Divadlo Husa na provázku na závěr sezony přišlo s premiérou představení Shakespyré, které nese podtitul Comedia plná omylů. Jak již název naznačuje, tvůrci se nechali inspirovat velkým dramatikem  Williamem Shakespearem a jeho hrami.

Všechno, co jsme věděli o Shakespearovi a nikdo z nás se na to neptal


Alespoň takto je představení popisováno. Autor scénáře a režie Jiří Jelínek, který si mimochodem v  představení i sám zahraje, dává divákům nahlédnout do osudů Shakespearových postav trochu jinak, než je z divadelních prken známé. Jeho příběhy se slavným dramatikem inspirovaly velmi zlehka, ale přesto v jednotlivých příbězích poznáváme Hamleta, krále Leara, Othella, Desdemonu, a samozřejmě nemůže chybět i nejslavnější dvojice všech dob - Romeo a Julie.

Shakespyré - podomní přestavení, co se (ne)hraje venku


Premiéra se měla uskutečnit na alžbětinské venkovní scéně, ale pro silnou průtrž mračen a vydatný déšť živá kapela diváky za bujarého zpěvu odvedla do sálu. Herci se deštěm nenechali zviklat a umnou improvizací zahájili představení, které po sobotní repríze uzavře sezonu před divadelními prázdninami.

Shakespeare v  námořnickém duchu

Alfou i omegou představení je gumový člun, který všechny epizody pomyslně spojuje. Nad tímto člunem filozofuje Hamlet, nad láskou se trápí Romeo s Julií či žárlí Othello. Zkrátka z toho člunu není úniku... Milovníci Shakespeara to mohou vnímat poněkud zvláštně, ale pokud přihlédnete k tomu, že jednotlivé příběhy se odvíjejí tak trochu jinak, než zamýšlel původní autor, námořnickou atmosféru si vychutnáte i s humorem vodákům a námořníkům vlastním. Komediální prvky jsou kořením hry, a tak se klidně může stát, že "umřete smíchy", jak tvrdí titulek k představení, a pokud ne, jistě se přinejmenším dobře naladíte a pobavíte. Pozitivem hry je živá kapela, která se vám vryje nesmazatelně do paměti. Proč? Její vtíravé melodie vám totiž budou znít ještě dlouho po opuštění divadla v uších. Nevěříte? Tak to zkuste příští divadelní sezonu na vlastní uši...

Shakespyré - Comedia plná omylů, premiéra 22. 6. 20007 v Divadle Husa na provázku.
Režie: Jiří Jelínek. Hrají: T. Sýkora- Hamlet, J. Vyorálek a I. Hloužková - Romeo a Julie, R. Mikluš - král Lear, Jiří Kniha, J. Jelínek a další. Kostýmy: M. Mukařovská. Hudba: Z. Král.