harry potter 7
J. K. Rowlingová předčítá z posledního, sedmého dílu Harryho Pottera při rozhovoru s NBC ve skotském Edinburgu. (AP/SITA)

Závěrečný díl série knih o mladém kouzelníkovi očekávaly s napětím tisíce dětí i dospělých. Někteří možná i s určitou obavou, zda J. K. Rowlingová pod ohromným tlakem fanoušků a médií příběh dokáže dotáhnout do konce a "nezkazit ho".

Kniha má v originálu opět přes šest set stran, ale není třeba se obávat nudy. V první třetině se děj rozjíždí, čtenář se seznamuje s novými postavami, místy a situací. Autorka přitom zcela počítá s tím, že jste četli díly předchozí a pamatujete si, co se v nich dělo. V druhé třetině pak dění nabírá na rychlosti a komplikovanosti, přitom ale ani pro člověka, který neumí dokonale anglicky není velký problém zůstat v obraze.

Závěr knihy přinese, jak je u paní Rowlingové zvykem, velké napětí a zcela nečekaná rozuzlení. Následuje epilog, což je jediná část příběhu, ke které bych osobně měla určité výhrady.

J. K. Rowlingová řekla, že chce, aby děti s jejími knihami rostly. Harry a jeho přátelé se v průběhu předchozích dílů učili řešit nejrůznější náročné životní situace - jak překonat vlastní strach, jak se bránit šikaně nebo jak odolat pocitům zoufalství a beznaděje. Nyní jim je sedmnáct a v kouzelnickém světě jsou už plnoletí. Zkoušky, kterým jsou všichni vystaveni tentokrát, jejich dospělost prověří.
 
V závěrečném pokračování se totiž kouzelnický svět ocitne ve válce. O život jde tentokrát mnoha lidem a už to není jen hra jako v prvních dílech. Sedmý díl Harryho Pottera je sice pohádková, ale velmi vážná kniha.

Když jsem příběh četla, uvědomila jsem si, že je náročné vysvětlit dětem v současné době určité morální a etické zásady a je skoro nemožné přimět je podrobně studovat, jakými záludnými cestami se do mysli člověka vemlouvá zlo, které pak má na kontě miliony mrtvých nevinných lidí. Mám ale pocit, že v závěrečném dílu Harryho Pottera toto všechno paní Rowlingová dětem a nejen jim předat dokáže.

Nenechte se odradit přemrštěnou reklamou, protože tahle kniha opravdu stojí za přečtení.