Jin-jang v přírodě a ve vesmíru. (art.com)
Jin-jang v přírodě a ve vesmíru. (art.com))
Číňané v dávných dobách věřili, že barva živí ducha i hluboké lidské zkušenosti. Již po dvě tisíciletí používají Číňané zářivé barvy. Oděv, jídlo, transport a příbytek se volily podle změn ročních období.  Běžní Číňané považují černou, červenou, modrozelenou, bílou a žlutou za základní barvy. 

Barvy a principy

V tradiční čínské fyzice se vyučuje, že pět prvků existuje v pořadí voda, oheň, dřevo, kov a  zem. Tomu odpovídají  barvy černá, červená, modrozelená, bílá a žlutá. Číňané také věřili tomu, že všechno v přírodě se skládá z těchto pěti prvků. Když lidé poznali, že „barvy vznikají přirozeným způsobem, přičemž černá a bílá přicházejí nejdříve“,  nacházeli pozvolna souvislosti mezi barvami a principy pěti prvků, které by měly odrážet přirozené pohyby nebe a nebeské Tao.  

Od černé a bílé, jinu a jangu

I Ťing či Kniha proměn vidí černou jako barvu nebes. Přísloví „Nebe a země v tajuplné černé“  pochází z pozorování severního nebe, které bylo po dlouhý čas černé. Lidé věřili, že nebeský císař Tchien Ti bydlí na Polárce. Symbol Tchaj-ťi  používá také černou a bílou, aby zobrazil jednotu jinu a jangu. Dříve Číňané považovali černou za krále barev a dlouho ji zdůrazňovali více než ostatní barvy.  Lao C' řekl, že „pět barev lidi oslepne". Tak si také taoistická škola zvolila černou jako barvu Taa. 

Bílá představovala reprezentativně zlato a symbolizovala jasnost, čistotu a splnění. Bílá je také barvou smutku. Číňané ze staré Číny nosili bílé oděvy a klobouky jen tehdy, když nosili smutek za mrtvé. Tato tradice se udržuje dodnes. 

Dva výklady červené

Číňané jak ve staré tak i v moderní Číně si váží červené barvy. S červenou se setkáte všude během čínského Nového roku a ostatních svátků a při rodinných oslavách, protože je považována za symbol dobré budoucnosti a radosti. Avšak od dob vládnutí komunismu je červená zneužívána Komunistickou stranou Číny jako symbol pro nebezpečí, krev, násilí a radikální činy. A přestože je červená barva v dnešní Číně velmi oblíbená, nebyla navzdory široce rozšířeným domněnkám, v dávných dobách nijak specielně zdůrazňována. 

Neutralita a střed: žlutá

Modrozelená znamená jaro se svou nadměrnou životní silou a vitalitou. Žlutá symbolizuje zemi. Starší lidé říkávali: „Žlutá vytváří jin a jang.“ To znamená, že žlutá je středem všeho. Žlutá byla symbolickou barvou pěti legendárních císařů ve staré Číně. Stojí nad hnědou, ztělesňuje neutralitu a je označována za nejkrásnější barvu. Žlutá symbolizuje osvobození od světských starostí a proto je ctěna v Buddhismu. Oděvy mnichů a buddhistické chrámy jsou žluté. 

Barvy strážných božstev

Pro rituály dynastie Čou, definoval Konfucius jako standardní barvy žlutou, modrozelenou, bílou, červenou a černou. Dal jim významy soucitu, ctnosti  a dobrosrdečnosti a integroval je do formálních ceremonií. Lidé v dynastii Čou uctívali červenou. 

V této době lidé také používají barvy, když chtějí pojmenovat roční dobu a směr. Modrozelené slunce reprezentuje jaro. Jeho strážným božstvem je modrozelený drak a směrem je východ. Barva léta je červená, která je střežena červeným vrabcem a jejím směrem je jih. Podzim má barvu bílou a střežen je tygrem se směrem na západ. Zima bývá zobrazena barvou černou a střeží ji černá želva ve směru na sever. 

Černá  Čchin Š' Chuanga

Čchin Š' Chuang sjednotil Čínu v roce 211 před Kristem a založil dynastii Qin. Císař následoval tradice svých předků a odlišil černou a bílou, respektoval ctnost vody a rozhodl, že „říjen bude začátkem zimy a jeho barvou bude silná černá“. Když vstoupil na trůn, byla „barva jeho ošacení černá a vlajka také černá“. 

Žlutá  - jen pro císaře

Kvůli své asociaci se zlatem se žlutá stala po dynastii Chan symbolem královského dvora. Císařovi poddaní nesměli žádné žluté šaty nosit. 

Přestože fialová byla považována za druhořadou barvu, charakterizovala příznivé znamení a slavnostní ráz. Mezi Číňany existuje jedno úsloví: „Fialoví vrabci září, v párech přinášejí bahno, přicházejí a odcházejí.“ V době dynastie Chan byla světle fialová často považována za velmi cennou a velmi vzácnou barvu. V dynastii Tchang nosili úředníci nad pátou třídou a také členové dvora fialové oblečení. Ozdobné lemy často dodávaly ošacení elegantní nádech. 

Barvy umělecké

V čínské kultuře existovalo těsné spojení mezi barvou a keramikou, freskami, obrazy a poezií a dokonce také při plánování města. Po dynastii Ming směli mít červené stěny a žluté střešní tašky jenom příbuzní císařského dvora. Jeho podaní žili v domech s modrými cihlami a střešními dlaždicemi. Avšak vyřezávané dřevěné trámy a opěrné pilíře měly mnoho barevných odstínů. Mnoho budov mělo černé dlaždice a bílé stěny.

V Chuangových jeskyních, které jsou 1.500 let staré, se nachází více než 10.000 fragmentů nástěnných fresek rozličných dynastií. Každá dynastie používala různé barevné kombinace. Severská dynastie Wej používala ve svých freskách červenou a hnědou, doplněnou modrou a černou. Fresky z dob dynastie Tchang zdůrazňovaly žlutou. Ve freskách dynastie Sung dominovala modrá a zelená. 

Tajemství malířství


Ve velice cenných čínských obrazech se motivy vyjadřují pomocí tlustých a tenkých tahů inkoustem. Tato praktika je popisována  jako „inkoust má pět barev“ a  „zářivě svítí bez použití světlých barev“. „Inkoust má pět barev“ se vztahuje k pěti grafitovým odstínům, tlustá, popelavá, tenká a jasná. Z pohledu malířky či malíře je ta barva zjevně rozdílná v každém ročním období. V knize o malířství „Lin Čchüan Kao Č' " Kuo Si napsal: „Barva vody je zelená na jaře, modrozelená v létě, vodově modrá na podzim a černá v zimě“. 

Podle záznamů v „sebraných dílech známých obrazů z dynastie Tchang“, chválil císař Süan Cung Li S' Sünovu malbu krajiny se silnými  barevnými tóny zelené a modré, jako „nejlepší malbu krajiny celého národa“. Číňané v dávných dobách velmi dobře uměli extrahovat barvy z minerálů a rostlin. Tento druh malby se často provádí s lesklými barvami, které jsou extrahovány z různých minerálů jako jsou např. Š' Čching (azurit), Š' Lu (zelené minerály), Š' Chuang (žlutý minerál), Ču Ša (rumělka), Čchien Fen (práškové olovo) a  Ni Ťin (zlatá barva). S tímto pokrokovým malířstvím oplývala díla bohatstvím a celá zářila. 

Barvy poezie

Čínské básně a obrazy mají stejný původ. Jejich vztah se dá vyjádřit asi takto: „Obraz přednese báseň  a báseň namaluje obraz.“ Básníci umí krásně popsat barvy a básně se často vztahují k živým barvám. Básník Cchuej Chu popsal překrásné pestrobarevné scény, které přiřadil hlavnímu městu  ve dvou slokách své básně  „Tchi Tu Čcheng Nan Čuang " (Pro jižní obec  hlavního města). Tyto řádky vyjadřují pro lidi krásu barev, aby se rozpomenuli na tisíce let před tím. 

Poslední rok v této básni se květy broskvoní navzájem zrcadlí v červené. Básník  Paj Ťü-i  popsal ve své básni „Verše na řece  Mu " následující scénu:

Brouzdat se ve vodě je jako paprsek zapadajícího slunce, v červenou promění se šplouchání řeky.

Charaktery hedvábí

Kmen slova „hedvábí", který  je přičleněn k dalšímu čínskému slovu, může pospat různé odstíny barev hedvábí. Podle "Šuo Wen Ťie C' " (Vysvětlení k charakterům a výrazům) je popsáno 24 charakterů barvy hedvábné látky, jako červená, zelená, fialová, tmavočervená (purpurová), světle červená ... Díky tomuto popsání můžeme jen předvídat rozmanitost a bohatost hedvábné látky v továrnách na hedvábí v dávných dobách Číny. Obzvláště stát Čchi byl znám svými hedvábnými produkty se zářivými barvami. Mnoho těchto výrobků z hedvábí, které byly vykopány z hrobů z dávných časů, si zachovalo svou originální barvu, jako modrou, červenou, černou, fialovou a žlutou.

Barvy a laky

V hrnčírně a u lakovaného zboží se barvy používaly ještě hojněji. Umělecké zpracování s nádhernými barevnými lazurami propůjčuje uměleckým dílům excelentní a brilantní vzhled. Od známé tříbarevné lazury v hrnčířství v dynastii Tchang (Tchang San Cchaj) až k pětibarevné lesklé lazuře v hrnčířství, od matně zeleného až k bílému lazurovému zboží, od bílého a modrého porcelánu až ke keramice s třpytivými lazurami, hraje barva rozhodující úlohu při výrobě hrnčířského zboží. Hrnčířství Číňanů z dávných časů dosáhlo rozkvětu s barevnými a černými uměleckými díly. Čínské lakované práce obsahují vybrané vzory a třpytivé barvy. 

Barva v obličeji?

Čínské doslovné znění pro barvu je Jen Se. Ve staré Číně mělo Jen Se význam „Barva v obličeji“. Tak obsahují zhruba „Verše státu Čchu " (Čchu Cch' Jü Fu) výraz „Jen Se Čchiao Cchuej ", který by se dal přeložit jako „vypadat unaveně" nebo „být apatický, utrmácený".  Ve „Vysvětlení k charakterům a výrazům" (Šuo Wen Ťie C'), značí „Jen" oblast mezi obočím a  „Se" představuje Čchi nebo energii. Přidané komentáře slavného učence Tuan Jü Cchaje praví: „Stydlivost, lítost, radost a starosti jsou nazývány ‚ Jen Se ' , protože vlastní srdce pohne s Čchi a tato sahá až k obočí.“