recenze na film Batman: Temny rytir, Christopher Nolan, Christian Bale, Heath Ledger, recenzie-na-epoche
Nemohu rozhodnout, zda je Temný rytíř postaven na ztvárnění Batmana či výkonu skvělého Heatha Ledgera... (Foto: Warner Bros.)

Letošnímu létu doposavad kralovaly americké komiksové blockbustery, ať už se jednalo o pokračování Hellboye, třetí díl Mumie, Neuvěřitelného Hulka, antihrdinu Hancocka či kinematograficky vzkříšeného Iron Mana. Všechny tyto snímky však nekompromisně zahalil do netopýřího stínu Temný rytíř Christophera Nolana.

 

Před Temným rytířem

Díky třítýdennímu odstupu domácí premiéry od světové (a rovněž předešlé premiéře slovenské) je již nyní možné nalézt nepřeberné množství českých recenzí a článků o novém Batmanovi, ve kterých se nešetří hvězdičkami a superlativy. O tom, že se jedná o naprosto výjimečný film, mluví i celosvětové tržby, které jistě přivozují noční můry konkurenčním produkčním společnostem.

Podobné haló, určené oku a sluchu českého diváka, tu již několikrát bylo, málokdy ale zážitek splnil násilně napumpované očekávání. Ovšem tentokrát se pod pochvalné kritiky podepsalo nejedno zvučné jméno. Také renomé samotného tvůrce snímku znamená pro řadu lidí štempl kvality.

Svým předchozím zpracováním příběhu o vzniku a psychologickém vývoji netopýřího muže (Batman začíná - Batman Begins - 2005) rozdělil Nolan diváckou populaci na dva protipóly. Předmětem sporu se stal zejména značný odklon od komiksového hábitu ságy a její posun do realistické roviny.

 

recenze na film Batman: Temny rytir, Christopher Nolan, Christian Bale, Heath Ledger, recenzie-na-epoche
Christopher a Jonathan N. se při psaní scénáře nechali inspirovat několika komiksy, které se věnují stinné stránce Batmanovy postavy (Christian Bale). (Foto: Warner Bros.)

Někteří kritizovali nedotaženou milostnou linku příběhu, nepřehlednou a zanedbatelnou akční stránku filmu a přílišnou psychoanalýzu hlavní postavy. Zde se nabízí určitá analogie s novou bondovkou. Ta se také vrací na začátek ságy a divák rovněž napjatě přihlíží, jak se profiluje charakter hlavního hrdiny.

Dokončí další pokračování tuto sebereflexi a „vybarví“ se Batman v Temném rytíři stejně jako James Bond v Quantum of Solace? Nemá cenu předbíhat, je zapotřebí nejdříve shlédnout film, který má premiéru dnes (6. 8.) o půlnoci. Nuže, vzhůru za Temným rytířem

 

… a po něm

recenze na film Batman: Temny rytir, Harvey Dent, Aaron Eckhart
Harvey Dent (Aaron Eckhart), budoucí Two-Face... (Foto: Warner Bros.)

Právě jsem se vrátil z… kina!! Když opomenu fakt, že se sál vyprázdnil ještě před skončením titulků a při svém odchodu jsem překračoval hromady odpadků, musím konstatovat, že Temný rytíř je film, který více než splní vaše očekávání. Název nového Batmana není nikterak zavádějící, právě naopak. Rukopis bratří Nolanů od posledně ještě více zhutněl a potemněl.

Christopher a Jonathan N. se při psaní scénáře nechali inspirovat několika komiksy, které se věnují stinné stránce Batmanovy postavy (opět Christian Bale) a postavy Jokera (Heath Ledger). Pokud se podíváme na Nolanovy předchozí počiny, zjistíme, že jeho postavy nejsou nikdy černobílé; kladný hrdina nebývá zcela kladný a záporný zrovna tak. Tento model používá i v Temném rytíři. Vzniká tak jedinečná sonda do vědomí hrdiny, jehož proces vývoje zaznamená v průběhu filmu několik razantních proměn a na samém konci ještě graduje.

Film poskytuje také vhled do vědomí psychopatického zločince - minulost Jokera nicméně zůstane divákovi skryta. Jedna postava bez druhé by nemohla existovat, Batman je produkt zločinné společnosti a Joker je odpověď na absolutní převahu kladného hrdiny. Oba jsou si této rovnováhy vědomi, jeden druhého nedokážou zabít. Celý snímek je prosycen touto filozofií a propracovanou psychologií postav a je potřeba ho shlédnout minimálně dvakrát, než si dokážete všechno srovnat.

recenze na film Batman: Temny rytir, Christopher Nolan, Rachel Dawes, Maggie Gyllenhaal
Rachel Dawesová (Maggie Gyllenhaalová) nepůsobí nadbytečně. (Foto: Warner Bros.)

Nenechte se tím však odradit! Hovořil jsem o druhém plánu filmu, v tom prvním jde o čistokrevný souboj dobra a zla ve vší parádě - s několika liniemi a na hollywoodský film opravdu překvapivými zvraty. Od posledního Batmana povyrostla akční složka, která je nyní mnohem přehlednější.

Ostatní postavy, včetně Harveyho Denta (Aaron Eckhart, budoucí Two-Face), nebo Rachel Dawesové (tentokrát Maggie Gyllenhaalová) nepůsobí nadbytečně, ale dokreslují obraz totální anarchie a rozkladu města. Tísnivou atmosféru dotvářejí vypointované smrtonosné hry, kterými Joker přivádí postavy do svých tenat.

Nemohu rozhodnout, zda je Temný rytíř postaven na ztvárnění Batmana či výkonu skvělého Heatha Ledgera (ten se konečně vymanil z rolí uhlazených mladíků). Co se režiséru Nolanovi nedá upřít, je skutečnost, že slavnou ságu se silným historickým pozadím vytáhl z bláta, do kterého ji uvrhla poslední filmová zpracování, a ukázal směr, kudy by se filmové adaptace komiksových příběhů mohly ubírat. Gratuluji!

recenze na film Batman: Temny rytir, Christopher Nolan, Christian Bale, Heath Ledger, recenzie-na-epoche
Od posledního Batmana povyrostla akční složka, která je nyní mnohem přehlednější. (Foto: Warner Bros.)