pruvod homosexualu v Brne provazely protesty a nepokoje
Policie zasahovala proti členům hnutí Národní odpor. (Kateřina Šebelová/Velká Epocha)

V sobotu 28. června 2008 prošel Brnem první průvod homosexuálů v České republice. Dlouho avizovaná akce se podle očekávání neobešla bez incidentů. Několik stovek homosexuálů a příznivců jejich práv se v dopoledních hodinách sešlo na brněnském náměstí Svobody. Kolem druhé hodiny odpoledne městem prošel průvod.

Kromě homosexuálů se do ulic moravské metropole vydali i lidé, kteří s akcí nesouhlasili. Asi nejvíce o sobě dali vědět členové uskupení Národní odpor, kteří se i přes nesouhlas úřadů sešli a dopoledne napadli několik lidí. Jeden z aktivistů Národního odporu vhodil do zahrádky restaurace granát se slzným plynem. Ošetřeno muselo být dvacet osob. Policie, která byla celý den v pohotovosti, členy Národního odporu oddělila kordonem těžkooděnců a znemožnila jim vstup na náměstí. Jinou formu protestu proti akci homosexuálů si zvolili přívrženci pravicové Národní strany, kteří drželi transparenty a rozdávali tiskoviny zaměřené proti adopcím homosexuálních párů.

pruvod homosexualu v Brne provazely protesty a nepokoje
Protestantský kněz Libor Halík vešel ve známost svými protesty proti interrupcím. 28. června vyjadřoval nesouhlas s pochodem homosexuálů v Brně. (Kateřina Šebelová/Velká Epocha)

U morového sloupu přišli vyjádřit své náboženské přesvědčení dva muži. Jeden z nich, protestantský duchovní Libor Halík, který se proslavil protesty proti interrupcím před brněnskou porodnicí, držel velký kříž a jeho druh do megafonu citoval útržky z Bible a důvody, proč nesouhlasí s konáním akce homosexuálů Duhová vlna. Do jejich protestu se pokoušelo zasáhnout několik osob z davu a také policisté, kteří se snažili jejich akci domluvou ukončit. Několik procházejících naopak muže podpořilo.

Po útocích pravicových extremistů pořadatelé celé akce chtěli průvod zrušit, nakonec se rozhodli pro kratší variantu. Průvod vyvolával u kolemjdoucích vlnu protichůdných reakcí a asi po dvaceti minutách byl ukončen.