Image

  (Foto: © Filharmonie Brno)

Ve čtvrtek 24. května se v Janáčkově divadle v Brně uskutečnil závěrečný koncert letošní sezony.  Na programu byla dvě hudební díla z literatury dvacátého století – Rapsodie a moll na Paganiniho téma Sergeje Rachmaninova a Symfonie č. 13 b moll Dmitrije Šostakoviče. Dirigentem večera byl Petr Altrichter.

Rapsodie na Paganiniho téma Sergeje Rachmaninova měla premiéru v roce 1934 pod taktovkou dirigenta Leopolda Stokowského. Klavírní part hrál tehdy za doprovodu Filadelfského orchestru sám Rachmaninov, který byl ve své době považován za jednoho z největších žijících klavíristů.

Zážitkem čtvrtečního večera bylo ovšem také podání mladého českého klavíristy Ivo Kahánka. Kahánek studoval na Janáčkově konzervatoři v Ostravě a pražské HAMU.  V roce 2004 odstartovalo jeho kariéru vítězství na Pražském jaru; tento úspěch zaznamenal teprve jako třetí Čech v historii soutěže. O  rok později byl nominován na prestižní mezinárodní ocenění New Talent.  

Symfonie č. 13 pro bas, mužský sbor a orchestr „Babí jar“ Dmitrije Šostakoviče je přímou obžalobou nejen nacistického režimu, ale také režimu komunistického Ruska. Jejím námětem je totiž incident z 29. září 1941, kdy německé vojenské jednotky během dvou dnů popravily kolem
37 tisíc Židů. Stalo se tak v jedné ulici Kyjeva, která je nazývána právě Babí jar. V roce 1962, kdy se uskutečnila premiéra této symfonie, však nebylo ruskému režimu právě pohodlné vynášet na světlo události, ke kterým se vláda stavěla jen s diplomatickým mlčením. Šostakovič tak prošel řadou zákazů, které ohrožovaly koncert do poslední chvíle před premiérou.

Přesto, že měla tato symfonie celou hodinu a pět minut, orchestr zůstal po celou dobu v napětí a velice dynamicky reagoval na dirigenta Petra Altrichtera, který dodává tomuto tělesu ten správný „lesk“ a je pro něj významnou hnací silou. Pěvecky se zde předvedl basista Petr Mikuláš, sbor vedl Sbormistr Petr Fiala.