Krajský guvernér Björn Eriksson má dřívější zkušenosti s totalitními režimy, které míchají státní záležitosti s praktikami volného obchodu.(LA2/licence)
Krajský guvernér Björn Eriksson má dřívější zkušenosti s totalitními režimy, které míchají státní záležitosti s praktikami volného obchodu.(LA2/licence)

ŠVÉDSKO - Čínská ambasáda ve Švédsku se pokusila minulý pátek zastavit kulturní vystoupení čínského uměleckého souboru Divine Performing Arts ve městě Linköping, z důvodu, že ambasáda nemá možnost ovlivnit obsah tohoto představení - uvedla v neděli švédská národní televize SVT ve svých regionálních zprávách.

Johan Lundgren, šéf Kulturní a rekreační rady SVT, byl incidentem rozhořčený, neboť mu úředník z čínské ambasády ve Stockholmu vyhrožoval, že by se mohly zhoršit vztahy mezi městem Linköping a Čínou, pokud by představení nebylo zastaveno.

„Jednání čínské ambasády mě nepřekvapuje. Zastupují největší diktaturu na světě. Pokud něco nemohou ovládat, budou na to útočit,“ komentovala jednání ambasády odbornice na Čínu Lilly Wang.

V pondělí pořádala městská rada města Linköping schůzi, aby incident projednala.

„Tento požadavek je ohromující, avšak bezcenný. Je naprosto nemyslitelné, že bychom představení zastavili. Nezáleží na tom, kdo na nás volá, neměli bychom být ovlivněni,“ řekl předseda rady Paul Lindvall pro místní deník Corren.

Krajský guvernér Björn Eriksson má dřívější zkušenosti s totalitními režimy, které míchají státní záležitosti s praktikami volného obchodu.

„Čínský požadavek nedosáhne svého cíle. Pokud něčeho dosáhne, tak naopak ještě většího zájmu o to představení,“ říká Eriksson.

O incidentu informovala švédská státní média.

Pan Leo Wijkman, programový manažer Arenabolaget, společnosti, která řídí koncertní sál v Linköpingu, sdělil deníku Corren, že vystoupení  zaregistroval na základě jeho umělecké hodnoty.

Soubor Divine Performing Arts je v současnosti na celosvětovém turné s vysoce ceněným programem tradiční čínské kultury, především tance, zpěvu a hudby. Kromě několika vystoupení ke konci března ve Stockholmu a Linköpingu nabídne také tři představení v pražském Kongresovém centru (10.3. od 20h a 11.3. od 15 a 20h) a jedno v Bratislavě (9.3.), kde ponese název Shen Yun Chinese Spectacular.