vina lee, divine performing arts, klasicky cinsky tanec, tradicni cinska kultura
Vina Lee promovala na Pekingské taneční akademii a je choreografkou, profesionální tanečnicí a učitelkou tance. (Velká Epocha)

Vina Lee je první sólistkou a choreografkou souboru Shen Yun Performing Arts a jeho představení Chinese Spectacular, které právě přicestovalo do Austrálie. S redaktorkou The Epoch Times Shar Adamsovou mluvila o svém uvědomění si vnitřní krásy čínské kultury prostřednictvím čínského tance.

„Učila jsem se čínskému tanci už snad celé věky, ale teď cítím, že jsem se začala učit vše od začátku,“ řekla paní Lee, která je také asistentkou ředitele New Yorské společnosti Divine Performing Arts.

Paní Lee, absolventka Pekingské taneční akademie, říká, že se v Číně naučila pouze technickým dovednostem s malou svobodou pro tvořivé vyjádření.

„Pekingská taneční akademie je jednou z nejlepších škol tance na světě, technicky vzato… ale jako umělec nemáte na vybranou, nemůžete dělat to, co byste chtěli.” sdělila The Epoch Times.

Paní Lee opustila v roce 1990 Čínu a přestěhovala se do Austrálie, kde, jak říká, měla poprvé zkušenost „atmosféry svobody“.

Učila na mnoha tanečních školách a vedla semináře pro taneční společnost The Sydney Dance Company, ale byla to znovu nalezená svoboda, která jí dovolovala hodnotit život jiným způsobem, a spolu s tím se začala podrobněji dívat na svoji rodnou kulturu.

„Po tak mnoha letech jsem si uvědomila čínskou kulturu, kaligrafii, malířství, čínský sloh – nikdy předtím jsem je neměla ráda. Jak přišla svoboda, uvědomila jsem si, jak velmi bohatá je to kultura.”

„Uvědomila jsem si, že lidé musejí mít jistou úroveň klidu, soucitného srdce… aby mohli ty věci ocenit.“

„Pokud máte velmi zaneprázdněnou mysl, potom si dokonce i já sama myslím, že jsou jakoby nudné,“ řekla, „ale ty věci mají velmi hluboký význam.“


Interview s Vinou Lee v pořadu Kean Wong interviews (Anglicky)

Pro vysvětlení odkazuje paní Lee na čínské malířství, které je tradičně „ploché“ s malou perspektivou či pokusem vytvořit vizuální hloubku. „Jsou to obrazy jako plochá hora, dům, člověk, strom a řeka – stále to samé, ale uvnitř se skrývá tak mnoho. Jak tomu jednou porozumíte je to jako – ó páni … v čínské kultuře říkáme, že je to země bohů; je to tak moc spojené s přírodním prostředím.“

Vystupovat s čínským tancem prostřednictvím Shen Yun Performig Arts bylo stejným procesem probuzení, řekla.

Předpokládá se, že se tradiční čínské umění rozvinulo na císařském dvoře. Čínský tanec byl částí tohoto umění a je chápán jako základ bojových umění a gymnastiky. Protože byla čínská historie tak rozsáhlá a pestrá byly taneční pohyby roztříštěny a rozptýlily se do různých krajin a různých oblastí a je to relativně nedávno, co přijaly svoji tradiční formu, vysvětluje.

„Klasicky vyučovaný čínský tanec byl v posledním desetiletí pouze znovu objevený, ale to neznamená, že neexistoval. Stále tu byl; jen ho nikdo znovu nesestavil. Je to velmi bohatý taneční jazyk.“

Když začala zkoumat svou kulturu, později si uvědomila, že se čínské myšlení velmi liší od západního. Číňané dávají přednost mluvení okolo problému, než aby k němu přistoupili přímo. Čínský tanec jde stejnou cestou - okolo.

„Čínský tanec nejsou jednoduché rozkouskované pohyby. Místo toho, na přechod z jednoho bodu do druhého můžete použít deset různých rychlostí a pocitů, a to vyjadřuje různé emoce.“ „Je to obrovský proces učení se, velmi jedinečné a stejně tak velmi bohaté pohyby a také mnoho odlišných charakterů, které můžete čerpáním z těchto stylů vyobrazit.“ Paní Lee se zmínila o jednom tanci v představení Spectacular s názvem Dámy ze dvora Manchu, kde tanečnice nosí unikátní manchuské boty na vysokých podpatcích, na kterých se musejí pohybovat půvabně a elegantně, jako jedno tělo.

„Pro tanečníky je velmi obtížné tuto část zvládnout, protože každý má odlišný, ryzí charakter. Musíte velmi trénovat, od nerušené mysli po pohyb a pohybovat se společně, abyste toho pohybu dosáhli.”

Podle ní je těžké čínskou kulturu vysvětlit: „Pouze pokud to představení uvidíte, získáte nějaké její porozumění.“

V současné době Vina Lee působí jako manažerka jednoho ze tří souborů Shen Yun.