pozar svetove financni centrum shaghai
14. srpna odpoledne vypukl požár v rozestavěném Světovém finančním centru v Šanghaji. Budova má být nejvyšší stavbou v Číně. (Velká Epocha)

ŠANGHAJ - 14. srpna odpoledne začala hořet rozestavěná budova Světového finančního centra v Šanghaji. Dosud není známo, přišel-li při požáru někdo o život. Světové finanční centrum v Šanghaji má po dokončení v roce 2008 překonat svou výškou Ťin Mao Tower a stát se tak nejvyšší budovou v Číně.

Podle očitých svědků požár vypukl kolem půl páté odpoledne, kdy se z boku budovy od 40. patra výš začal valit hustý kouř. Oheň byl velmi silný a z domu padaly hořící trosky. Mnoho lidí z budovy v panice utíkalo.

Podle pana Tenga, který žije nedaleko rozestavěného centra, hustý kouř zahalil mrakodrap od 30. poschodí výš a z vrcholku se kouřilo také.

Pan Jüan, další z místních, uvedl, že mnoho lidí se na požár dívalo a fotilo si ho. Vysvětlil, že normálně nemá nikdo dovoleno fotit rozestavěnou budovu. Před pár měsíci byl jeden reportér, který se pokusil dům vyfotit, surově zbit, dodává Jüan.

Jeden ze zaměstnanců Světového finančního centra v Šanghaji, který si nepřál být jmenován, prozradil, že oheň vznikl kolem čtvrté odpoledne. Uvedl, že příčina požáru ještě nebyla úplně ověřena. Podle jeho zpráv nedošlo k žádným ztrátám na životech.

Zaměstnanec odmítl odhalit podrobnosti ohledně vážnosti požáru, jak dlouho trval a jaké škody způsobil. „Náš mluvčí je v Tokiu. Zavolejte do Tokia, protože tam zveřejní podrobnosti o požáru,“ sdělil reportérovi.

pozar svetove financni centrum shaghai
Ze Světového finančního centra v Šanghaji se valí kouř. (Velká Epocha)

Podle zaměstnance policejní stanice Lu-ťia-cuej, pobočky Úřadu veřejné bezpečnosti šanghajského obvodu Pchu-tung, byl požár uhašen kolem šesté večer a nedošlo k žádným zraněním ani úmrtím. „Oheň způsobil nešťastnou náhodou stavební dělník při sváření,“ uvedl zaměstnanec k příčině požáru.

Co se škod týče, zaměstnanec reportérovi řekl, aby počkal na oficiální tiskovou zprávu.

Přestože je Světové finanční centrum v Šanghaji stále ve výstavbě, údajně už svou výškou předběhlo 492 metrů vysokou Ťin Mao Tower, která byla dosud nejvyšší budovou Číny.

Podle plánu má být v září 2007 hotová střecha centra a na jaře 2008 by měl být projekt dokončen. V Číně by se pak nacházel druhý nejvyšší mrakodrap na světě. V současnosti je nejvyšší budovou Tchaj-pej 101 na Tchaj-wanu, která je vysoká 509 metrů.