Horton, Horton Hears a Who?, recenze na film, animovaný film
Horton, Horton Hears a Who? (hortonmovie.com)

Dobrodružný / Animovaný / Rodinný 
USA, 2008, 88 min

Horký adept na cenu „Můj nejoblíbenější film roku 2008“ pro můj nejoblíbenější film roku 2008! Horton (Jim Carrey – Muž na měsíci, Truman Show), slon s žádnými kly, ale velikým srdcem, je učitelem v džungli a jednoho dne mu před očima proletí smítko prachu, které... zakřičí! Aby také ne, když na něm žije celá civilizace bezstarostných stvoření - kdovíků - s laskavým a čestným starostou města Kdovíkova (Steve Carrel – Za plotem, Konec snění). Horton smítko zachrání a rozhodne se ho odnést do bezpečí, jenže jak se vyhnout pozornosti ostatních, když si najednou začnete povídat se smítkem? Zvlášť když je okolo klokanice, která nechce ani slyšet o malých pidimužících na zrnku prachu a je ochotná vás té myšlenky zbavit, i kdyby na vás měla poštvat celou džungli. A tak se Horton vydává na strastiplnou cestu plnou nástrah a příkoří, aby zachránil svět nepatrných kdovíků!

Horton je opravdu pozoruhodný animák. Od prvního okamžiku: Nádherná hudba, slova vypravěče ve verších (opravdu působivé, řekl bych, dnes neobvyklé - jinak tradiční), slon v podání Jima Carreyho (v češtině Martin Dejdar) a humor milý, laskavý a kreslený. Staňte se dítětem a film se vám zapíše do paměti!

Co mě však zaujalo, byla ona myšlenka. Nápad s kdovíky na zrníčku prachu dodal celému příběhu nevídaný rozměr. Horton překračuje meze všech animáků dosud (kam až moje znalosti sahají), je rodinný, nenudí a nabízí myšlenku, do které se vejdou hned tři světy, jeden větší než druhý!
Spolehlivý slon, který nenechá kdovíky džungli napospas, ať už jsou jakkoli malincí. Humor není hrubý, či primitivní, naopak místy i moudrý a také blízký dětskému uvažování. Jen pokud jde o Hortonovy akrobatické kousky – tohle ať váš slon rozhodně doma nezkouší…

Sháníte-li veselý film, který má i duši, pak Horton vítězí na celé čáře!