Pozvanka na film Mamma Mia!, letni muzikal na pisnicky skupiny ABBA, Meryl Streep, Pierce Brosnan, Julie Walters, Colin Firth
Hvězdy nového letního muzikálu - Colin Firth, Stellan Skarsgård, Pierce Brosnan, Meryl Streepová a Julie Waltersová. (mamma-mia.cz)

Žánr: muzikál
Režie: Phyllida Lloydová
Produkce: Tom Hanks, Benny Andersson
Scénář: Catherine Johnson
Hrají: Meryl Streep, Pierce Brosnan, Julie Walters, Colin Firth


Adaptace muzikálu Mamma Mia měla světovou premiéru v Londýně. V Čechách se film poprvé promítal na karlovarském filmovém festivalu, kde vzbudil nadšení publika. Námět filmu vychází ze stejnojmenného kasovně úspěšného muzikálu, který se hrál v Londýně od roku 1999 a od konce roku 2000 cestoval do USA, San Franciska, na Broadway a do Las Vegas. Muzikál je dílem tří žen - producentky Judy Craymer, divadelní a operní režisérky Phyllidy Lloydové a scenáristky Catherine Johnsonové. Na švédské premiéře muzikálu se po dvaceti letech setkali také všichni čtyři členové legendární skupiny ABBA. Takto společně byli viděni naposledy v roce 1986.

Zápletka - kdo je pravým otcem Sofie

Pozvanka na film Mamma Mia!, letni muzikal na pisnicky skupiny ABBA, Meryl Streep, Pierce Brosnan, Julie Walters, Colin Firth
Který je pravý otec Sofie? (mamma-mia.cz)

Na ostrůvek Kalokairi do malého rodinného hotýlku přijíždí tři „filmové hvězdy“ rozevlátý architekt Sam (Pierce Brosnan), upjatý bankéř Harry (Colin Firth) a svérázný dobrodruh a spisovatel Bill (Stellan Skarsgård). Tito pánové jsou potenciální otcové mladé Sofie (Julie Waltersová), která se bude co nevidět vdávat a jak je zvykem, její otec by jí měl odvézt k oltáři, ale který z těch tří by to měl být?

Sofiina matka Dona (Meryl Streepová) se v době blízké početí její dcery milovala se třemi chlapci, ale není jasné, který z nich je otcem jejího dítěte. Sofie podniká vlastní pátrání a v matčině deníku objeví jména tří mužů, maminčiných milenců z mládí. Rozhodne se všechny tři pozvat, bez vědomí svojí matky, na svoji svatbu. Když „otcové“ dorazí do jejich rodinného hotelu, zbývá 24 hodin do začátku svatebního obřadu a také 24 hodin na zodpovězení otázky, kdo z nich je Sofiiným otcem. Dona neměla o příjezdu tří mužů z jejího mládí ani ponětí, a tak začne být na Kalokairi „veselo“ - nehledě na přípravy svatby krásné Sofie.

Filmové hvězdy tančí a zpívají v rytmu ABBY

Pozvanka na film Mamma Mia!, letni muzikal na pisnicky skupiny ABBA, Meryl Streep, Pierce Brosnan, Julie Walters, Colin Firth
Skupinová taneční scéna u moře na malebném řeckém ostrůvku. (mamma-mia.cz)

Při natáčení se herci opravdu zapotili, protože na natáčení dohlížel Björn Ulvaeus a Benny Andersson ze skupiny ABBA, kteří vznesli požadavek, že žádná z použitých písní ABBY nesmí být změněna a všichni herci mají svoje role nazpívat a odtančit sami.

Pierce Brosnan se s požadavkem vyrovnával „ztuha“. „Zažíval jsem chvíle opravdové hrůzy, nikdy jsem kvůli žádné roli nebyl tak nervózní. Nakonec jsem se tomu oddal a byla to velmi radostná práce,“ říká Brosman. Stellan Skarsgård přiznal, že posledních 30 let za střízliva netančil, zato Meryl Streepová tuto výzvu ocenila a patřičně využila, “Tenhle film dělám, abych zahanbila svoje dvacetileté děti. Až uvidí moje taneční čísla, budou tak pokořeni, že se budou muset odstěhovat někam na Aljašku,” říká Streepová.

Co na film říkají kritici?

Pozvanka na film Mamma Mia!, letni muzikal na pisnicky skupiny ABBA, Meryl Streep, Pierce Brosnan, Julie Walters, Colin Firth
Krásná nevěsta Sofie (Julie Waltersová), podnikavá dívka, která zdědila matčinu výstřednost. Kdo ji povede k oltáři možná napoví maminčin deníček. (mamma-mia.cz)

„Je to skvostný a skvěle obsazený filmařský kousek a Meryl Streepová v něm předvádí jeden ze svých nejskvělejších a nejzábavnějších hereckých výkonů,“ - Ray Bennett, Hollywood Reporter.

„Zjednodušeně řečeno, je to letní kýč jako bič, ale tak zábavný a živelně nakažlivý, že se mu nedá odolat…napůl křiklavě hýřivé estrády, napůl sladké prosluněné telenovely, ale zároveň nese i stopy lehounké parodie,“ - Miroslava Spáčilová, MF Dnes.

„Nehledě na film samotný, kdyby občas nepřišel do kin kýčově zamilovaný, nebo pozitivně humorný film asi by diváci, pod tíhou akčních přestřelek a hororových úpadků, začali psát dekadentní básně, aby se z toho vymanili. Jednoznačně skvělé letní osvěžení ve formě muzikálu plného hvězd,“ Kajínek Milan, Velká Epocha

Trailer k filmu