Michelangelo Antonioni
Michelangelo Antonioni mává na filmovém festivalu v Benátkách v roce 1964. (AP/SITA)

Dva filmoví tvůrci jako by potvrzovali, že tvůrčí práce prodlužuje délku a kvalitu života.
Po ohlášeném úmrtí režiséra Ingmara Bergmana následovala zpráva o skonu dalšího z velikánů filmového světa. Michelangelo Antonioni odešel velmi záhy za ním.

Režisér Ingmar Bergman zemřel ve věku "pouhých" 89 let na ostrově Far"o. Následoval jej  94letý Antonioni.

Začátky...

Michelangelo Antonioni se narodil r. 1912 v italské Feraře. Během studia na univerzitě v Boloni začal psát filmové recenze pro časopis Cinema.  Potom navštěvoval filmovou školu Centro Sperimentale. Počátkem 40. let se uchytil jako pomocný režisér.

Vliv neorealismu je patrný v jeho prvních dílech, ale během 50. let se od tohoto směru odklonil. K nejznámějším snímkům legendárního režiséra patří Dobrodružství, Zvětšenina, Noc, Zatmění či Zabriskie Point. Zejména jeho Zvětšenina se stala kultovním filmem.
Za Zvětšeninu získal na filmovém festivalu v Cannes Zlatou palmu a rovněž nominaci na Oscara.

Hemmingsova výpověď

Herec David Hemmings, představitel hlavní role ve Zvětšenině, se vyznal " Nikdy jsem ten film nepochopil... Nejtěžší bylo přizpůsobit se jeho požadavkům, byl génius s téměř sadistickými sklony, drsný a neuvěřitelně precizní. Nikdy se nezajímal, jaký má herec názor na postavu, prostě musel plnit rozkazy."

Navzdory věku a nemoci

Byl spolu s Fredericem Fellinim a Luchinem Viscontim jedním z největších italských filmových tvůrců. Přestože jej v roce1985 postihla mozková mrtvice, s podporou své ženy Enricy se k filmové práci dokázal vrátit. Když v roce 1995 dokončil film Za mraky, obdržel čestného Oscara za celoživotní dílo. Kromě toho dostal Zlatého lva v Benátkách a Zlatého medvěda na berlínském festivalu. Ve svých dvaadevadesáti letech režíroval svůj poslední snímek, povídkový film Eros.

Řekli o něm

"Nadčasové a věčné" zůstávají Antonioniho i Bergmanovy snímky podle publicisty Jana Rejžka. "S Antonionim ztrácí film autora, bez něhož by nebyl takový, jaký je, ale také figurativní a vypravěčské umění přišly o hlas, který nelze napodobit," řekl. Walter Veltroni, římský starosta.

"Zemřel poslední velikán italské kinematografie. Byl to interpret stylistické elegance, výstižnosti a ušlechtilosti, jehož dílo bylo poznamenané těžkostí vztahů mezi lidmi, mezi jednotlivci a světem," uvedl v prohlášení francouzský prezident Nicolas.Sarkozy.

Na rozdíl od Ingmara Bergmanna zemřel režisér Antonioni bezdětný. Jeho manželka Enrica Ficová o něho pečovala až do jeho skonu v jeho rodném městě Feraře. Pohřeb bude mít také ve svém rodišti, ve Feraře.

Podle: Novinky, www. Lidovky.cz, ČTK