Image

Image
Brad Pitt a Cate Blanchett ve vedlejší roli. (http://www.paramountvantage.com/babel/) 


I když  kritiky na zatím poslední film mexického režiséra Gonzáleze Inarritua s názvem Babel, Babylon, nejsou ve stylu deset hvězdiček z deseti, není to dle mého názoru zdaleka kvůli nedostatečné kvalitě filmu samotného, ale spíše kvůli faktu, že jmenovaný film stojí ve stínu dvou předchozích, Amores Perros a 21 gramů, a názoru, že tyto dva snímky nepředčil. Hodnotí se tedy v kontextu trilogie.

Film je po vzoru babylónské kultury pestrou mozaikou, která odhaluje své střípky ve vzájemných souvislostech. Nastiňuje mimo jiné skutečnost dnešního světa, ve kterém drobný čin jednoho člověka, nejčastěji přislušníka jiného etnika, může způsobit zásah do osudů lidí jiných, žijicích na druhé straně planety.


Drama, USA, 2006, 142 min
 
Režie: Alejandro González Inarritu
 
Hrají: Brad Pitt, Cate Blanchett, Peter Wight, Harriet Walter, Trevor Martin, Matyelok Gibbs, André Oumansky, John O'Mahony, Adriana Barraza, Elle Fanning, Gael García Bernal, Emilio Echevarría, Clifton Collins Jr., Michael Pena, Rinko Kikuchi, Kôji Yakusho

Podle tohoto vzorce nás film zavede například do Maroka, kde se dva nezbední hoši, kterým byla svěřena zbraň pro pobíjení škodných kojotů, dopustí vraždy americké turistky, dále se ocitneme v Japonsku, kde jsme svědky života hluchoněmé dívky, která se snaží najít svou ženskou identitu, také v Mexiku, v Severní Americe... Film je z hlediska zpracování, střihu, hereckých výkonů, kamery i hudby opravdovou podívanou, odvíjející se v dokonalých proporcích, které vás nenechají ani na vteřinu vydechnout. Co nepokulhává, není tedy ani tak scénář, jako spíše pointa. Po navození několika významových rovin a paralelních dějů je totiž divák zbaven svého zábavného a sladkého lízátka těsně před samým "prokousáním" se ke žvýkačce.

Film je se svým místy až dokumentaristickým pojetím velice realisticky vyznívající, k čemuž napomáhají herecké výkony. Fakt, že hvězdy formátu Brada Pitta nebo Cate Blanchett zde hrají téměř epizodní role, je velice sympatický a ne příliš obvyklý. 

Pokud jste na film zvědaví, nenechte si ho ujít. Pokud na něj zvědaví nejste, je pravděpodobné, že po zhlédnutí vaši zvědavost vzbudí.