Pan Haničinec se narodil 15. září 1930 v Pardubicích. Vystudoval pražskou DAMU a záhy se angažoval na prknech, která znamenají svět. Z Východočeského divadla se brzy přesunul do Prahy, kde hrál jednu sezonu u E. F. Buriana, několik let v Divadle S. K. Neumanna, než v roce 1962 zakotvil  na Vinohradech, kterým už zůstal věrný. Hrál zde Goetheho Mefista nebo slepého muzikanta Mareše ve Fidlovačce.

Ve svých filmových začátcích hrál většinou malé, pro věc zaujaté vojáky nebo vedlejší hrdiny - např. film Proti všem z roku 1957 v režii Otakara Vávry.
Zaujal až v sedmdesátých letech s Kachyňovým snímkem Horká zima (1973), kde ztvárnil postavu sveřepého partyzána.

Herecká typologie

Svou fyziognomií byl tak trochu předurčen pro role robustních, sveřepých mužů, nebo i padouchů, vyhlížejících na první pohled odvážně a sebevědomě. Všechny své role ztvárnil s jistou vehemencí, s hlubokým prožitkem, s oddaností věci. Hereckou hvězdou se však nestal díky filmu, ale spíše prací v televizním studiu. Během sedmdesátých a osmdesátých let neproběhla závažnější inscenace, ve které by nehrál jednu z hlavních postav. Právě díky Haničincově bezprostřední živelnosti vystupovali ze scénářů skuteční, živí lidé.

Z toho mála filmů, ve kterých hrál, snad vyniká pouze Stín letícího ptáčka (1977), pokus o psychologickou sondu do života současné rodiny.

Značné popularity získal u televizních diváků, kteří jej mohli vidět v Cirkusu Humberto či v totalitních seriálech, jako by např. opus Dobrá Voda, Rodáci, Synové a dcery Jakuba Skláře či Třicet případů Majora Zemana.

Fenomén dabingu

Naprosto nezapomenutelným se stal dabingem, zejména když daboval Inspektora Colomba nebo koktajícího římského císaře Claudia v britském seriálu Já, Claudius.

Svůj hlas také propůjčil do dětských projektů, jako byly večerníčky a pohádky - Kuba Kubikula nebo Jája a Pája.

V roce 1996 dostal cenu za celoživotní přínos dabingu.

Osobní život

Jednou z jeho čtyř manželek se po Štěpánce Haničincové, moderátorce dětských pořadů, stala Marie Kysilková, kterou proslavila jediná role Princezny se zlatou hvězdou na čele. Jeho partnerkou byla i rozhlasová moderátorka Eva Kopecká. Poslední z jeho žen, Radka Haničincová, se o něho svědomitě starala po dobu nemoci až do jeho skonu.