Letos v květnu bude dokončeno nové australské imigrační centrum na Vánočních ostrovech v Indickém oceánu. Bude mít zabezpečení na vojenské úrovni a možnost ubytovat přes 800 lidí včetně rodin a dětí. Obyvatelé ostrova a obhájci žadatelů o azyl žádají snížení kapacity zažízení a příslib vlády, že zde nebudou zadržovány děti; centrum připomíná spíše vězení ve stylu základny "Guatanamo Bay", než místo pro ubytování uprchlíků.

,,Nevíme, pro koho tuhle "pekelnou díru" staví," říká Pamela Curr, koordinátorka kampaně za Záchytné centrum pro žadatele o azyl na australské půdě (ASRC) ,,ale co víme je, že tomu, kdo zde bude vězněn, budou omezována lidská práva a nebude mít přístup k zákonným právům Austrálie."
 
Paní Curr sdělila, že kompletní plány centra unikly na veřejnost minulý měsíc a nyní kolují mezi akademickými, zákonodárnými a lidskoprávními skupinami. Podle ní plány ukazují, že centrum bude největším dokonale střeženým zařízením, které kdy bylo v Austrálii vybudováno.

,,Žádná věznice v Austrálii nemá bezpečnostní elektrické ploty, mikrovlnné sondy, senzorická čidla, kamery, mikrofony a propojení s kontrolními orgány v Canbeře na takové úrovni," řekla paní Curr.

Dalšími zvláštnostmi jsou místa pro světelné lokátory ke čtení identifikačních štítků zadržovaných, cely ,,samotky" a zabezpečené kóje pro strážce.
Nejvíc paní Curr běhá mráz po zádech z plánovaných "dětských izolací" s osmi postýlkami, hernami a  přebalovacími pulty, vše oddělené od prostor pro rodiny elektrickými dveřmi, přetlakovými komorami, kamerami a bezpečnostními systémy.

,,Vzpomínáme si na sliby dané Petro Giorgiouovi a Liberálním disidentům, že děti už nikdy více nebudou zadržovány v záchytných centrech," říká. [Liberál MP Petro Giorgiou a několik jeho kolegů dotlačili konzervativní vládu premiéra Johna Howarda, k souhlasu se změnami v imigrační politice, mezi kterými byla i otázka zadržování rodin uprchlíků s dětmi.]

Vánoční ostrovy jsou 2400 km od Perthu (Západní Austrálie), 360 km od Jakarty (Indonésie) a skoro 2000 km od Darwinu (Severní Austrálie). Záchytné centrum je na vzdáleném severozápadním konci ostrova a je obklopené vysokými útesy, pod kterými je nebezpečné přílivové pásmo. ,,Prchající osoba by si několikrát mohla klást otázku, k čemu je celý ten bezpečtnostní systém, když tady stejně není kam jít?" řekla paní Curr .

Od roku 2001 zde měli jen 153 žadatelů o azyl, kteří připluli na lodích, nebo se dostali do pobřežních vod ostrova, ale australská vláda schválila projekt a na konci minulého roku sdělila komisi senátu pro odhad rozpočtu, že centrum bude otevřeno v první polovině roku 2007.
 
,,Přestože vládní strategie omezování nepovolených přistání lodí byla úspěšná, je třeba mít dostupé kapacity kdyby počet nepovolených přistání (na ostrovech) opět stoupal," sdělilo Imigrační oddělení v prohlášení, které vytiskl Sydney Morning Herald.

Prezident oblasti Vánoční ostrovy Gordon Thomson řekl, že žádné plány centra neviděl, ale místo si minulý rok prohlédl jako člen společenské komise. ,,Pokud jde o místnosti pro rodiny - žádné takové jsem neviděl," řekl ,,ale bylo to ve fázi vývoje."

Pan Thomson řekl Velké Epoše, že místo bylo ,,obrovské", zhruba jako 20 fotbalových hřišť a projektanti odhadovali že konečné náklady spolknou kolem 400 milionů dolarů - tedy více, než původní odhad vlády, který byl kolem 280 milionů.

Řekl, že koluje mnoho dohadů o roli, jakou by centrum mohlo hrát a poté, co ostrov loni navštívila skupina amerických obranných sil, se někteří lidé domnívají, že by mohlo být využíváno jako vojenská základna.

Vláda nicméně společnosti sdělila, že jde o záchytné centrum pro žadatele o azyl a pan Thomson připustil, že osobně je z principu proti. ,,Neměli bychom ty lidi držet pod zámkem," řekl ,,Myslím si, že lidé, kteří utíkají zpod tyranských režimů si zaslouží lepší podporu a péči, než být uvězněni."

Zatímco se společenské názory na důležitost záchytných center liší, podle pana Thomsona je celá instituce všeobecně odmítána a jsou obavy, že by mohla ohrozit ekoturistiku na ostrovech. ,,Myslíme si, že záchytné centrum poškodí turistický ruch a neprospěje ekonomickému rozvoji," řekl. ,,Nechceme, abychom byli známi jako ostrovní věznice."