Josef Lada, dobry vojak Svejk, Ladovi Vanoce, vyroci narozeni Josefa Lady, vyroci umrti Josefa Lady, malir Josef Lada
Obrázek Dobrého vojáka Švejka na okně jedné české hospody. (foto: wikipedia.org)

Letošní prosinec je spjat se jménem Josefa Lady více, než kdy předtím. Připomínáme si totiž dvojí výročí, která jsou spojena s Josefem Ladou - 120 let od narození Josefa Lady a padesáté výročí jeho úmrtí. A jako vzpomínka v souvislosti s těmito dvěma daty probíhá ve Výstavním sále Obecního domu v Praze od 15. 11. 20007 do 3. 2. 2008 výstava Ladových obrazů.

Idylické dětství Josefa Lady?

Josef Lada se narodil 17. prosince 1887 v Hrusicích u Prahy v rodině chudého ševce. Už jako dítě v peřinkách zažil malou tragédii, když vypadl z kolébky a vypíchl si jedno oko o ševcovský knajp svého otce. Tento handicap úspěšně celý život skrýval. Dětství prožil v rodné vsi. Jako malý chlapec rád kreslil. Za velké vzory mu sloužily kresby Mikoláše Alše a Josefa Mánesa, ve kterých se objevovaly motivy z venkovského života, obyvatel vesnice a lidový humor.  Velký vliv na pozdější kreslířskou kariéru Josefa Lady měl jeho starší bratr. Vůbec prvním učitelem malířství se pro malého Pepíka stal hrusický farář Růžička, který ho učil základům kresby. Rodiče však chtěli, aby se jejich syn vyučil pořádnému řemeslu, a tak se Josef Lada začal učit malířem pokojů. Práce malíře však byla pro Ladu byla příliš namáhavá, a tak studia přerušil a vyučil se knihařem - zlatičem.

Těžké začátky mladého umělce

Lada odchází do Prahy, kde se pokouší živit jako karikaturista, malíř a kreslíř. V roce 1904 mu vyšla v časopise Máj první kresba. Honorář za tuto kresbu činil dvacet korun. Aby si Lada zlepšil techniku kreslení a malby, začal navštěvovat hodiny kreslení u profesora Jakesche. Napotřetí byl konečně přijat na umělecko-průmyslovou školu. Učení ho však příliš nebavilo a navíc studenti nemohli svá díla nikde publikovat. Kreslil proto pod několika pseudonymy a po půl roce marné snahy studia zanechal. Lada se tehdy potýkal s existenčními problémy vyplývajícími ze života v Praze. Proto radostně přijal práci ilustrátora dětských knih. Zakázek začalo přibývat, Lada publikoval v časopisech Besídka, Humoristických listech, Šibeničkách atd. Dlouhodobě také pracoval pro vydavatelství Melantrich a pro přílohu deníku České slovo - Kvítko z čertovy zahrádky.

Josef Lada - známý malíř, spisovatel, ilustrátor, výtvarník a karikaturista

V té době se Lada postupně stával známým umělcem. Přátelil se s Josefem Haškem, Jiřím Mahenem a mnohými významnými malíři, básníky a spisovateli. Ilustroval knihy J. Haška, J. Š. Kubína a J. Nerudy. Pohyboval se v kabaretu Červená sedma, začal vystavovat své obrazy společně s jinými umělci, byl členem mnoha spolků a sdružení výtvarníků, spisovatelů a umělců. V roce 1923 se po osmnáctileté známosti oženil s Hanou Budějovickou, se kterou měl dvě dcery - Evu a Alenu. Alena se rovněž stala malířkou.

Josef Lada všestranný...

O tři roky později, v roce 1926, vznikly první ilustrace ke Švejkovi. Zároveň také poprvé samostatně vystavoval své obrazy. Na nedostatek práce si Lada rozhodně nemohl stěžovat - kreslil pro knihy veršů J. Seiferta, F. Hrubína, jeho ilustrace také doprovázely knihy lidových říkadel a poezie. Ilustroval   umělecko-naučné publikace, jako Svět zvířat, Veselý přírodopis atd.    Patřil mezi jednoho z hlavních tvůrců moderních pohádek. Ve 30. letech se začal věnovat divadelnímu výtvarnictví, maloval pro Scénu Národního divadla, podílel se na tvorbě výprav a divadelních kostýmů, byl hlavním výtvarníkem oblíbené pohádky Hrátky s čertem. Za protektorátu byl zbaven členství ve Svazu československých umělců. Po druhé světové válce spolupracoval s dokumentárním a kresleným filmem, vystavoval v zahraničí a psal některé knihy jako třeba  o kocourku Mikešovi. Josef Lada získal v roce 1947 titul Národní umělec. Zemřel v Praze roku 1957.

Dílo Josefa Lady

Josef Lada po sobě zanechal rozsáhlé dílo, které čítá na 400 volných obrazů,
15 000 kreseb a ilustrací, 121 dětských knih, 197 knih pro dospělé, návrhy knižních obálek  a ex libris, plakátů a  jevištních scén. Svým dílem oslovil tisíce dětí i dospělých a dodnes patří k velmi vyhledávaným umělcům, přestože zemřel již před půl stoletím. Pokud si chcete zavzpomínat na dětství nebo se ponořit do vánoční atmosféry, kterou mnozí právě s Ladovými obrazy spojují, zajděte si na výstavu  jeho obrazů, která právě v těchto dnech probíhá v Praze.