Igor Vejsada, baletní mistr (Jan Jekielek/The Epoch Times)
Igor Vejsada, baletní mistr (Jan Jekielek/The Epoch Times)

Praha, Česká republika – Šéf baletu Národního divadla moravskoslezského byl potěšen představením Shen Yun Chinese Spectacular.

Igor Vejsada se zúčastnil pondělní premiéry představení Shen Yun Chinese Spectacular v pražském Kongresovém centru. Z pozice známého baletního mistra soudí, že veškeré předváděné taneční techniky byly velmi profesionální.

„Měl jsem z představení skutečně dobrý dojem. Tanec byl na vysoce profesionální úrovni,“ říká, s tím, že podle jeho mínění je tanec nejduchovnějším uměním.

„Diváci se mohli skrze představení poučit o velkolepé čínské historii a jejím duchovním dědictví,“ pokračuje Vejsada. „Bylo to velmi pěkné. Cítím se povzneseně, až nádherně - tanec byl skutečně kvalitní.“

„Samozřejmě, celkové pojetí je rozdílné, jako se liší naše duchovní smýšlení… spirituální věci byly v představení úzce provázané s tancem. Techniky pohybu i samotný způsob, jakým se tanečníci soustředili, byly odlišné od západního tance.

„Kromě pohybových technik jsem pozoroval i vliv čínského buddhismu, tchaj-čchi a podobných duchovních směrů. Bylo to v tom cítit,“ řekl. „Ta show se mi opravdu zamlouvala.“

„Čínská kultura je pochopitelně odlišná, ale něco málo o ní vím. Třeba to, že mě nikdy nepřestane zajímat. Hovoříme totiž o vysoce vytříbeném umění,“ uzavírá.

 

The Epoch Times je mediálním sponzorem Shen Yun Chinese Spectacular.

Oficiální stránky souboru Shenyun Performing Arts: Shenyunperformingarts.org