Fondue - sýrový pozdrav ze Švýcarska. (publicdomain)
Fondue - sýrový pozdrav ze Švýcarska. (publicdomain)

 

Idylka zimního večera - lidé sedí v kuchyni, a uprostřed stolu na malé plotničce se ohřívá velký rendlík, ve kterém něco bublá, všude panuje pohoda, dobrá nálada a kolem se vznáší vůně roztaveného sýra. Tak se dá stručně popsat fenomén fondue. Tento typický obrázek není ve Švýcarsku vůbec výjimečný. Navíc, málokterý Švýcar by vám tvrdil, že nemá rád fondue. Tato kulinářská delikatesa, která vznikla jako pokrm alpských horalů, však nezůstala jenom ve Švýcarsku, a dnes se jedná o jídlo, které se konzumuje na celém světě. Společenská a labužnická událost- ano, to vše a mnohem více se ukrývá pod tajemným jménem fondue…

Švýcarsko versus Francie

I přesto, že jej Švýcaři považují za svůj národní pokrm, není dodnes jisté, kde přesně se fondue zrodilo. Jak Švýcarsko, tak i Francie si na něj dělají nárok. Jisté je jen to, že tato pochoutka vznikla v 18. století, v podstatě náhodou, v Alpách, kde chudí horalé žili celý rok odstřiženi od okolního světa. Živit se museli tak, jak nejlépe uměli.  Hlavní složky potravy tvořil sýr a chléb, a tyto dvě potraviny, když se vhodně spojí, vytvoří pokrm, který se o několik let později stal legendárním…

Fondue - tavit sýr je základ

Název fondue pochází z francouzského slova fondre, což znamená tavit nebo rozpouštět. Co je potřeba k přípravě fondue? Základem je mít vhodné nádobí. Nádoba na fondue nese název caquelon a měla by být vyrobena z kameniny, keramiky, litiny nebo nerezu, podle toho, jaké fondue chcete připravit. Hrnec by měl být dostatečně těžký, aby dobře udržoval a rozváděl teplo. Nezbytnou součástí fondue je ploténka,  lihový nebo elektrický vařič, na kterém se vše odvíjí a samozřejmě také sada vidliček.

Sýr – hlavní ingredience fondue

Jaký sýr je nejvhodnější? V každé oblasti používají jiný typ sýra, ale neoblíbenější stále zůstává appenzeler. Dále se hojně využívají gruyere, ementál, sbrinz, walliser, vacherin, z nešvýcarských typů cedar, gouda, comte, lancashire, donbo,  fontina atd.

Příprava fondue je malý rituál

Příprava fondue je skutečně událost. Kdo fondue neprožil na vlastní kůži, se těžko vžije do té pravé fondueovské nálady. Na vařiči se rozpálí  caquelon se sýrem, vlije se do něj bílé víno, třešňovka- kirš, může se dochutit pepřem a česnekem a nechá se vařit. Až začne sýr bublat, tak se postaví doprostřed stolu na plotnu nebo zapálený vařič a ke stolu si sednou všichni stolovníci, kteří vidličkami napichují na kousky nakrájený chleba a namáčí ho v rozpuštěném sýru. K tomu se přikusuje nakládaná zelenina, čalamáda, popíjí se víno nebo černý čaj. Samozřejmě, takováto večeře trvá i několik hodin a během ní si lidé povídají, což splňuje společenskou složku dokonale. Fondue má svá pravidla, například platí zásada, kdo „utopí“ kousek chleba v hrnci, platí rundu…

Jiný kraj, jiný mrav…

Fondue za dobu svého šíření získalo řadu podob. V Burgundsku nebo některých oblastech Švýcarska a Francie se vžila podoba masového fondue, které se v hrnci na vidličce v rozpáleném oleji smaží nebo se vaří v zeleninovém nebo masovém bujónu. Takto připravované fondue se doplňuje různými druhy omáček, zeleniny, ovocem a bylinkami. V Asii jedí rybí fondue z mořských ryb a korýšů, v Japonsku k rybám přidávají hodně zeleniny a sušené houby. V 70. letech si milovníci sladkostí vytvořili sladké fondue, kdy se do rozpálené čokolády namáčí kousky ovoce, oříšků nebo sušenky. Prostě fantazii se meze nekladou.

Jak nezkazit fondue?

Při přípravě fondue by měl zůstat malý plamen, aby nedocházelo k připalování oleje nebo připékání sýra. Pokud je fondue příliš řídké, může se zahustit moukou, škrobem nebo trochou nastrouhaného sýra. Naopak, při vyšší hustotě sýrové omáčky se přilije víno nebo kirš, případně citrónová šťáva. Tvoří-li se žmolky, zvyšte teplotu. Ti praví labužníci si chléb krájí na malé kousky a ty osmaží a potřou česnekem.

Pokud jsme vás navnadili, můžete si sami fondue vyzkoušet. Jen se vyvarujte nesprávného nádobí nebo ingrediencí. České sýry nejsou příliš vhodné, protože nejsou tak tučné, a tak můžete koupit přímo polotovar na fondue, který se dá koupit v některých vybraných obchodech. Ale řekněme si na rovinu, že praví ctitelé fondue by si o takový pokrm ani neopřeli vidličku. Pokud si netroufáte, můžete zajít do restaurace, kde se fondue vaří nebo ochutnat fondue přímo v zemi jeho původu.

Přejeme dobrou chuť!

Vyzkoušejte také:

Zapékaný lilek s mozzarellou a rajčaty

Dhal s čočkou a cizrnou

VŠECHNY RECEPTY