Image
Bývalý státní tajmeník Kanady pro oblast Asie a TIchomoří a dloholetý člen kanadské vlády a pralamentu p. David Kilgour (foto: Jan Jekielek/archiv Velké Epochy)

Touha Čínské komunistické strany vymrštit se na výsluní světové scény Olympiádou 2008, by se mohla klidně obrátit proti ní, pokud nebude řešit své porušování lidských práv, říká bývalý státník David Kilgour.

Pan Kilgour, někdejší státní tajemník Kanady pro oblast Asie a Tichomoří, varoval že, vzhledem ke znepokojení mezinárodního společenství, když se režim nepostará o lidská práva v Číně, může se stát z Olympiády "veřejná pohroma".

"Rád bych doufal, že si čínská vláda řekne ‚podívejte, právě jsme v kritickém bodě. Když nepřestaneme zabíjet lidi z Falun Gongu a vězně svědomí; když se nebudeme věnovat lidským právům pro Tibet, Ujghury a náboženská společenství, tyhle hry nám mohou vybouchnout do obličeje'," sdělil pan Kilgour Velké Epoše.

Mezinárodní vyšetřovací skupina, jejíž členy jsou např. David Kilgour nebo australský demokratický senátor Andrew Bartlett, vyzvalo k ukončení nejhoršího porušování lidských práv v Číně, jinak bude podporovat celosvětové úsilí o bojkot Her v roce 2008 v Pekingu. Výzva byla přečtena 24. května na shromáždění před australskou budovou parlamentu.

Prohlášení, jehož autorem je mezinárodní sdružení Koalice na vyšetření pronásledování Falun Gongu (KVPFG), uvádí, že Čína vyhrála právo hostit Olympijské hry slibem, že zlepší svá lidská práva, ale nedávné zprávy Rady pro lidská práva OSN (UNHRC) a Amnesty International naznačují, že situace lidských práv se v Číně zhoršuje. "Zvláště tvrdě, je zasažena skupina praktikujících Falun Gongu, kvůli politice centrální vlády ‚vyhladit' [Falun Gong]," uvádí prohlášení. "Pokud takováto genocida neskončí, Čína není vhodná pro pořádání Olympijských her v roce 2008."

David Kilgour, který spolupracoval s mezinárodním advokátem v oblasti lidských práv Davidem Matasem na zprávě o rozsahu odebírání orgánů vězněným praktikujícím Falun Gongu v Číně uvedl, že chápe vážnost bojkotu, avšak to, co se děje v Číně, jde proti všemu, co Olympiáda představuje a tyto dvě věci se nemohou dít současně.

"Mluvíme o lidských životech, které jsou utnuty, aby poskytly orgány bohatým lidem, jak v Číně, tak mimo Čínu," říká. "Pod olympijskou chartou je nemyslitelné, aby vláda na jednom konci města mučila lidi a na druhém konci téhož města pořádala Olympiádu."

Senátor Bartlett řekl, že by byl upřednostnil, aby se Olympiády v Pekingu nekonaly, ale jakmile mu byly jednou uděleny, poskytují "klíčovou příležitost pro národy po celém světě, aby se  spojily a v podstatě do Číny vyslaly signál."

"Dávat události jako jsou Olympiády zemím, jako je Čína, by s sebou mělo nést nějaké závazky," uvedl. "Země, které pořádají Olympijské hry by neměly být z těch, které ošklivě porušují lidská práva."

KVPFG v prohlášení požaduje, aby byla ke třem bodům poskytnuta uspokojivá odezva, jinak výzva k bojkotu her vejde v platnost 8. srpna tento rok.

První z uvedených bodů říká, že čínský režim musí: "Okamžitě zastavit pronásledování Falun Gongu a propustit všechny praktikující uvězněné za jejich víru"; druhý požaduje, aby režim "zastavil pronásledování přátel a podpůrců a právních obhájců praktikujících Falun Gongu (tj. Kao Č'-šeng, Li Chung"; a třetím je umožnění vstupu nezávislým inspekcím do "pracovních táborů, věznic, nemocnic a souvisejících tajných zařízení."

Podle týdeníku The Economist vidí Čínská komunistická strana v Olympijských hrách mnohem víc, než jen sport.

 "Olympiáda v Pekingu bude zdaleka největší mezinárodní událostí, která se kdy na území Číny konala: debutová párty velkého symbolického významu," píše časopis.

David Kilgour soudí, že mezinárodní společenství již uvedla do pohybu americká herečka Mia Farrow svou kampaní na zastavení čínské podpory genocidy v Dárfúru.

Pokud současný čínský režim nepředvede, že se opravdu vážně zabývá otázkami, které KVPFG a další lidskoprávní skupiny předkládají, rostoucí povědomí o podobně otřesném porušování lidských práv, k němuž dochází v Číně jen dále poškodí její mezinárodní pověst.

"Mia Farrow už nám vytvořila pojem 'vyhlazovací Olympiády' a tohle označení je vážně přiléhavé, opravdu to sedí," říká pan Kilgour.