recenze na film, Iron Man, Robert Downey, Gwyneth Paltrow
Iron Man - speciální efekty na špičkové úrovni. (foto: ironmanmovie.marvel.com)

Akční / Sci-Fi / Dobrodružný / Thriller
USA, 2008, 125 min

Režie: Jon Favreau

A je to tady! Iron Man - Dlouho očekávaná pecka akčního filmového nebe plnou silou narazila do světových kin - a bylo to cítit! Za první víkend film v USA utržil přes 100 milionů dolarů a tak jen o 10 procent zaostal za komixovým trhákem roku 2002 - Spider Manem.

Další z řady původně kreslených superhrdinů nabízí smršť špičkových zvláštních efektů v romantickém úletu fanoušků sci-fi nasyceném akcí. Ale vezměme si to pěkně popořadě...

Tony Stark (Robert Downey ml. - Air America, Chaplin) je geniální konstruktér zbraní, miliardář a playboy. Žije rozpustilý život, práce ho baví a usíná s tím, že jeho výtvory skončí v těch správných rukou. Co však osud nechce, jednoho dne padne do zajetí afghánských teroristů - a jeho zbraně padnou do rukou nesprávných ...

Aby unikl, místo zbraní pro věznitele vyrobí superobleček a za svistu kulek a mohutných výbuchů opouští doupě zločinců.

Přestože by celou první půlku filmu mohl Tony Stark pacifistům připomínat spíš noční můru, než superhrdinu, jeho šarm, vtip a intelekt prosvítá přes aroganci a egocentrismus a je tak snadnější uvěřit jeho přeměně v bojovníka za spravedlnost, který nasazuje život pro druhé.

recenze na film, Iron Man, Robert Downey, Gwyneth Paltrow
Robert Downey ml. se v roli Iron Mana opravdu osvědčil. (foto: ironmanmovie.marvel.com)

V dalších rolích se vhodně prezentují i Gwyneth Paltrow (Zamilovaný Shakespeare, Talentovaný pan Ripley), jako jeho osobní asistentka, a místy Terrence Howard (Hustle a Flow, Černí muži umějí skákat) v roli armádního důstojníka Jima Rhodese. Oba jsou přesvědčiví, nikdy však nezastíní okouzlujícího Downeyho, což je v tomto případě velmi dobře.

Mezi hlavní zbraně tohoto bijáku patří zaručeně vtip, spád a téměř dokonalé speciální efekty - Iron Man se vznáší přímo před vámi, předvádí své robocopské triky, dostává se do dramatických i humorných situací a vy můžete s klidem jeho eskapády sledovat, aniž by vás rušila práce animátorů.

Co se myšlenky týče, používání superzbraně v podobě Iron Mana na odčinění problémů, které sám hlavní hrdina nevědomky natropil (výrobou a prodejem zbraní), by mohlo působit jako vyhánění čerta ďáblem, avšak v dané zápletce uspěje, a Stark tedy nakonec odchází jako zastánce humanity.

Aby toho nebylo málo, superhrdina dostane také patřičného supernepřítele, takže se fandové obživlých komixáků rozhodně mají na co těšit!