byvaly cinsky funkcionar kritizuje Eutelsat za vypnuti nezavisle TV stanice NTDTV, Eutelsat, New Tang Dynasty Television, cenzura medii v Cine, svoboda slova
Jia Jia, bývalý generální tajemník Vědecko technické asociace provincie Shanxi a nyní vicepresident Přechodné vlády Číny, řekl, že dokonce i obyčejní čínští lidé říkají, že jediné, co je na státních novinách pravdivé, je datum jejich vydání. (Velká Epocha)

Pan Jia Jia, bývalý generální tajemník Vědecko technické asociace provincie Shangxi a nynější vicepresident Přechodné vlády Číny, řekl v interview s New Tang Dynasty Television (NTDTV), že stále trvající situace, kdy Eutelsat odpojil signály NTDTV a rádia Sound of Hope, ve skutečnosti napomáhá Čínské komunistické straně (ČKS) v utlačování čínských lidí. Jejich odpojení uzavřelo jediný kanál, který jim zprostředkovával odlišný pohled na události.

Informační blokáda ČKS a kontrola médií

Signály NTDTV a rádia Sound of Hope jsou přenášeny do Asie a Číny prostřednictvím satelitu W5 společnosti Eutelsat, která sídlí ve Francii. Čínský režim dal údajně instrukce vedení satelitní společnosti Eutelsat, aby přerušil vysílání NTDTV bez ohledu na zákonnou smlouvu mezi Eutelsatem a NTDTV.

Pan Jia poznamenal, že za posledních 59 let přežila ČKS pomocí informačních blokád a kontroly médií mnoho krizí. Za účelem udržovat svoji diktaturu, říká Jia, obelhává ČKS čínské lidi tím, že blokuje tok informací. Dokonce i obyčejní čínští lidé říkají, že jediné, co je na státních novinách pravdivé, je datum jejich vydání.
 
Pan Jia uvedl: „Ti z nás, kteří dychtili po tom zjistit nějaké skutečné informace, když jsme byli ještě mladí, museli jsme riskovat život, abychom mohli poslouchat takzvané „nepřátelské rádiové stanice“. Nejenom já. Všichni Číňané jsou hladoví po pravdivých informacích. Každý, kdo žil v pevninské Číně, ví, že může být slyšet jen jediný hlas, hlas ČKS, a nezáleží na tom, kolik televizních stanic v Číně je. To je důvod, proč získala NTDTV jako jediná necenzurovaná televizní stanice v celé Číně takový ohlas.

NTDTV vyšla vstříc potřebě Čínských lidí, kteří již dlouhou dobu toužili po pravdivých zprávách. Místo aby se dívali na každoroční Jarní festival, pořádaný ČKS, lidé v pevninské Číně nyní v tichosti nakupují přijímací antény, aby mohli sledovat představení Chinese New Year Spectacular, pořádané [zahraničním] souborem Divine Performing Arts. Necenzurovaná zámořská média, jako je NTDTV, Velká Epocha (The Epoch Times) a rádio Sound of Hope poskytují lidem v Číně jediné informační kanály, prostřednictvím nichž se mohou dozvědět pravdivé zprávy. ČKS je chce samozřejmě zablokovat.

Rok 2008 je pro čínské lidi z hlediska odstranění vlády ČKS kritický. Přerušením jediného televizního kanálu s nefiltrovanými informacemi uzavřel ve skutečnosti Eutelsat tajnou dohodu s ČKS o pronásledování lidí. Je mi líto, že se takovéto věci přihodily v demokratické zemi [ve Francii]. Eutelsat prostě nemohl odolat tak velkému pokušení velkých ekonomických zisků. Rád bych využil této příležitosti a řekl Eutelsatu, že období ČKS se již chýlí ke konci. Doufám, že Eutelsat napraví svoje jednání a převezme svoji sociální zodpovědnost podpořit čínské lidi, aby mohli získat demokracii a spravedlnost. Naléhám na Eutelsat, aby neprodleně obnovil vysílání NTDTV.

Od chvíle, co jsem opustil Čínu, použila ČKS také ekonomické výhody, aby jimi uplatila místní úřady. Utratila mnoho peněz, umístila mnoho agentů a dokonce použila armádu, aby mě poslali zpět do Číny. Ať se snažili sebevíc, pokaždé zklamali, protože se politické síly po celém světě spojily, aby je potlačily. ČKS se nejvíce bojí mezinárodního odsouzení. Věřím, že Eutelsat brzy obnoví přenos NTDTV do Číny, když se mezinárodní politické síly spojí a budou za NTDTV apelovat.“

Article in English