Elvis Presley
Elvis Presley (foto: Wikipedia.org)

Před třiceti lety 16. 8. 1977 svět obletěla smutná zpráva - zemřel král rock and rollu Elvis Presley. Tisíce jeho fanoušků truchlily natolik, že někteří z nich dosud věří, že Elvis žije...

Kytara místo bicyklu

Elvis Aron Presley se narodil 8. ledna 1935 v Tupelo v Mississippi. Jako dítě byl poměrně tichý a zakřiknutý. Zlom nastal až v 11 letech, kdy mu rodiče k narozeninám věnovali místo drahého kola levnou kytaru, protože na kolo neměli peníze. Tehdy bylo o dalším osudu Elvise Presleyho rozhodnuto. Mladý Elvis zkoušel brnkat na kytaru a to se mu zalíbilo natolik, že se v páté třídě přihlásil do školní soutěže talentů. Skončil na 5. místě. Hra na kytaru a zpěv ho oslovovaly stále více, chodil zpívat do kostelního sboru, kde se učil hrát na kytaru a v sedmé třídě dokonce pravidelně hrával o poledních přestávkách spolužákům.

Běloch s černošským hlasem

Když mu bylo třináct, rodiče se odstěhovali do Memphisu. V roce 1953 nazpíval za 4 dolary v nahrávacím studiu dvě skladby, které věnoval své matce k narozeninám. Velmi se zalíbil Samu Phillipsovi, který konečně našel bělošského zpěváka s černošským hlasem. Tehdy začala Elvisova kariéra hvězdně stoupat. Zanedlouho poté začal vystupovat se Scottym Mooorem a Billym Blackem v rytmu blues a country.

Heartbreak Hotel

Elvise našel schopný manažer Tom Parker, se kterým Elvis přestoupil k velké nahrávací firmě RCA Records. Singl Heartbreak Hotel v roce 1955 prolomil první příčku americké hitparády a dostal se i do čelních pozic britského žebříčku. Zanedlouho se prodalo více než milion desek. Následovala obrovská vlna úspěchu. V letech 1956 - 58 Elvis natočil úspěšné filmy - Love Me Tender, Jailhouse Rock nebo King Creole.

Ten, který kroutí kyčlí

Elvis byl rozpolcenou osobností. Ve styku s  novináři se projevoval jako skromný mladík chodící do kostela s rodiči na mše, ale jakmile se objevil na podiu se svou rock and rollovou skupinou, stal se z něj nespoutaný živel. Jeho strhující projev nenechal žádného fanouška na pochybách, že toto je král rock and rollu. Proslavil se svým extravagantním stylem oblékání, typickým účesem s dlouhými kotletami, růžovým cadillacem a hlavně svojí taneční kreací, kdy se při hudbě vyzývavě kroutil v kyčlích, což u fanoušků a zvláště u fanynek vyvolávalo doslova šílenství. Ne nadarmo si vysloužil (k odporu církevních kruhů i mnohých moralistů) přezdívku Elvis The Pelvis (Elvis Pánev) nebo Rotující kyčel....

Elvis v armádě

Koncem 50. let nastoupil Elvis Presley službu v armádě. Byl odvelen do bývalé NSR, kde se seznámil se čtrnáctiletou Priscillou Beaulieu. Zanedlouho poté se jim narodila dcera Lisa Marie. Hudební vystupování v té době omezil a jeho hvězda pomalu začala pohasínat. Zpívá převážně balady, z nichž nejznámější je asi It´s Now Or Never. Po návratu ze služby v armádě začal točit desítky nepříliš kvalitních filmů, vychází mu několik singlů. V roce 1967 se s Pricsillou oženil. Jejich vztah se však po pěti letech rozpadá.

Slavný návrat?

Zdálo se, že konec 60. let je koncem Elvisovy kariéry. Rock and roll byl na ústupu a tak se  Elvis chopil lákavé příležitosti a vystoupil spolu s Frankem Sinatrou v pořadu NBC pod názvem Welcome Home Elvis. Tento pořad ho vykopl do vln téměř ztracené popularity. V roce 1972 nazpíval hit Burning Love. Avšak po rozvodu s Priscillou a smrti jeho milované matky nastává pád. Elvis propadá nezřízené konzumaci alkoholu, drog, léků, jídla a sexu. Jeho atletická postava nabírá na váze, stává se z něj narkoman. Kupodivu ještě během let 1970 - 1977 odehraje 1096 koncertů. Jako první umělec čtyřikrát po sobě vyprodá Madison Garden Square ve dnech 9. - 11. 7. 1972. Dne 16. srpna 1977 ho jeho snoubenka Ginger Alden najde mrtvého ve vaně v jeho domě Graceland v Memfpisu, bylo mu 42 let. Mnozí lidé věří, že zemřel na předávkování drogami. Oficiální verze se však přiklání k tomu, že příčinou smrti byl srdeční infarkt. 

Elvis Presley po sobě zanechal velkolepé dílo - 76 natočených desek, téměř stovku singlů, hrál ve více než třiceti filmech. Během svého života se stal legendou a je považován za krále rock and rollu. Jeho dům v Memphisu se stal jakýmsi pomyslným centrem jeho příznivců, kteří zde každoročně pořádají velkolepá "elvisovská" setkání. Někteří z nich jsou přesvědčeni, že Elvis Presley nezemřel a dosud žije pod jinou identitou. Mají pro toto tvrzení údajně spoustu důkazů. Ať už je to jakkoliv, Elvis Presley skutečně žije...v srdcích svých fanoušků zřejmě bude žít věčně...