Image

Na pódiích Live Earth se objeví celá řada hvězd z oblasti popu, rocku, rapu, latinskoamerické hudby aj. Na snímku Sting s kapelou Police. (foto: LiveEarth.org)

Co

Live Earth je hudební projekt, který vychází z modelu koncertů Live Aid, pořádaných Bobem Geldofem v roce 1985 a 2005. V případě této monstrakce však není pomoc určena konkrétní skupině obyvatelstva (v případě Live Aid šel výtěžek z koncertů na pomoc obyvatelům Afriky), ale klade si za cíl zabránit klimatickým změnám. Heslem akce je Save Our Selves (Zachraňme sami sebe).

Kdo

Součástí má být také založení nadace na boj proti globálnímu oteplování. Tato má být založena pod patronací Aliance na ochranu klimatu, které předsedá bývalý americký viceprezident Al Gore. Dalším spoluorganizátorem akce je hudební producent Kevin Wall, který v roce 2005 spolupracoval s Geldofem právě na Live Aid.

Kde

Koncerty Live Earth se budou konat skutečně po celém světe: 7. července se můžeme těšit na koncerty v Londýně, Sydney, Johannesburgu, Brazílii, Japonsku, Šanghaji, Německu, Spojených státech, a jeden kuriózní se dokonce odehraje ve výzkumné stanici na Antarktidě. Přenos bude  tuto sobotu vysílat Česká televize.

Hvězdy

Na pódiích se objeví celá řada hvězd z oblasti popu, rocku, rapu, latinskoamerické hudby aj. V Londýně to například budou Beastie Boys,  Duran Duran, Foo Fighters, Genesis, Madonna,  Metallica nebo  Red Hot Chili Peppers. V Hamburku se představí  Enrique Iglesias nebo frontman již neexistujících Soundgarden Chris Cornell. V New Jersey pak Dave Matthews Band, Bon Jovi, hardcoroví Korn, country-popová Sheryl Crow či legendární Roger Waters z Pink Floyd.

Image

Kalifornské seskupení Red Hot Chili Peppers. 
(foto: LiveEarth.org)

Zatím nepotvrzené je vystoupení australských hvězd Kylie Minogue a Midnight Oil, v Sydney se však návštěvníci koncertu můžou těšit na trio Silverchair, kterým v době začátku jejich kariéry nebylo ani dvacet let.

Mercury´s Falling aneb Rtuť díky koncertům klesá...

Tento hit od zpěváka Stinga by se mohl stát sloganem akce. Základní filozofií projektu je, jak už jsme zmínili, boj proti oteplování planety a klimatickým změnám, omezení vypouštění oxidu uhličitého do ovzduší, což se děje především spalováním fosilních paliv, uhlí nebo ropy.

Prognózy říkají, že během 21. století se planeta může oteplit o jeden až šest stupňů a v České republice se má podle expertů teplota zvýšit až o tři stupně. K nejdramatičtějším následkům oteplování patří výkyvy počasí, zvyšující se eroze, tání ledovců a stoupající hladina oceánů.