Centrální okresní soud v korejském Soulu rozhodl, že divadlo COEX musí povolit vystoupení Nebeskému uměleckému souboru a to v plánovaných termínech. (Velká Epocha)
Centrální okresní soud v korejském Soulu rozhodl, že divadlo COEX musí povolit vystoupení Nebeskému uměleckému souboru a to v plánovaných termínech. (Velká Epocha)

SOUL - Ráno 20. dubna Centrální okresní soud v korejském Soulu rozhodl, že divadlo COEX porušilo zákon, když zrušilo kontrakt NTDVT Korea na pořádání představení Nebeského uměleckého souboru.

Podle rozsudku musí COEX zaplatit veškeré soudní výdaje žalující strany.

Nebeský umělecký soubor na pozvání NTDTV Korea vystupoval před vyprodaným sálem v divadle COEX od 24. do 26. dubna.

Po shlédnutí programu a plánů příprav představení, které poskytla NTDTV Korea, soudce došel k závěru, že obsah vystoupení Nebeského uměleckého souboru nijak neporušuje korejské zákony, nepředstavuje hrozbu společenskému pořádku Koreje, ani nepodkopává obchodní vztahy mezi Koreou a Čínou. Soudce uvedl, že bylo velmi těžké podložit tvrzení o jakýchsi politických motivech představení a všechny argumenty, které COEX předložil, byly tedy shledány neplatnými.

COEX podepsal s NTDTV Korea smlouvu o pronájmu divadla pro představení Nebeského uměleckého souboru z USA7. února. Avšak 14. března COEX náhle kontrakt zrušil. NTDTV Korea věří, že důvodem byl nátlak čínské ambasády a proto se rozhodla podat žalobu.

Podle rozsudku Centrálního okresního soudu v Soulu z 20. dubna bylo obžalovanému divadlu COEX nařízeno umožnit představení v původně plánovaných termínech.

Zvláštní rozsudek umožnil Nebeskému uměleckému souboru splnit svůj časový rozvrh

Už při prvním jednání soud zvlášť informoval obě strany, že "po co nejrychlejším rozhodnutí bude vynesen rozsudek, ještě před závěrečným slyšením," aby bylo možné splnit blížící se termíny představení. Rozhodnutí tedy padlo ještě před závěrečným zasedáním soudu.

Potom, co korejští soudci zvážili všechny argumenty obhajoby, došel soudce k závěru, že ani jeden z nich není možné uznat za oprávněný.

Žalobce, NTDTV Korea, uvedl, že je s rozsudkem velmi spokojen a poskytne soudu ještě doplňující dokumenty.

Nebeský umělecký soubor nic nezastaví

Návštěva Nebeského uměleckého souboru v Koreji na jeho celosvětovém turné byla zrušena dvakrát, kvůli překážkám ze strany čínského režimu. Jak se však korejská veřejnost dozvídala o představeních na světové úrovni, která po celém světě ukazují původní čínskou kulturu, její očekávání neustále rostla. Za pouhé dva dny bylo všech 4 000 lístků na představení 24. a 25. dubna zcela vyprodáno.