Krámky, na které se spoléháte, když jdete navečer ze zaměstnání, jsou opuštěné, jejich dveře zamčené, za sklem visí cedulka „Dovolená“. Typická scéna letního období, kdy spousta Čechů dává před zaměstnáním přednost dovolené s rodinou či kamarády u vody, na horách nebo u moře.
Jak často ale uvidíte romskou rodinu na výletě v horách nebo s naloženým autem na cestě do Chorvatska? Romové nemají ve zvyku cestovat za odpočinkem, místo dovolené se radši vypraví na festival, kde se setkají s příbuznými nebo známými. Je to pro ně příležitost otevřít se novým zážitkům, v srdci mají touhu po svobodě, která je spojuje a také hudbu; tato kombinace zaručí pohodu a odpočinek. A nezáleží na tom, jestli se sejdou na zahradě u souseda nebo v tříhvězdičkové restauraci.
Hořice v Podkrkonoší, město kamenné krásy severovýchodně od Hradce Králové, hostí romský festival již po desáté. Bašaviben („Zpívání a hraní“) probíhá každý rok uprostřed léta. Děje se za podpory města, to přispívá na režii festivalu a poskytuje pro něj prostory parku ve Smetanových sadech. Festival se odehrává přímo pod kopcem Gotthard, na němž se nalézá přírodní galerie plastik z hořického sochařského sympozia.
„Mladí hrají vedle svých idolů“
Genius loci a přívětivá nálada návštěvníků festivalu, převážně ‚Romáků“, pomáhá udržovat pozitivní náladu při spíše aprílovém, než srpnovém počasí. A také kvůli počasí začíná hrát první kapela místo v deset, až kolem druhé hodiny odpolední.
O krátký úvod se v rychlosti postará Iveta Demeterová, moderátorka romského internetového radia Rota. První kapela je úplným nováčkem hudební scény, a tak žádá publikum o podporu, aby „se chlapci uvolnili a hráli s cikánskou přirozeností“. Tento festival je pro trio mladých muzikantů Čavejirestal („Chlapci ze srdce“) teprve třetím vystoupením.
Je zjevné, že návštěvníci festivalu s radostí přijímají každého mladého romského muzikanta a tanečnici.
Pavel Horvát, hlavní pořadatel festivalu, to potvrzuje: „U zrodu prvního ročníku festival Bašaviben byla myšlenka podpory mladých začínajících hudebníků, kteří hrají romskou hudbu. Jsme v kontaktu s romskými centry, kde se romská hudba a tanec vyučuje. Takovéto festivaly jsou přehlídkami toho, co se mladí naučí ve školách a centrech během roku Tady mají možnost zahrát si vedle známých muzikantů, svých idolů.“
Uvolněnou atmosféru podtrhla slovensko-maďarská kapela Amore Duo, která předvedla osobitý hudební styl slovenských Romů.