Basaviben, romsky festival, Horice v Podkrkonosi, Romano Zorba
Basista kapely Romano Zorba (Cikánská síla), kterou založil hudebník Roman Horváth, bývalý člen kapely Terne Čhave. (Michal Kos / Velká Epocha)

Krámky, na které se spoléháte, když jdete navečer ze zaměstnání, jsou opuštěné, jejich dveře zamčené, za sklem visí cedulka „Dovolená“. Typická scéna letního období, kdy spousta Čechů dává před zaměstnáním přednost dovolené s rodinou či kamarády u vody, na horách nebo u moře.

Jak často ale uvidíte romskou rodinu na výletě v horách nebo s naloženým autem na cestě do Chorvatska? Romové nemají ve zvyku cestovat za odpočinkem, místo dovolené se radši vypraví na festival, kde se setkají s příbuznými nebo známými. Je to pro ně příležitost otevřít se novým zážitkům, v srdci mají touhu po svobodě, která je spojuje a také hudbu; tato kombinace zaručí pohodu a odpočinek. A nezáleží na tom, jestli se sejdou na zahradě u souseda nebo v tříhvězdičkové restauraci.
 
Hořice v Podkrkonoší, město kamenné krásy severovýchodně od Hradce Králové, hostí romský festival již po desáté. Bašaviben („Zpívání a hraní“) probíhá každý rok uprostřed léta. Děje se za podpory města, to přispívá na režii festivalu a poskytuje pro něj prostory parku ve Smetanových sadech.  Festival se odehrává přímo pod kopcem Gotthard, na němž se nalézá přírodní galerie plastik z hořického sochařského sympozia.

„Mladí hrají vedle svých idolů“

Basaviben, romsky festival, Horice v Podkrkonosi, beatbox
Mladí dostali šanci vystoupit vedle svých idolů. (Michal Kos / Velká Epocha)

Genius loci a přívětivá nálada návštěvníků festivalu, převážně ‚Romáků“, pomáhá udržovat pozitivní náladu při spíše aprílovém, než srpnovém počasí. A také kvůli počasí začíná hrát první kapela místo v deset, až kolem druhé hodiny odpolední.

O krátký úvod se v rychlosti postará Iveta Demeterová, moderátorka romského internetového radia Rota. První kapela je úplným nováčkem hudební scény, a tak žádá publikum o podporu, aby „se chlapci uvolnili a hráli s cikánskou přirozeností“. Tento festival je pro trio mladých muzikantů Čavejirestal („Chlapci ze srdce“) teprve třetím vystoupením.

Je zjevné, že návštěvníci festivalu s radostí přijímají každého mladého romského muzikanta a tanečnici.

Basaviben, romsky festival, Horice v Podkrkonosi, Romano Zorba, Amore Duo, divaci
Uvolněná atmosféra v publiku. (Michal Kos / Velká Epocha)

Pavel Horvát, hlavní pořadatel festivalu, to potvrzuje: „U zrodu prvního ročníku festival Bašaviben byla myšlenka podpory mladých začínajících hudebníků, kteří hrají romskou hudbu. Jsme v kontaktu s romskými centry, kde se romská hudba a tanec vyučuje. Takovéto festivaly jsou přehlídkami toho, co se mladí naučí ve školách a centrech během roku Tady mají možnost zahrát si vedle známých muzikantů, svých idolů.“

Uvolněnou atmosféru podtrhla slovensko-maďarská kapela Amore Duo, která předvedla osobitý hudební styl slovenských Romů.