Zhang Lianying, vezen svedomi, pronasledovani praktikujicich Falun Gong v Cine, pracovni tabory v Cine
Zhang Lianying - v čase mezi vězněním v různým pracovních táborech vyprávěla na videokameru o utrpení, které zažila v čínském vězení. (Minghui.ca)

Političtí vězni zanechávají svědectví o svých zkušenostech z čínských věznic. Objevují se zprávy o praktikách mučení, prováděných vězeňskou stráží a jí pověřenými vězni. Příběh paní Zhang je jedním z cca 60 000 zdokumentovaných případů mučení v čínských vězeních.

Paní Zhang a její manžel patřili mezi více než 8 000 lidí, do jejichž domovů se před olympiádou dostavila policie. Čínské úřady již letos v lednu vyhlásily Falun Gong za závažnou hrozbu pro připravovanou olympiádu. Po celé Číně a zejména v oblastech budovaných sportovišť se proto stoupenci Falun Gongu stali terčem rozsáhlých policejních čistek a šťár. Policisté v civilu při domovních prohlídkách hledali především literaturu Falun Gongu, příp. bannery a letáky, odhalující okolnosti perzekuce.

Většinu zatčených policie zadržela na delší dobu. Pro paní Zhang zatčení znamenalo už druhý výkon trestu odnětí svobody v pracovním táboře.

Na unikátních kamerových záběrech (na podobné materiály a jejich vývoz z Číny se vztahuje paragraf o vyzrazování státního tajemství, a tedy i možných patnáct let nepodmíněně), vypráví Zhang Lianying svůj příběh. Z videonahrávky promlouvá tichým hlasem, má charakteristický pekingský přízvuk.

„Měla jsem pevnou víru v principy mé praxe“

Zhang Lianying, vezen svedomi, pronasledovani praktikujicich Falun Gong v Cine, pracovni tabory v Cine
Zhang Lianying v prosinci 2007, týden poté, co byla propuštěna z prvního pobytu v pracovním táboře. (Minghui.ca)

Paní Zhang byla jako následovnice Falun Gongu - duchovní disciplíny, která je v Číně od roku 1999 postavena mimo zákon - osmkrát zatčena a třikrát bez soudu poslána na nucené práce. Dle vlastních slov se „asi čtrnáctkrát“ ocitla na pokraji smrti.

„Kdybych neměla pevnou víru v pravdivost, soucit a snášenlivost, nebyla přesvědčená o dobrotivé povaze života, neměla odhodlání žít a utkvělou myšlenku, že nesmím zemřít, už dávno bych to vzdala a opustila tento svět,“ napsala šestačtyřicetiletá Zhang do dopisu, který byl loni čten v rámci slyšení pro lidská práva v Evropském parlamentu. Část dopisu, kterou podrobně líčí její utrpení, nazvala „Vzpomínky tak smutné, že je nechci vyvolávat.“

Poprvé v pracovním táboře: tma bez konce

V roce 2005 její dům navštívilo deset policistů z policejní stanice v Xiangheyuan v Pekingu. Zatkli ji v okamžiku, kdy krmila svoji jednoroční dcerku. Odmítla podepsat prohlášení, že se vzdává praxe Falun Gong a nebude za ni veřejně apelovat. Vzápětí byla policisty z detenčního centra mučena a poté poslána do ženského tábora nucených prací.

Od prvního dne byla umístěna na samotku. „Cela měla asi tři metry čtvereční; zeď byla vysoká, ale nebyla tam žádná ventilace. Okna byla zabedněná a praskliny okolo dveří byly úplně zakryté. Ani v poledne sem neproniklo světlo zvenku,“ říká Zhang do objektivu nekvalitní videokamery. „Ostrý zvuk z reproduktoru umístěného v cele probodl mé uši. To byl jen začátek dvou velmi bolestivých let, které jsem strávila v pracovním táboře.“

Zhang Lianying, vezen svedomi, pronasledovani praktikujicich Falun Gong v Cine, pracovni tabory v Cine, muceni, modriny
Zranění paní Zhang, způsobená mučením v pracovním táboře krátce před propuštěním. (Minghui.ca)

Zhang, která z důvodu pasivní rezistence odmítla nosit vězeňskou uniformu, bylo odebráno její vlastní oblečení. Stráž ji ponechala v mrazivé cele pouze ve spodním prádle. Když dozorci zjistili, že cvičí Falun Gong, začali do její cely lít vodu. Ta jí zakrátko sahala až po kotníky.

V asfaltem natřené, temné cele byla držena déle než jeden měsíc. „Když odstranili zakrytí oken a do cely konečně vniklo světlo, spatřila jsem červy lezoucí po podlaze a v kolem záchodu.“ Stání ve vodě jí mezitím způsobilo plesnivění pokožky a hnisavá zranění chodidel.

Dřív mě chválili, teď mě utlačují

Zhang Lianying, vezen svedomi, pronasledovani praktikujicich Falun Gong v Cine, pracovni tabory v Cine, rodina, manzel Niu Jinping, dcera Qingqing
Paní Zhang Lianying s manželem Jiu Ninpingem a dcerou Qingqing. (Minghui.ca)

Byla doba, kdy byl život paní Zhang poklidný. Jako absolventka university se stala kvalifikovanou účetní Guangda Group Ltd. Žila úspěšný život vzdělané ženy středního věku. V roce 1997 se spolu se svým manželem Niu Jingpingem začala věnovat meditační praxi Falun Gong. Zhang tvrdí, že díky praktikování Falun Gongu oba dosáhli dobré fyzické kondice a získali hluboký vnitřní klid.

Když Čínská komunistická strana (ČKS) spustila v roce 1999 celostátní pronásledování meditační praxe, vše se rázem změnilo.

„Jakoby se náhle zřítilo nebe. Všechno kolem mě se proměnilo. Moje práce byla zastavena a byla jsem požádána, abych napsala sebekritický dopis a odevzdala knihy o Falun Gongu. Nemohla jsem to pochopit. Byla jsem ta samá osoba jako předtím, jen jsem v mezičase získala lepší pochopení smyslu života a zkoušela se stát dobrým (a ještě lepším) člověkem. Jeden den mě chválili a ten další už jsem nesměla ani zvednout hlavu,“ píše Zhang ve své autobiografii.

Tři tisíce zdokumentovaných úmrtí

Příběh paní Zhang je jedním z více než 60 000 zdokumentovaných případů mučení a špatného zacházení se stoupenci meditační praxe Falun Gong v Číně. Webové stránky Falun Gongu uvádějí více než 3 000 registrovaných případů úmrtí stoupenců praxe na následky mučení. Odhaduje se, že skutečné číslo je mnohem vyšší. Zprávy svědků, fotografie a videonahrávky (jako je ta s výpovědí paní Zhang) odhalují obraz stavu čínských vězení a dodnes probíhajících nelegitimních justičních procedur.

Paní Zhang nebyl za celou dobu ani jednou umožněn kontakt s právním zástupcem či legitimní soudní proces.