Image
MIG 21 - Jiří Macháček
(foto Kamil Rakyta / Velká Epocha)

Ve dnech 17. až 19. srpna 2007 proběhne v areálu vizovické likérky Rudolf Jelínek jubilejní 40. ročník Vizovického trnkobraní - jednoho z největších letních hudebních festivalů.

Na pěti pódiích se vystřídá česká a slovenská hudební špička včetně mnoha zajímavých hostů ze zahraničí.

V pátek budou hlavními hosty Vizovického trnkobraní MIG 21, Gipsy.cz, No Name, Michal Prokop&Framus Five a Čankišou, v sobotu pak David Koller, Peha, Greenland Whalefishers, Buty a Michal Hrůza a v neděli Tři sestry, Horkýže slíže, Čechomor s Horňáckou cimbálovou muzikou Martina Hrbáče z Velké nad Veličkou, Fleret&Jarmila Šuláková a Ivan Hlas.

Vyvrcholením Vizovického trnkobraní je světově proslulá soutěž v pojídání švestkových knedlíků. Soutěže, která trvá 60 minut, se účastní 10 jedlíků. Vítěz předchozího ročníku je nasazen přímo, ostatní jsou vybráni odbornou komisí v den soutěže. Používány jsou zásadně knedlíky vyrobené podle originální receptury. Dokladem o zkonzumovaných knedlících jsou pecky, které soutěžící odkládá na talíř. Jako příloha je povolen omastek, cukr, mák nebo tvaroh.

Ve Vizovicích budou probíhat také doprovodné akce.

Ve Štěpské ulici, pod vizovickým zámkem, proběhne 3. ročník Vizovického jarmarku řemesel. Jednotliví výrobci, kteří budou oděni do dobových oděvů a krojů, představí své výrobky vycházející z tradiční lidové řemeslné tvorby a lidové kultury.

V průběhu konání jarmarku vystoupí vizovický dětský sbor Vizovjánek. A v každou celou hodinu po dobu trvání jarmarku budou mít vystoupení chlapci, kteří předvedou své dovednosti v práskání bičem, s názvem "Místo zvonu bič".

Současně s jarmarkem také proběhne výstava věcí denní potřeby minulosti, jako pokojový záchod, dřevěná pračka, necky, holínky, žebřiňák, sáně či lyže, která ponese název "Výstava věcí dříve nezbytných".

V Rybárně proběhne již 3. ročník Vizovického pstruhobraní. Každý návštěvník si může chytit svého pstruha, nechat si ho upravit a s chutí jej sníst. Největší úlovky budou zapsány do kroniky Rybárny.

Další doprovodnou akcí bude 3. ročník Vizovického folklorního a dechového festivalu, který proběhne na náměstí.

V neposlední řadě se bude konat také 5. ročník Jelínkova vizovického koštu. A nebude chybět ani Trnkovláček.

Zpestřením třídenního Vizovického trnkobraní bude tradiční jízda městem. Tu vykoná "valašský král Boleslav I. Dobrotivý, nafurt" Bolek Polívka. Svůj lid pozdraví z koňského spřežení. Poprvé a možná naposledy se sejde na hlavním festivalovém podiu valašská vláda ve veřejném zasedání, aby zhodnotila výsledky svého stálého a neohrozitelného vládnutí nad zeměmi Koruny valašské. Přijede prý i ministr království Pavel Zedníček a prezident Valašského království Radek Brzobohatý.

Vizovické trnkobraní - festival pořádaný již od roku 1967 vždy v druhé polovině srpna ve Vizovicích. Založili jej vizovičtí nadšenci, aby oslavili nejvýznamnější plod tohoto regionu - švestku (valašsky trnku) a její tradiční a oblíbený produkt - pravou valašskou slivovici. Během 40 let se Vizovické trnkobraní přeměnilo z klasické lidové slavnosti a oslavy švestek ve velký multižánrový festival, který každý rok navštíví tisíce lidí.

Zdroj: www.trnkobrani.cz, http://www.oknodokraje.cz