film, Hancock, recenze, Will Smith, recenzie-na-epoche
Bezdomovec Hancock (Will Smith). (foto: SonyPictures.com)

Žánr: Superhrdinská komedie
Režie: Peter Berg
V hlavní roli: Will Smith


John Hancock (Will Smith) je neprůstřelný létající superhrdina, který při svém zachraňování lidí způsobuje větší problémy, než by vznikly, kdyby se do toho vůbec nevložil - důvod jeho selhávání při práci superhrdiny je ovšem psychologický - je sám, je to alkoholik a navíc si ani nepamatuje, odkud se vlastně objevil a kým je.

Na začátku, lidově řečeno "pohnojí" Hancock několik záchranných misí. Kam se pohne, tam je zmatek. Létá jako superman, ale protože je alkoholik, nadělá kolem sebe vždy pěknou spoušť. Jak se pohybuje vzduchem s flaškou whisky v ruce, vypadá to dosti komicky. Zatímco byl superman vždy vzorem dobrého charakteru, (kromě Supermana III v hlavní roli s Christoferem Revem, kde se Superman na polovinu filmu přidal na špatnou stranu) je Hancock... prostě asi pětatřicetiletý alkoholik, který se chová jako křupan s nadpřirozenými schopnostmi.

film, Hancock, recenze, Will Smith, recenzie-na-epoche, Jason Bateman
Hancock zachraňuje životy a vše okolo se zachraňuje před Hancockem. (SonyPictures.com)

Hancockovy akce doprovází humor a také řada zvláštních efektů, které jsou docela dobře zvládnuté, a tak příliš nepoznáte přechody z počítačové simulace do hraného filmu. Celkově jsou akční scény přehledné a díky dobré kameře a střihu se neztrácíte ve změti rukou a nohou při různých bitkách a rvačkách Hancocka s početnými kriminálníky.

Film se zaměřuje na humornou psychologii postav a pokouší se o nepředvídatelnou pointu příběhu, což se ve výsledku docela podařilo. Záhadou dlouho zůstává, kdo je vlastně Hancock a kde se vzal v Los Angeles.

Specialista na veřejné vztahy pomáhá při nápravě Hancockovy reputace

film, Hancock, recenze, Will Smith, recenzie-na-epoche, Jason Bateman, Charlize Theron
Ray Embrey a jeho žena Mary (Jason Bateman, Charlize Theron). (foto: SonyPictures.com)

Hancock je ve městě jako alkoholik superhrdina dost neoblíbený a každý mu přezdívá „trotl“. Těžko se s tím srovnává a také už z toho nevidí cestu ven. Při jedné svojí katastrofální záchranné akci, kde zničí opět téměř všechno okolo, ale zachrání život dobrosrdečnému specialistovi na vztahy s veřejností jménem Ray Embrey (Jason Bateman), získá v něm dobrého přítele, který s ním začne pracovat na zlepšení jeho image a nápravě jeho pověsti.

Hancock se nechá pod tlakem veřejnosti a na radu svého nového přítele Raye zavřít do vězení za svoje přestupky a čeká, až ho lidé povolají zpět. Mezitím pracuje na doladění svého charakteru, prochází protialkoholní léčbou a Ray mu šije jeho nový superhrdinský oblek a společně pracují na stylu jeho hladkých přistání. Hancock totiž stále něco demoluje, třeba jenom tím, že prostě přijde.

film, Hancock, recenze, Will Smith, recenzie-na-epoche, komix
Komiksová verze Hancocka.

Na Hancocka raději bez dětí

Americká filmová asociace označila film za nevhodný pro děti do 17 let. Hancock je jako hrdina alkoholik a pod vlivem alkoholu také létá a děti rády podlehnou tomu, že to je prostě super být jako opilý Hancock. Bude jejich vzorem?

Každopádně pokud je publikum starší a ne tak naivní, jako nedospělé děti, nalezne v příběhu poměrně dost odlehčené zábavy a také věci k zamyšlení, takže pokud se chcete pobavit při akční komedii, klidně si na Hancocka zajděte, ale děti nechte raději doma popíjet džus :)