Shen Yun, Chinese Spectacular, tradicni cinska kultura, klasicky cinsky tanec, Lai Hsiu-feng, prezidentka taiwanske narodni tanecni asociace, predstaveni Shen Yun na Taiwanu
Lai Hsiu-feng, prezidentka Tchaiwanské národní taneční asociace, na představení Shen Yun Chinese Spectacular v Taipei. (Velká Epocha)

TAIPEI, Tchai-wan - Lai Hsiu-feng, prezidentka Tchaiwanské národní taneční asociace, se 16. března v Taipei zúčastnila čtvrtého představení newyorského souboru Divine Performing Arts (DPA) s názvem Shen Yun Chinese Spectacular. Řekla, že představení je tvořivé a hlavní témata jsou představena v „precizním stylu“, díky čemuž je představení „velmi dobré a stojí za to je vidět“.

Lai se svěřila, že v roce 2007 Spectacular zmeškala kvůli svému nabitému programu, ale byla odhodlána vidět představení letos.

„Spectacular je širokou přehlídkou umění. Scéna, světla a projekce na pozadí jsou v perfektní souhře. Kostýmy nejsou vulgární, a přitom jsou neotřelé. Účinkující mají výtečné taneční techniky. Dokážu poznat, že prošli nekompromisním tréninkem,“ říká Lai.

„Účinkující odhalili svou ladnost při předvádění elegantních tanečních výstupů, zatímco při Vítězných bubnech a Bubenících dynastie Tang ukázali svou sílu a elán. Jejich pohyby jsou čisté a precizní, což je vynikající. Ukazuje se tam mužskost muže a půvab ženy v čínské tradiční kultuře. Spectacular také jasně reprezentuje různé odlišnosti mužů a žen.“

 


 

„Všechny výstupy jsou dobře sestavené,“ pokračuje Lai, „DPA neuvádějí výstupy náhodně. Připadá mi, že do tvorby představení vložili mnoho času. Nejsou jen tvořiví, ale také schopní v krátkém čase představit ústřední téma.“

Lai si myslí, že Měsíční paní, jeden z dramatických tanců představení Shen Yun, založený na čínské pověsti, je zároveň průkopnický. Říká, že mnoho Číňanů si v souvislosti s tímto příběhem vzpomene na králíka z měsíce, krásnou paní a jejího muže Houyi. DPA nám připomínají jinou část této čínské báje, kde Houyi sestřelil devět sluncí, aby zachránil lidi před smrtícím horkem, míní paní Lai. Po představení, jak sdělila, cítí další úroveň krásy.

Lai Hsiu-feng se narodila v Dongshi na Tchai-wanu. Je prezidentkou Taiwanské národní taneční asociace a držitelkou nejvyššího ocenění v osmi národních soutěžích v lidovém tanci.

Velká Epocha je mediálním partnerem představení Chinese Spectacular.

Oficiální stránky souboru Shenyun Performing Arts: Shenyunperformingarts.org