Vystava fotografii, srpen 1968 v Brne, 107 fotografii v ulicich Brna, srpen 1968
Sto sedm fotografií od dvou desítek brněnských fotografů, to je výstava „Brno srpen 1968”. (Foto: Kateřina Šebelová/Velká Epocha)

Čtyřicáté výročí 21. srpna se Brňané rozhodli připomenout výstavou fotografií, která probíhá od 20. srpna do 5. října 2008 přímo v brněnských ulicích.

Organizátoři výstavy oslovili profesionální i amatérské fotografy, kteří v tehdejších pohnutých dnech neváhali riskovat své životy a i přes velké nebezpečí zachycovali dění v moravské metropoli. Díky nim mohou dnes Brňané a návštěvníci Brna zhlédnout unikátní sbírku fotografií věrně zachycující dění v brněnských ulicích.

Na snímcích jsou vidět bezprostřední reakce obyvatel Brna na srpnovou okupaci, sálá z nich emotivní atmosféra, kterou lidé ve městě prožívali před čtyřiceti lety. Fotografie si kladou za cíl připomenout srpnové události těm, kteří zapomněli a být varovným mementem pro ty, kteří sovětskou okupaci nazažili, mají o ní nedostatečné informace nebo ji považují za uzavřenou kapitolu českých dějin.

Černobílé zvětšené fotografie jsou rozvěšeny mezi domy na třech frekventovaných místech v centru Brna. Výstava obsahuje sto sedm fotografií od více než dvou desítek autorů z řad amatérů a profesionálů. Mnohé tehdejší dobové záběry byly zničeny za normalizace, jiné se ztratily. Ty vystavené pocházejí z archivů Moravského zemského muzea v Brně a ze soukromých sbírek.

Vystava fotografii, srpen 1968 v Brne, 107 fotografii v ulicich Brna, srpen 1968
Do brněnských ulic se vrátily srpnové dny okupace z roku 1968 – formou výstavy velkoformatových fotografií v ulicích města. (Foto: Kateřina Šebelová/Velká Epocha)

Fotografie zachycují naléhavost a emocionalitu, které doprovázely příchod okupačních vojsk a první dny jejich pobytu na našem území. Snímky dokládají celkové napětí, šok, který vyvolal příchod cizích armád do Československa, ale i zmatené a zkratovité jednání vojáků, kteří často ani netušili, kde jsou a proč přišli. Objektivy kamer a fotoaparátů nelítostně zaznamenaly záběry z protestů a demonstrací proti invazi vojsk, snahu prostých lidí vysvětlit vojákům zbytečnost jejich zásahu i reakce nepochopení a nejistoty.

Zajímavým prvkem výstavy jsou fotografie s nápisy, které byly tichou formou protestu proti okupačním jednotkám. Texty v azbuce, angličtině a češtině tvoří mozaiku lidové tvořivosti, odporu, humoru a snahy vyrovnat se se vzniklou situací po svém, jak to snad umí jen Češi. „Ivan, spěši damoj!” „Co blbneš, Brežněve? Dubček”  nebo „Mnichov 38, Moskva 68”. Tyto nápisy na domech, tancích i dopravních prostředcích ukazovaly nezlomnou touhu postavit se okupantům.

Záštitu nad výstavou, která je projektem Domu umění města Brna  a Krajského úřadu Jihomoravského kraje, převzal brněnský primátor Roman Onderka.