zoo v Jihlave, rozhovor s tiskovou mluvci jihlavske Zoo, Katerina Kosova, plamenaci
Plameňáci možná nemají líbivou tvář, zato ukazují velice ladné křivky. (Zdenka Danková/Velká Epocha)

Pokud byste projížděli krajským městem Vysočiny a přitom nenavštívili zdejší malebnou zoologickou zahradu, byla by to velká chyba. Zahrada, se svými stinnými i slunnými zákoutími a dokonce malou africkou vesnicí, se nachází mírně skryta v údolí Jihlávky. Návštěvníkovi zaručeně nabídne řadu krásných dojmů.

Na přednosti a výjimečné rysy jihlavské zoo jsme se ptali její mluvčí, paní Kateřiny Kosové.

Jak byste Vaši zoologickou zahradu popsala těm, kteří o ní nic nevědí?

zoo v Jihlave, rozhovor s tiskovou mluvci jihlavske Zoo, Katerina Kosova, plamenaci fofruji
Pouze, když plameňák „fofruje“, ukazuje nádherně zbarvenou vnitřní stranu křídel. (Zdenka Danková/Velká Epocha)

Naše zoo je jako jedna z mála umístěna blízko městského centra, dojdete k nám krátkou, desetiminutovou procházkou z náměstí. To je naše první velká výhoda. Výhodná zeměpisná poloha mezi Prahou a Brnem k nám také přivádí hodně návštěvníků. Zahrada jako taková patří mezi menší zoo, máme necelých deset hektarů.

Zato chováme velice vzácná zvířata. Protože i my sami jsme malí, zaměřujeme se na malá zvířata. Máme tady kupříkladu nejmenší opičku na světě, nejmenší vydru, nejmenšího poníka…

Specializujeme se na chov kočkovitých šelem, plazů a drápkatých opic. Chováme největší populaci drápkatých opiček v České republice, žije tu celých osm druhů a docela pravidelně je rozmnožujeme.

zoo v Jihlave, rozhovor s tiskovou mluvci jihlavske Zoo, Katerina Kosova, logo
Logo zoologické zahrady v Jihlavě odkazuje na chované exempláře gibonů černých. (Zdenka Danková/Velká Epocha)

Proč se jim vlastně říká drápkaté?

Ony mají místo nehtů na tlapičkách drápky. To proto, že žijí v Jižní Americe, v deštných pralesích, a celý život tráví v korunách stromů. Ve větvích se díky drápkům mohou lépe pohybovat.

To jsou ty opičky, které má Zoo Jihlava ve svém logu?

Ne ne, v tom logu jsou giboni černí, které tady máme už spoustu let, snad od začátku našeho fungování. Giboni jsou velice vzácná zvířata a v naší zoo je poměrně úspěšně rozmnožujeme.

Nedávno jsem slyšela, že zde dokonce nabízíte hady…

Každou středu od května až do začátku července se v africké vesnici konají ukázky hadů. Ošetřovatel tam zájemcům představuje takové ty nejznámější hady, které tady máme a se kterými lze manipulovat. Děti si na ně mohou i sáhnout. Vedeme tady i hady na prodej, některé druhy je od nás skutečně možno odkoupit do domácího chovu.

Máte korálovce i korálovku?

zoo v Jihlave, rozhovor s tiskovou mluvci jihlavske Zoo, Katerina Kosova, kote, kocka arabska
Čerstvě probuzené kotě kočky arabské. (Zdenka Danková/Velká Epocha)

Máme jenom korálovku, těch chováme několik druhů. Zatímco korálovec je prudce jedovatý, korálovka ne. Korálovku nosím mezi děti na besedy, ona je takové vděčné zvířátko. Beru ji také jako exotického plaza k ukázkám na letní dětské tábory. Je to opravdu půvabný had. Pro toho, kdo se chce stát chovatelem hadů, je právě ona do začátku ideální tip, je nenáročná, nejedovatá.

Kam zmizeli Vaši malajští medvědi?

Medvědy malajské jsme svěřili pražské zoo. Připravujeme jim nový výběh, který by měl být hotový koncem roku.

Nedávno se v Jihlavě křtil žirafí trolejbus - jak to s vámi souvisí? Hodláte zde vybudovat výběh pro žirafy? Bude se jim tady, v tom stinném údolí u potoka, dařit?

Doufáme, že ano. Samozřejmě, předtím, než jsme se rozhodli, to posuzovali odborníci. Neměl by s nimi být problém. Žirafy nebudou tady v té spodní části, výběh jim vybudujeme nahoře, kousek od nového vchodu. Budou tam mít k dispozici velký, příjemný prostor.

Patří Vaše zoo do nějaké sdružující, nadnárodní organizace?

zoo v Jihlave, rozhovor s tiskovou mluvci jihlavske Zoo, Katerina Kosova, krmeni dravcu
Ukázka krmení dravců. (Zdenka Danková/Velká Epocha)

Ano jsme členy EAZA (Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií), která sdružuje zoologické zahrady z celé Evropy. Ta každý rok vyhlašuje kampaň na záchranu určitého druhu zvířat. Samozřejmě, když se nad tím zamyslíme, skoro všechny živočišné druhy potřebují ochránit. Jednotlivá zoo se do kampaně zapojují, buď o ní jen informují anebo dělají něco praktického, třeba na společné konto vybírají peníze, z nichž se pak financují záchranné projekty.

Letos jsou v centru naší pozornosti žáby. Většina akcí, které tu letos děláme pro návštěvníky, je spojena s žábami a obojživelníky. Každý rok to bývá nějaké jiné zvíře. Předloni to byli nosorožci, loni fauna Madagaskaru. Prezentovali jsme ji prostřednictvím lemurů.

Jak Vaše zoo konkrétně žábám pomohla?

zoo v Jihlave, rozhovor s tiskovou mluvci jihlavske Zoo, Katerina Kosova, sova palena
Sova pálená, její srdcovitý závoj ve tváři a jemné peří s perleťovým vzorem nabízejí nevšední pohled do poetického světa dravých ptáků. (Zdenka Danková/Velká Epocha)

U nás jde většinou o informovanost návštěvníků. Dozvědí se, že jsou ta zvířata ohrožena, a také něco o jejich druhu. Jako příspěvková organizace můžeme vybírat jen na vstupném, tak jsme alespoň tady v butiku zřídili „žabí pokladničku“. Do ní mohou lidé přispět na žáby, pokud chtějí. Většinou si ale radši koupí plyšovou žábu, určité procento z utržené částky pak jde na kampaň.

Ne Den dětí jsme do propagace žab zapojili i děti. Některé prezentovaly žabí divadélko, jiné měly žabí sbor – připravily to úplně úžasně – hrály, zpívaly, kvákaly. Byly kouzelné (smích). Děti mají pro naše akce velké pochopení.

zoo v Jihlave, rozhovor s tiskovou mluvci jihlavske Zoo, Katerina Kosova, tapir, cervena kniha ohrozenych druhu
Tapír náleží do Červené knihy ohrožených druhů. (Zdenka Danková/Velká Epocha)

V průběhu letních prázdnin čeká návštěvníky jihlavské zoo oblíbené krmení zvířat s komentářem ošetřovatele. Koná se každý všední den za příznivého počasí u venkovních výběhů těchto zvířat:

11.00 Tapír jihoamerický 11.30 Surikata
12.00 Vydra říční
12.30 Pelikán bílý
13.00 Lemur kata
13.30 Babirusa
14.00 Tuleň obecný

Příště pokračování – africká vesnice v zoo