NEW YORK - Zatímco pochodeň pekingské olympiády provází na její cestě světem protesty zastánců lidských práv, putuje světem ještě jiná štafeta s pochodní, kterou sami aktivisté zorganizovali - Pochodeň lidských práv. Štafeta s pochodní lidských práv přicestovala tuto neděli do New Yorku, aby čtyři měsíce před začátkem olympiády v Pekingu posvítila na porušování lidských práv čínským režimem.
Newyorská etapa začala na Upper West Side na Manhattanu, odkud běžci oheň dopravili do Union Square parku. Každý z pěti běžců reprezentoval jednak v Číně pronásledované Tibeťany, praktikující Falun Gongu, oběti AIDS a křesťany, a jednak oběti krize v Dárfúru, které přišli o život díky čínským dodávkám zbraní do Súdánu.
Na Union Square se konalo celodenní shromáždění s koncertem a slavnostním předáním pochodně. Promluvili zde zástupci několika skupin, které se otázkami Číny zabývají. Shromáždění se zúčastnilo kolem tisíce lidí.
„Proč jsme sem dnes všichni přišli?“ řekla Susan Prager, ředitelka štafety s Pochodní lidských práv pro USA. „Myslím, že je to proto, že všichni sdílíme stejný cíl - zastavit pronásledování nevinných lidí, kteří se jednoduše snaží obhajovat důstojnost a mír.“
Pragerová dodala, že v posledních týdnech byly titulní strany plné otázek Tibetu a genocidy v Dárfúru, avšak zmínila se také o represích v Barmě, Severní Koreji a čínské provincii Xinjiang, kde je podle lidskoprávních organizací potlačována kultura a společenství ujgurských muslimů.
„Křesťanští vůdci jsou mučeni a zabíjeni, reportéři umlčováni a praktikující Falun Gongu mají zakázaný vstup na olympiádu, jsou drženi v domácím vězení a zabíjení podle potřeby pro svoje orgány,“ říká Prager. Naráží tak na informace, že Čína používá na transplantace orgány uvězněných následovníků meditační praxe Falun Gong. Čína tyto informace oficiálně popírá, přiznává ale, že používá orgány odsouzenců na smrt. Více čtěte zde.
Tibet
Tsering Palden, prezident Kongresu tibetské mládeže, hovořil o absenci základních práv, včetně svobody náboženského vyznání v Tibetu.
„Omezují počet mnichů a jeptišek, kteří smějí vstoupit do klášterů,“ říká Palden a pokračuje: „Předtím, než mniši a jeptišky vstoupí do klášterů, musí odsoudit Jeho Svatost dalajlámu - Jeho Svatost dalajláma je v srdcích Tibeťanů tak hluboce vážený. Nesmějí mít obrázky Jeho Svatosti dalajlámy, svého náboženského vůdce.“
O nedávných událostech v Tibetu řekl: „Od 10. března bylo zmocněnci čínských komunistů postříleno 155 Tibeťanů, kteří se všichni podíleli na poklidných demonstracích. Snažili se jen projevit svobodu slova, a proto ztratili své životy.“ Čínská vláda tvrdí, že zemřelo jen 15 lidí, které všechny měli zabít demonstranti.
Falun Gong
Levi Browde, ředitel Informačního centra Falun Dafa, přiblížil osud pana Yu Zhou z Pekingu. Yu Zhou byl folkový hudebník a věnoval se v Číně pronásledované meditační praxi Falun Gong.
„26. ledna jel Yu Zhou se svojí ženou z nahrávacího studia, zastavila je pekingská policie a odvedla do záchytného centra,“ říká Browde. „O deset dní později byl Zhou mrtev. Jeho žena, pokud víme, nadále zůstává v pekingském záchytném centru a možná ani o osudu svého manžela neví.“ Podle Browdea se perzekuce Falun Gongu s blížící se olympiádou stupňuje.
„Načasování jeho smrti není náhodné,“ říká.
Falun Gong byl v Číně zakázán v roce 1999 zřejmě kvůli své popularitě a od té doby jsou jeho praktikující pronásledovaní. Podle Amnesty International v důsledku tohoto pronásledování zemřelo asi 10 000 lidí. Webové stránky Falun Gongu uvádějí počet úmrtí na více než 3 000.
Křesťané
Penelope Beasley z organizace na ochranu křesťanů uvedla, že křesťanská církev v Číně je pod kontrolou úřadů Čínské komunistické strany a mnoho křesťanů je pronásledovaných - uvádí, že až 35 000 křesťanů je kvůli své víře ve vězení.
„Co se učí, co můžete říkat, kolik máte členů - všechno ovládá komunistická strana. Hlavou tamté církve je komunistická strana, ale hlavou křesťanské církve je Ježíš Kristus, nikoli komunistická strana,“ vysvětluje P. Baesley. „A tak se křesťanská církev přesunula do podzemí, máme zřejmě přes milion domácích církví. Lidé se setkávají soukromě doma, tajně.“
Dárfúr
Rev. C. Herbert Olivier, zastánce ukončení genocidy v Dárfúru v Africe, vyjádřil podporu štafetě s Pochodní lidských práv, protože čínský režim podporuje súdánskou vládu.
„Neschvalujeme pořádání olympiády v Pekingu, Číně. Ne proto, že Čínu nenávidíme - my Čínu milujeme, ale milujeme život, a tak vyzýváme státy po celém světě, aby olympiádu v Pekingu nepodporovali, protože [Peking] podporuje genocidu,“ prohlásil rev. Olivier. „Pokud se podílíme na olympiádě v Pekingu, jako bychom říkali: ‚To je v pořádku, vybijte všechny černochy v Africe, my si budeme dělat své sporty´.“
Stažení penzijních fondů z Číny
Akcí Pochodně lidských práv se zúčastnilo i několik newyorských hodnostářů. Jeden z nich, senátor Eric Adams, oznámil, že připravuje zákon, který by umožnil stažení milionů dolarů z newyorských fondů, investovaných v zemích, které vážně porušují lidská práva, jako je Čína: „Chystám se představit zákon, který vyzývá ke stažení tátních penzijních fondů z jakékoli země, která porušuje lidská práva,“ uvedl Adams, který zaštítil obřad zapálení pochodně.
„Není nic, co bychom mohli udělat se zvěrstvy otroctví, není nic, co bychom mohli udělat se zlořádstvy z minulosti. Ale nemůžeme ignorovat hrůzy, které se dějí v naší době. Hanba nám tedy, pokud budoucnost ukáže, že se současné hrůzy v Číně děly, zatímco my jsme předstírali, že neexistují,“ říká Adams.V newyorském penzijním fondu je přes 150 miliard dolarů, které se investují do podniků po celých státech i po celém světě.
„Některé z těchto společností naneštěstí obchodují na místech, jako je Čína, která systematicky porušuje lidská práva,“ říká člen zákonodárného shromáždění Hakeem Jeffries. „Nejsme tady dnes proto, že jsme proti obchodu, jsme tady, protože jsme proti nespravedlnosti,“ prohlásil.
Člen newyorského zastupitelstva David Yassky dodal: „Až půjde oheň průvodem ulicemi Pekingu, máme povinnost dělat právě to, co tady děláme dnes, - postavit se a promluvit, jasně dát najevo, jaké jsou naše ideály a jaké jsou naše hodnoty,“ uvedl Yassky.