Falešné Apple iPhone, padělky Apple iPhone, čínské padělky, čínští ilegální výrobci padělají iPhone od Apple, falešne vyrobky z Ciny
Čínský padělek Apple iPhone - podle majitele tohoto přístroje je téměř nefunkční. (foto: Eric Byers/Flickr.com)

HONGKONG - Celosvětové popularity iPhonů od společnosti Apple využívá mnoho ilegálních obchodníků v čínském Šen-čenu, kteří se pustili do výroby padělků. A nezastavují se jen u rozsáhlé produkce falešných iPhonů: vyrábějí také "nové modely" této značky.

Podle Oriental Daily News je objem výroby padělaných elektronických výrobků v podzemních továrnách v Šen-čenu šokující. Tyto továrny nepadělají pouze proslulé značky, ale současně i ty ne tak známé. Ironií je, že tyto podzemní továrny se také staly oběťmi čínského pirátství.

Je známo, že výrobky první pirátské dílny v Číně, která padělala produkty Čínské elektronické komunikační technologie (China Electronic Communication Technology, CECT), byly na trhu velmi úspěšné, a dílna tak docílila velkého zisku. CECT je důvěryhodná značka uznávaná maloobchodníky a spotřebiteli, což má za následek rozšířené padělání mobilních telefonů této značky v ilegálních továrnách. Tyto továrny se nacházejí po celé délce delty Perlové řeky (DPŘ) (pozn. red.: průmyslová oblast v Číně).

Hlavní sídlo CECT je v Pekingu. Patří hongkongské společnosti China Electronic Communication Technology Co., Ltd., jejíž investoři jsou rovněž z Hongkongu. První podzemní továrna, která padělala značku CECT, byla nalezena v Tung-kuanu v provincii Kuang-tung. V současnosti značku CECT padělají téměř všechny podzemní továrny v oblasti DPŘ.

Aby uspokojily poptávku po populárním přístroji, produkují podzemní továrny velké množství padělaných Apple iPhonů pod značkou CECT. Tyto telefony stojí od 600 do 2 000 jüanů (přibližně 1350 až 6 520 Kč).

Nedávno si jeden muž z Hongkongu zakoupil výrobek, o kterém se domníval, že je poslední verzí iPhonu, model Q380, který mu prodavači šenčenského obchodu s elektronikou velmi doporučovali. Prodavač prohlašoval, že je to poslední model v ceně 680 jüanů (přibližně 2400 Kč) s tříměsíční záruční lhůtou. Poté co muž telefon zakoupil, zjistil že je zvuk telefonu nastaven příliš hlasitě. Navštívil tedy oficiální internetovou stránku, na které se dozvěděl pouze to, že byl podveden, neboť podle všeho žádný oficiální model s názvem iPhone Q380 neexistuje.

Reportér z Oriental Daily News zjistil, že mnoho pracovníků z průmyslové oblasti v Šen-čenu převáží zabalené mobilní telefony. Pracovníci reportérovi sdělili, že mobilní telefony, které vyrábějí, sledují "značkové trendy" - jakou značku zrovna zákazníci chtějí, takovou svoje telefony opatří.

Zaměstnanec Šenčenského městského úřadu pro průmysl a obchod řekl, že neobdrželi žádné stížnosti ohledně padělání telefonů, ale že budou pozorně sledovat situaci a provedou náležitou akci, pokud bude padělání ověřeno.