Image
Protestní dopis švédského poslance Andrease Norlena, který podepsalo dalších šest členů parlamentu vyšel v den představení v místním tisku.
TÉMA: Nátlak a pokusy o cenzuru Shen Yun čínskými ambasádami v Evropě
- Švédští politici zavrhli výhružky čínské ambasády

Linkoping, Švédsko - V posledních několika minutách představení Shen Yun, které se odehrálo 27. března ve švédském Linkoping Center nastala neobvyklá situace.

Ve chvíli, kdy publikum začalo aplaudovat ve stoje, vystoupili organizátoři s dopisem krajského guvernéra Bjorn Erikssona, ve kterém uvádí, jak čínská ambasáda ve Švédsku vyvíjela nátlak na místní poslance, aby se nezúčastnili představení ani jej nijak nepodporovali.

Eriksson, ve svém pozdravu Shen Yun, uvedl, že "on, stejně jako mnoho Švédů, obdivuje starobylou čínskou kulturu i způsob jakým ji představení Shen Yun dokáže předvést. V otevřené a demokratické společnosti jako je ta Švédská, je přirozené se účastnit různých kulturních aktivit. To je něco co charakterizuje demokracii."

V den představení vyšel v místním deníku otevřený dopis švédského poslance Andrease Norlena, který podepsalo dalších šest členů parlamentu. Všichni se zúčastnili premiéry představení. Dopis protestoval proti pokusům čínské ambasády zrušit představení v Linkopingu. Poslanec Eriksson v dopise vyzval čínského ambasadora, aby se přišel na představení Shen Yun podívat, a že věří, že lidská otevřenost je pro budování lepší společnosti nezbytná.

"Když se čínští komunisté snaží exportovat svoji cenzuru do Švédska, cítím, že je nutné jim jasně naznačit, že to není přijatelné. Musíme bránit svobodu projevu. Přišli jsme, abychom tím něco vzkázali a doufáme, že také zanecháme škrábanec na čínské diktatuře", uvedl Norlen v rozhovoru po představení. "Je to naprosto urážlivé, když se cizí režim snaží ovládat představení na čínských jevištích. To je nepřijatelné."

V mnoha městech po celém světě vyvíjely různé čínské ambasády nátlak na politiky, umělce, ale také na divadla, ve kterých se mělo představení odehrát, aby se neúčastnili představení a aby je ani nepodporovali. Tento rok byla show kvůli zasahování čínské ambasády ve třech městech zrušena.

Pekingskému režimu představení vadí kvůli jeho obsahu, ve kterém se kromě různých etnických tanců např. z Koreji, Mongolska nebo Tibetu, ukazuje také několik výstupů o pronásledování Falun Gongu čínským komunistickým režimem.

Podobná zasahování se už ve Švédsku v minulých měsících odehrála. Čínská ambasáda volala předsedovi Kulturního výboru městského zastupitelstva Johana Lundmarka, aby nepodporoval tuto show. Tento případ pak publikovala všechna švédská média. Další případ se odehrál ve Stockholmu - ambasáda volala Madeleine Sjostedt z Kulturní rady města. Ani ji čínská ambasáda neovlivnila a Shen Yun odehrálo ve Stockholmu čtyři úspěšná představení a další, páté, se přidávalo pro velký zájem.

Přítel Johanna Lundmarka, Bengt Walla, uvedl že zasahování nakonec jen zvýšilo zájem o představení a oraganizátoři dodali, že zasahování ambasády jim takto zvýšilo prodejnost vstupenek.

"Myslím, že to potěší, že takovéto pokusy se vrátí a uhodí zpět jako bumerang. Nejlepší způsob jak čelit takovému nátlaku, je přijít a představení zhlédnout," dodal Lundmark.

V představení se soubor Shen Yun snaží obnovit pradávnou tradiční kulturu, která byla fakticky zničena s nástupem komunismu v Číně a také Maovou Kulturní revolucí.

"Je vidět velký rozdíl, když srovnáte představení Shen Yun s Maovou takzvanou kulturou", dodal Lundmark s tím, že je typické pro komunismus ničit kultury národů. "Tohle, jak to vidím já, je součást strategie ČKS jak získat kontrolu nad společností. Nestačí jim pouze kontrolovat politický systém, musí kontrolovat také lidská srdce a jejich duše, a to se děje skrze kulturu."

"Je to úleva vědět, že jsou i tací, kteří mají přání udržet tradiční kulturu naživu."

Linkoping, který loni oslavil 720. výročí je již dlouho kulturním a náboženským centrem. Je pátým největším městem ve Švédsku s 600.000 obyvateli. Dnes je Linkoping znám svou Univerzitou a silně se rozvíjejícím high-tech průmyslem.