Image
Tatjana Medvecká (Kamil Rakyta/Velká Epocha)

Image
Konec představení (Kamil Rakyta/VE)

V pondělí 21. 5. byl v severomoravské metropoli zahájen XXXII. Mezinárodní hudební festival Janáčkův máj, který potrvá do 8. 6. Mezi největší lákadla akce patří vystoupení portugalské zpěvačky a hvězdy world music Marizy a světového houslisty Gidona Kremera, záhy vyprodané bylo také představení Obnov svou sílu, lásko, inspirované poezií Williama Shakespeara, i taneční představení European Dance Laboratory No. 1, které vzniklo ve spolupráci s festivalem soudobé taneční tvorby Tanec Praha 2007.
 
Ostravský svátek hudby již tradičně otevřela Janáčkova Sinfonietta. Posluchači ji tentokrát slyšeli v podání Národního symfonického orchestru Polského rozhlasu Katovice v čele s dirigentem Gabrielem Chmurou. Kromě skladby hukvaldského rodáka zazněl na programu také Koncert pro saxofon Alexandra Glazunova a Beethovenova Symfonie A dur.

V úterý byl program zasvěcen renesanční poezii a hudbě. Na představení Obnov svou sílu, lásko zazněl výběr ze sonetů Williama Shakespeara v podání Taťjany Medvecké a Ondřeje Kepky. Autorem českého překladu básní byl profesor Martin Hilský. Mezi jednotlivými recitačními výstupy na harfu zahrála vynikající umělkyně Kateřina Englichová, držitelka řady mezinárodních ocenění, a zazpívala mezzosopranistka Karolína Berková. Osobité zpracování odvěkého tématu lásky v režii Hany Kofránkové si vysloužilo srdečný potlesk posluchačů.

Z následujících představení je napjatě očekáváno vystoupení světově proslulého houslisty Gidona Kremera, který 29. května mimo jiné zahraje v Domě kultury města Ostravy za doprovodu svého komorního orchestru Kremerata Baltica fragmenty děl Beethovena, Stravinského, Ysaye a dalších autorů na téma „jaro“.

V sobotu 2. 6. festival zavítá na Slezskoostravský hrad, kde zazní Carmina Burana Carla Orffa v podání Janáčkovy filharmonie Ostrava a Českého filharmonického sboru Brno. Ze sólistů vystoupí Agnieszka Bochenek-Osiecka (soprán), Alexander Podolchov (baryton) a Otokar Klein (tenor).

Předposlední festivalový den bude věnován pouze Janáčkovi, z jehož tvorby posluchači uslyší klavírní cyklus V mlhách, Slezské písně a Zápisník zmizelého. Na klavír bude hrát přední interpret Martin Kasík, zazpívají Jaroslav Březina (tenor) a Veronika Hajnová (alt).

Festivalový program uzavře velkolepá Mahlerova Symfonie č. 1 D dur, „Titán“. Zahraje ji Česká filharmonie pod vedením dirigenta Zdeňka Mácala.