Valassky nakyp, hudebni festival ve Vsetine, folkovy festival, nejen folkovy festival
Kapela Kajkery na festivalu Valašský nákyp. (vrkoc.cz)

Sobota 3. listopadu bude ve Vsetíně patřit hudebnímu festivalu Valašský nákyp 2007. Od 14 hodin v Domě kultury vystoupí řada folkových kapel a také kapely jiných žánrů.

Nahlédnutí do historie festivalu

Dušan Trličík, kapelník domácí folkové skupiny Vrkoč, která patří k zakladatelům festivalu, pro Velkou Epochu uvedl:

"První ročník festivalu Valašský nákyp se konal v roce 1993. Našim záměrem bylo uspořádat malý festival pro místní kapely, které měly vlastní autorský repertoár, ale neměly mnoho příležitostí, jak své umění předvést. Dávali jsme přednost především folkovým kapelám, ale osvědčilo se zvát také kapely jiných žánrů.

Prvních jedenáct ročníků se konalo v Lužné u Vsetína, ale z kapacitních důvodů se festival přemístil do Domu kultury ve Vsetíně, kde máme k dispozici tři pódia.

Oblíbenost i návštěvnost festivalu roste, a tak zde kromě místních kapel vystupují také známější kapely z celé republiky. Večerní program obvykle patří hvězdám. Dosáhli jsme toho, že na letošním ročníku bude zářit finská kapela Värttinä, která v České republice koncertovala zatím jen v Praze, Českých Budějovicích a Telči."

Hostující kapely letošního ročníku

A co tedy organizátoři pro návštěvníky připravili? V rámci letošního ročníku vystoupí: Mírečkovi Sekerášé, folkovo-rocková kapela ze Zlína; Tabáskova partyja, valašská kapela, která se neřadí k žádnému žánru a hraje to, co ji baví hrát; vsetínský písničkář Dušan Odstrčil alias Gosha, jehož písně jsou povedenými parodiemi na nejrůznější hity; Disneyband, písničkářské duo z Liberce; A.M.Úlet, folková kapela z Moravičan, která vystupuje po celé České republice s kapelami Neřež a Bokomara; anglicky zpívající kanadsko-česká písničkářka Silvie Forsyth; folk-folklórní vsetínská kapela Dareband; pražská folková skupina Šantré a vsetínsko-valašskomeziříčská kapela Karel Zich Revival, která hraje písně z repertoáru zesnulého Karla Zicha.

Ani letos na Valašském nákypu nebudou chybět Žamboši - vsetínské písničkářské duo Jan Žamboch a Stanislava Brahová, kteří získali cenu akademie Anděl 2006 za debutové CD "To se to hraje"; Fleret, velmi oblíbená kapela z Vizovic, která vystoupí společně s domácí zpěvačkou Jarmilou Šulákovou, a samozřejmě domácí folková skupina Vrkoč, jak jsme již zmínili, patřící k zakladatelům festivalu.

Zpestřením festivalu budou Blbítls, což je folkové uskupení kapel Žamboši a Šantré, kteří zpívají doslovně přeložené písně legendární britské bigbeatové skupiny The Beatles.

Večer vystoupí hlavní host Valašského nákypu, finská wordmusic kapela Värttinä. Wordmusic je žánr interpretující zmodernizovaný folklór. Tři zpěvačky zpívající finsky, kontrabas, perkuse, buzuki a další nástroje a živelný projev jsou základními prvky kapely, která sklízí úspěchy po celém světě.

Valašský nákyp bude provázet výstava fotografií R. Potočného a v rámci festivalu své umění předvede skupina historického šermu Valmont a orientální tanečnice Kirké.

Zdroj: http://www.vsetin.cz/, http://www.vrkoc.cz/