Shen Yun, Chinese Spectacular, zasahovani cinske komunisticke strany do predstaveni Shen Yun, tradicni cinska kultura
Diváci čekající u vstupu do divadla (Li Ming/The Epoch Times)

Po několika hodinách vyjednávání s jihokorejským partnerem amerického souboru Divine Performing Arts se jihokorejská státní televize KBS podvolila nátlaku Čínské komunistické strany (ČKS). 26. února se rozhodla zrušit plánované večerní vystoupení souboru Divine Performing Arts v pusanském divadle televize KBS.

Když bylo rozhodnutí oznámeno, způsobilo rozruch mezi diváky čekajícími ve frontě u vstupu do divadla. Byly tu k vidění dokonce i slzy a byly slyšet různé komentáře: "Není naše vláda demokratická? Jakto, že nás nenechají zhlédnout kulturní představení? Jak je možné, že v Soulu je představení povoleno a v Pusanu ne? V Pusanu přece nejsme žádní hlupáci." "KBS nás zklamala, jdeme zavolat přátelům, aby bojkotovali její představení."

Diváci před divadlem se také okamžitě dožadovali vysvětlení ze strany KBS. 70 letá paní Kim Jae-young, která si koupila dva lístky v hodnotě 80 000 korejských wonů (asi 1400,-Kč), byla velmi překvapena, že představení nebude a důrazně žádala od KBS vysvětlení.

Pan Jung, který přicestoval do města jen kvůli tomu, aby mohl představení vidět, uvedl, že bude od KBS žádat nejen finanční kompenzaci, ale i právní vyrovnání. "Užívají peníze daňových poplatníků, ale neplní svoje závazky vůči občanům. Toto se od teď v naší zemi nemůže dít. Přítel v Soulu mi řekl, jak nádherné to představení bylo, byl jsem plný očekávání a napjatě jsem čekal a těšil se na den, kdy přijede."

Paní Ahn Young-ja zaujala upoutávka na představení souboru Divine Performance Arts. Z ní usoudila, že by určitě měla představení vidět. S dalšími patnácti lidmi se vydala na představení. Když přijela k divadlu a bylo jí sděleno, že představení nebude, nebyla schopna pochopit proč. Také ona žádá po KBS odškodnění.

Paní Kim Mi-Jung přišla se svým manželem. "Vyhradili jsem si na představení část našeho vzácného času. Jsme intelektuálové, lidé z Pusanu nejsou žádní hlupáci. Určitě budeme protestovat. KBS udělala špatnou věc a já už nadále nehodlám sledovat její programy."

Shen Yun, Chinese Spectacular, zasahovani cinske komunisticke strany do predstaveni Shen Yun, tradicni cinska kultura
Diváci, rozzlobení zákazem vstupu do divadla, hrozí, že nebudou platit příspěvky za sledování televize KBS (Li Ming/The Epoch Times)

Šedesátiletá paní ze Šanghaje nechápala, proč představení, které bylo v Soulu tak úspěšné, nemohlo být odehráno v Pusanu. "Nejsou všichni Korejci státními příslušníky téže země?"

Kim Jin-im přišla na představení se svojí matkou. Ta s pláčem uvedla: "Tentokrát jsem velmi rozzlobená, jsem zklamaná. Když jsem na Kyung University zjistila, že představení navštíví Pusan, hned jsem si koupila lístky. Netušila jsem, že se něco takového stane. Takové věci by se v Jižní Koreji neměly stávat."

"Bereme to jako formu perzekuce, materiální i duchovní. Jako pro jihokorejské občany je to pro nás velmi těžko přijatelné. Literatura a umění by neměly být poskvrňovány politikou nebo podobnými záležitostmi. Je nemorální takto zacházet s občany. Dlouho jsme plánovali, že na představení půjdeme. Tlak, který ČKS vyvíjela na KBS, je jasným případem vměšování."

Co se týče Lee Myung Bakovy vlády, která nedávno složila sliby, bude zajímavé pozorovat, jak bude čelit následné mezinárodní diskusi a odsouzení a jak obhájí škodu, kterou incident způsobil na mezinárodní image Jižní Koreje.