v našich životech.

V roli Juliány zazářila Eva Šeneklová, která svou dvojroli zvládnula bravurně. V dalších rolích se představili Jan Fousek, Nelka Lazovic', Markéta Habalová a další. Balady nabízejí neobvyklý divadelní zážitek, který přesahuje hranice hudební a taneční představivosti.