vyberanie organov, odebirani organu v cinskych pracovnich taborech, nasilne odebirani organi nasledovnikum Falun Gongu v Cine, transplantace v Cine
Ilustr. foto: (Velká Epocha/www.cipfg.org)

V neděli 22. června reportér Velké Epochy navštívil internetové stránky http://www.organtransplant.bz/, které již byly na Velké Epoše zmíněny v souvislosti s informacemi o násilných odběrech orgánů následovníkům v Číně pronásledované meditační praxe Falun Gong[1].

Od poslední návštěvy v srpnu minulého roku se stránky poněkud změnily - odkazy na stažení objednávkových formulářů na ledviny a játra jsou nyní nefunkční, nikde na stránce se také neuvádí, jaká je v Číně čekací doba na orgán. Stále je zde ale k nalezení cena: 45 000 až 60 000 USD za ledvinu a 80 000 až 100 000 USD za játra. Stále je zde také informace, že když první orgán nebude funkční, nemocnice v Číně zaručuje poskytnutí dalšího orgánu.

Reportér využil kontaktní e-mailovou adresu a vydával se za zájemce o transplantaci. O den později, 23. června, přišla odpověď od singapurské společnosti SL Coordination Services Ltd. (SL koordinační služby, s. r. o.). Odpověď byla prakticky totožná, jako v srpnu 2007 a uváděla, že společnost zastupuje dobře vybavenou nemocnici v jihočínském městě Guangzhou a průměrná čekací doba na orgán po příjezdu do Číny je kolem dvou týdnů. Ve většině světa se ovšem čekací lhůty na darovaný orgán počítají na roky.

Podle kontaktní e-mailové adresy na konci odpovědi je tato společnost zřejmě ve spojení s firmou SL Innovations Pte Ltd., která sídlí rovněž v Singapuru, a podle svých webových stránek se zabývá prodejem přípravku na růst vlasů. Přímo na hlavní stránce má firma odkaz na již zmíněné stránky organtransplant.bz. Kontaktní e-mail, uvedený v odpovědi na žádost o transplantaci, je v kontaktech společnosti vedený jako "Soukromý a důvěrný".

Reportér kontaktoval SL Coordination Services Ltd. podobným způsobem již na podzim 2007, tehdy však žádná odpověď nepřišla.

Čína již řadu let čelí kritice za odebírání orgánů popraveným vězňům bez jejich řádného souhlasu. Náměstek ministra zdravotnictví Huang Jiefu na konferenci chirurgů ve městě Guangzhou v půli listopadu 2006 uznal, že "krom malého počtu obětí dopravních nehod, většina orgánů pochází z těl popravených vězňů".

Podle vyšetřování bývalého kanadského ministra zahraničí pro Asii a Tichomoří Davida Kilgoura a lidskoprávního advokáta Davida Matase však toto doznání zdaleka nevysvětluje ohromné množství v Číně prováděných transplantací a mimořádně krátké čekací lhůty. Ve své vyšetřovací zprávě, nazvané Krvavá sklizeň, uvádí, že "zdroje orgánů u 41 500 transplantací mezi lety 2000 a 2005 zůstávají nevysvětleny" a v závěru zprávy konstatují, že "v Číně docházelo a nadále dochází k odebírání orgánů živým následovníkům Falun Gongu bez jejich souhlasu".

Čínský režim, v reakci na mezinárodní kritiku, od 1. června 2006 zakázal obchod s orgány a omezil počet nemocnic, kde se transplantace smějí provádět. Jak je tedy možné, že ona "dobře vybavená nemocnice v Guangzhou" nadále orgány prodává?

Už před vydáním zákazu se objevily pochybnosti, jestli bude převeden do praxe a zdali se nějak dotkne armádních nemocnic, kde se většina transplantací v Číně provádí. Webové stránky organtransplant.bz ovšem poskytují daleko prozaičtější odpověď: Účtovaná částka je pouze za samotnou operaci a zdravotní péči - orgán k tomu dostanete zdarma.

Nezisková organizace WOIPFG (Světová organizace na vyšetření perzekuce Falun Gongu), která se již tři roky zabývá vyšetřování obvinění, že jsou v čínských věznicích, nemocnicích a pracovních táborech odebírány orgány vězněným následovníkům Falun Gongu, na svých stránkách uvádí, že čínský režim se v současné době soustředí na likvidaci a falšování veškerých záznamů o transplantacích v Číně. Organizace apeluje na personál nemocnic a záchytných zařízení v Číně, aby pomohl se shromažďováním důkazů, dříve než za sebou režim "zamete stopy".

Velká Epocha poskytla WOIPFG webovou adresu a e-mailovou korespondenci se společností SL Coordination Services Ltd. jako vodítko pro další vyšetřování.


[1] - Falun gong je takzvaná čchi-kungová praxe zabývající se rozvojem těla a mysli, před rokem 1999 měla v Číně podle vládních statistik 70 milionů příznivců, v roce 1999 jej čínská vláda kvůli jeho masové popularitě zakázala.