Indies Records, nahravaci spolecnost, Milan Pales, spoluzakladatel Indies Records, sef labelu Indies Scope
Milan Páleš, šéf labelu Indies Scope: „Rádi se pochlubíme velkou rybou.“ (Foto: archiv M. Páleše)

Hudební vydavatelství Indies patří k fenoménům české hudební kultury již od počátku devadesátých let.

V porevoluční době, kdy se zdálo, že se alternativní a rockové hudbě začalo blýskat na lepší časy, vznikl nezaplněný prostor pro nahrávání a distribuci hudby, která si do té doby udržovala statut neoficiální kultury a s ním spojenou okrajovou pozici. Vzniklé mezery na trhu se chopilo brněnské vydavatelství Indies se zakládajícími členy Milanem Pálešem a Milošem Gruberem. Vzniklo v roce 1990, sdružuje desítky interpretů a skupin a do dnešního dne vydalo úctyhodných čtyřista titulů.

V roce 2007 se vydavatelství z důvodu ekonomicky výhodnějšího zdanění rozdělilo na tři samostatné subjekty: Indies Scope Records (Milan Páleš), Indies MG Records (Miloš Gruber) a Indies Happy Trails (Jaromír Kratochvíl). Do té doby všechny tři značky fungovaly pod zastřešující hlavičkou Indies Records.

V mp3 prodáváme levněji, v archivu máme zaniklé kapely

U Indies vydávají např. Gipsy.cz, Traband, Iva Bittová, Hradišťan, Květy, Čankišou, Budoár staré dámy a mnozí další. Desky se prodávají jak v „kamenných“ obchodech, tak ve formátu mp3, ve kterém jsou o poznání levnější. Např. desku Ivy Bittové - Elida, jejíž doporučená cena je 349 Kč, koupíte v „empétrojce“ za 171 Kč. Web Indies poskytuje bezplatnou možnost stáhnout si aktuální singly skupin 100°C, Čankišou, Nuck Chorris Gang, Jaromír 99 & The Bombers a dalších.

Indies Scope dokonce na svém webu nabízejí hudbu některých již zaniklých skupin. Zcela zdarma si zaregistrovaný uživatel může každý měsíc stáhnout jedno album hudby „dávno minulé“, která zůstává součástí firemního archivu. Zajímá-li vás, co „frčelo“ právě před patnácti lety, neváhejte. Jako první bylo k dispozici album Steak! hradeckých Meat-House Chicago I.R.A. Z další archivní hudby tu naleznete Jolly Joker, Rány těla, Narajama, Here, Dybbuk, Bez peří, Slut nebo Cymbelín.

O největším českém vydavatelství nezávislé hudby jsme se bavili s šéfem labelu Indies Scope Milanem Pálešem.

Nakladatelství Indies jste založili v roce 1990. Co se na Vaší práci za uplynulých patnáct let nejvíce změnilo?

Hlavní je, že teď už to konečně umíme, v devadesátém jsme nevěděli o vydávání vůbec nic. Zásadní rozdíl: nyní se kupuje o hodně méně. Musíme proto lépe vybírat, do čeho se pustíme.

Platí stále pravidlo že „vydáváte to, co se vám líbí“ nebo se obchodní strategie změnila?

Indies Records, nahravaci spolecnost, Milan Pales, spoluzakladatel Indies Records, sef labelu Indies Scope
Milan Páleš: „Chcete u nás vydávat? Tak posuňte svůj žánr někam dál.“

Stále se řídím osobním vkusem. Naše desky poslouchám i doma, když přijdu z práce. Líbí se mně a mám je rád. Na druhou stranu mi přichází do vydavatelství spoustu dobrých nahrávek, které vydat nemohu. Nejen z obchodního hlediska, já bych to prostě nestíhal, nemůžu produkovat padesát a více alb ročně.

S odstupem necelých dvou let – přineslo rozdělení Indies i nějaké nevýhody?

Mám-li mluvit za sebe, pak ne. Občas si to lidé pletou a píšou si o alba, která vydávají kolegové, ale nám to nevadí, na www.indies.eu jsme zřídili distribuční sekci. V podstatě nabízíme k prodeji i alba bývalých kolegů z Indies.

Panuje mezi třemi různými značkami Indies obchodní rivalita?

Ano, každý je rád, když se může pochlubit velkou rybou. Spolupráce všech třech subjektů je ale nadstandardní, pomáháme si, informujeme se, na spoustě věcí se domlouváme společně.

Kolika kapelám ročně vydáte cédéčko?

U Indies Scope vychází ročně patnáct až dvacet alb, jejich počet se odvíjí od momentální finanční situace, plodnosti umělců a především našich časových možností. Děláme to ve třech lidech. Víc titulů prostě nestihnem‘.

Jaké předpoklady by měla splňovat kapela, která chce u vás vydávat?

Musí být prostě a jednoduše dobrá, něčím originální, posouvat svůj žánr někam dál. Měla by být ochotná muzice obětovat veškerý svůj čas, hodně hrát a zkoušet, stále objevovat něco nového. Zajímají mě fúze folklóru, hip hopu, folku, elektroniky a rocku.

Na jaká jména a novinky se můžou příznivci Indies těšit?

Do konce roku vychází alba skupinám KOA, Jarret, HM…, DVA, Trio de Janeiro, Okrej atd.

Děkujeme za rozhovor a přejeme hodně velkých i malých ryb.